1. Avaleht
  2. Huvitav
  3. Sotsiaalmeedia – ajaraisk või äri eduks vajalik platvorm?
Sotsiaalmeedia – ajaraisk või äri eduks vajalik platvorm?

Sotsiaalmeedia – ajaraisk või äri eduks vajalik platvorm?

Tänapäeval toimub pidev võidujooks tarbijate tähelepanu nimel ja levib mõtteviis, et kui sinu ettevõtet pole sotsiaalmeedias, siis pole seda olemaski. Kõik ettevõtjad pole aga suunamudijateks sündinud ning platvormide ja trendide rägastik võib alustajat heidutada. Siiski, julge pealehakkamine ja õppimistahe aitavad kiirelt järjele.

Kui sotsiaalmeedias turundamisele sihikindlalt läheneda ja esmastest komistustest mitte kohkuda, on need võimalused hõlbus enda kasuks tööle panna. Eesti väikeettevõtjad on selles osas tublid. Mulle on silma jäänud lemmikloomatoite ja -maiusi müüv FendaF, kes on loonud sotsiaalmeedias tugeva brändi, mis toetab äri kasvu ning aitab jõuda klientidele lähemale.

Foto: Freepik

Leia kanal, mis kõnetab sinu klienti

Sotsiaalmeedia kanalite valik on lai – Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube ja TikTok on vaid jäämäe tipp. Kõik platvormid on omanäolised, koondavad eri huvidega inimesi, on suunatud erinevatele sihtgruppidele ning nõuavad seetõttu ka erinevat sisu- ja turundusstrateegiat. Alustava ettevõttena pole mõistlik kontosid igale platvormile luua ja igas suunas plagama panna, sest see on lihtsalt liiga kulukas ja aeganõudev. Selle asemel tasub läbi mõelda, kus veedavad oma aega sinu olemasolevad ja potentsiaalsed kliendid.

Kõik platvormid on omanäolised, koondavad eri huvidega inimesi, on suunatud erinevatele sihtgruppidele ning nõuavad seetõttu ka erinevat sisu- ja turundusstrateegiat.

  • LinkedIni kasutavad peamiselt spetsialistid ja ettevõtjad
  • TikTokis on aktiivsed nooremad tarbijad
  • Instagram on populaarne visuaalsete brändide seas
  • Facebook töötab hästi pereinimestele suunatud toodete korral

See on ka põhjus, miks FendaF valis teadlikult oma peamisteks kanaliteks Facebooki ja Instagrami. „Oleme seal, kus on meie kliendid. Näiteks meie sihtgrupp on veidi vanem kui TikToki kasutajaskond, seega pole meil mõtet sinna panustada,“ ütleb ettevõtte kaasasutaja Piret Oper.

Foto: Freepik

Keskendu sisule, mis loob väärtust

Alustavatele ettevõtjatele leidub palju koolitusi, kus juhendatakse, mida tuleks postitada, kuidas jälgijaid koguda ja missuguste nippide abil sotsiaalmeediast müüke tekitada. Kuigi koolitused võivad anda esmased juhised ja alustamiseks enesekindlust, tuleks tõelist edu otsides eelkõige mõelda oma tootele ja väärtusele, mida soovid luua.

Kuigi koolitused võivad anda esmased juhised ja alustamiseks enesekindlust, tuleks tõelist edu otsides eelkõige mõelda oma tootele ja väärtusele, mida soovid luua.

Sarnase õppetunni sai ka Piret. „Läbisin alguses mitmeid koolitusi, kus räägiti näiteks, et postitama peaks iga päev, panema suurt rõhku nunnudele koerapiltidele, korraldama mänge ja vaatama, mida konkurendid teevad. Tegelikult on aga oluline luua väärtust. Meie jaoks on selleks koeraomanikele oluliste probleemide tõstatamine ning eelkõige looduslike lahenduste ja nõuannete pakkumine,“ ütleb ta.

Foto: Freepik

Seega ei ole midagi hullu sellest, kui postitamises jääb mõni päev vahele, sest kvaliteet on määravam kui kvantiteet. Kui parajasti pole midagi olulist öelda, pole ka põhjust lihtsalt postitamise pärast postitada. Hästi läbimõeldud sisu, mis aitab jälgijal midagi mõista, avastada või ära tunda, on väärtuslikum kui suur hulk pealiskaudseid postitusi.

Iga trendiga ei tasu kaasa joosta

Sotsiaalmeedia trendid käivad lainetena, ent see ei tähenda, et oma äriga silma paistmiseks tuleks ilmtingimata selgeks õppida TikToki tantsud või noorte släng, kui noored pole just sinu sihtgrupp. Olulisem on jääda oma häälele ja väärtustele kindlaks ning luua sisu, mis on kooskõlas brändi olemusega.

Olulisem on jääda oma häälele ja väärtustele kindlaks ning luua sisu, mis on kooskõlas brändi olemusega.

Piret toob näiteks, et nende jaoks ei toiminud loosimängud. „Inimesed, kes mängudes osalesid, ei olnud tegelikud kliendid, vaid lihtsalt tasuta toodete huvilised,“ tõdeb ta. Samuti ei töötanud pidev toodete reklaamimine. „Meie kliendid ostavad oma koduloomale toitu suurtes kogustes. Kui sul on järgmiseks neljaks kuuks vajalik olemas, siis võib sulle küll meie reklaam meeldida, aga sa ei hakka endale kappi terve aasta varu soetama. Oluline on tunda oma tarbijat ja mõista nende ostukäitumist,“ ütleb ta.

Foto: Freepik

Arvudest ei tasu lasta end heidutada

Sotsiaalmeediat kasutades on lihtne langeda lõksu, kus tähelepanu liigub sisust jälgijate ja meeldimiste arvule. Arvud võivad tunduda kui mõõdupuu, mille järgi edukust hinnata – mida rohkem jälgijaid, seda edukam justkui ollakse. Tegelikkuses ei tähenda see alati suurt müüki ega lojaalset kliendibaasi.

Tänapäeval on võimalik jälgijaid paari klõpsuga osta ning muljetavaldava kogukonna taga võivad olla tühjad kontod, kes ettevõttega kunagi ei suhtle ega midagi ei osta. Seetõttu on olulisem jälgida kaasatust – kommentaare, jagamisi ja sisulist tagasisidet – kui pelgalt numbrilist kasvu.

Piret rõhutab, et seetõttu ei ole nad ka kunagi seadnud endale eesmärgiks lihtsalt jälgijate arvu kasvatamist. „Me ei tee sotsiaalmeediat selleks, et numbrid oleksid suured. Kui mõni postitus jõuab vähemate inimesteni, aga tekitab sisulist huvi või vestlust, on see meie jaoks palju väärtuslikum,“ selgitab ta.

Oluline on alustada

Paljude ettevõtjate jaoks on esimene samm kõige raskem. „Mäletan, kuidas mul käsi värises, kui ma esimest korda postitamise nuppu vajutasin,“ meenutab Piret. „Valutasin iga postituse pärast südant – kas keegi reageerib, kas kellelegi üldse meeldib see, mida ma kirjutan?“

Esialgne närv aga möödub ja ajapikku muutub sotsiaalmeedia ettevõtte suhtluse loomulikuks osaks. Närv asendub kogemusega. Muretsemiseks pole põhjust ning negatiivsete kommentaaride kartmine ei tohiks takistada sisu jagamist. „Iga postitus ei pea olema täiuslik. Tavaliselt peitub kõige suurem kriitik meis endis ning kui sellest üle saada, muutub postitamine palju lihtsamaks,“ lisab ta.

Oluline on järjepidevus, siirus ja julgus jagada oma lugu. Nii sünnib ka kontakt, mis võib areneda pikaajaliseks kliendisuhteks.

5 soovitust, kuidas sotsiaalmeedias läbi lüüa

Vali platvorm sihtrühma järgi

Ära loo kontot igale poole, vaid keskendu ühele-kahele platvormile, mida su potentsiaalsed kliendid päriselt külastavad.

Planeeri sisu ette ja ajasta seda

Sotsiaalmeedias on oluline järjepidevus, kuid see ei tähenda, et pead iga päev käsitsi postitama. Kasuta tööriistu, nagu Later või Meta Business Suite, et ajastada postitusi ja hoida tegevus organiseerituna. Jälgi ka, millal on õige aeg sisu jagada – kas sihtrühm alles magab või juba magab, on tööl, koolis või on tal aega telefonis olla. Sisukalendri loomiseks sobivad hästi ka planeerimistööriistad, nagu Trello või Notion.

Kasuta kujundustööriistu

Sotsiaalmeedia on tugevalt visuaalne – isegi lihtne sõnum vajab selget ja silmatorkavat kujundust. Canva võimaldab kiiresti ja lihtsalt luua postitusi, bännereid ja story’sid. Kasuta mallipõhju, et hoida visuaalne stiil ühtne ja professionaalne. Kaalu, kas tasuline tööriist kaalub üle tööriista tasuta võimalused.

Jälgi tulemusi ja õpi neist

Hea sisu sünnib katsetades ja analüüsides. Vaata regulaarselt platvormide analüütikat, näiteks Instagram Insightsi või Facebook Page Insightsi, et aru saada, milline sisu töötab kõige paremini. Jälgi kaasatuse taset – kommentaare, jagamisi, salvestusi ja linkidel klõpsamist.

Taaskasuta ja laienda sisu

Ära lase väärtuslikul sisul voogu kaduda. Koonda olulisemad postitused ettevõtte blogisse, lisa need uudiskirjadesse või koosta kordusformaate, nagu „kolm soovitust“, „kliendilugu“ või „tootetutvustus“. Nii saad ühest heast ideest rohkem väärtust ja tugevdad oma sõnumit mitmes kanalis korraga.