
Soovitused, mis aitavad pikendada spordirõivaste eluiga
Spordirõivad kuluvad kiiresti, sest need on pidevas kasutuses, mistõttu leiavad need tee ka tekstiilijäätmete hulka tavariietest kiiremini. Õige hooldusega on võimalik nende eluiga aga märkimisväärselt pikendada.
Keskmiselt aktiivne inimene, kes teeb nädalas kolm korda trenni, kulutab aasta jooksul läbi märkimisväärse hulga spordirõivaid. Toetudes eri uuringutele kulub harrastussportlasel aasta jooksul kuni viis spordisärki, kuni neli paari retuuse, kuni 10 paari sokke, kuni kolm spordirinnahoidjat ja kuni kaks dressipluusi.

Põhjuseks, miks spordiriided väga kiiresti tekstiilijäätmete hulka satuvad peitub asjaolus, et neid tuleb sagedasti pesta, mis mõjutab kanga väljanägemise kõrval ka selle kvaliteeti. Nii kaotab kangas kiiresti elastsuse, venib välja ning spordikangale olulised omadused kaovad.
„Isegi kui osta võimalikult kvaliteetseid spordiriideid, muutuvad need kandmiskõlbmatuks väga ruttu, kui nende eest ei kanta korralikult hoolt,“ räägib puhastusvahendite tootja Mulierese juhatuse liige Merylin Rüütli. „Millist vatti saab keskmine spordirõivas, näeme ka Mulierese poolt sponsoreeritava FC Flora tüdrukute U15 jalgpallitiimi peal. Kuna kvaliteetne rõivas, mis toetab ühtviisi nii harrastajat kui ka tippsportlast parima soorituse tegemisel, on väga kallis, on seda olulisem spordirõivaid õigesti hooldada, mitte lihtsalt pärast trenni kotti seisma jätta või tagantkätt pesumasinasse visata.“

Ta tõdeb, et paljude jaoks tuleb üllatusena, et spordirõivad kaotavad oma funktsionaalsed omadused kiiresti just valesti pesemise tõttu. “Spordirõivaste õige hooldus ei pikenda ainult nende kasutusiga, vaid on ka keskkonnasäästlik – vähem tarbimist tähendab väiksemat keskkonnajalajälge,” tuletab ta meelde.
Spordirõivaste õige hooldus ei pikenda ainult nende kasutusiga, vaid on ka keskkonnasäästlik – vähem tarbimist tähendab väiksemat keskkonnajalajälge.
Rüütli soovitused spordirõivaste hoolduseks:
- Ära pese liiga kuuma veega – kuna enamik spordirõivaid on valmistatud sünteetilistest materjalidest, ei talu need kuuma vett. Külma veega pesu aitab hoida riiete värvi, kuju ja elastsust ning on ka oluliselt keskkonnasõbralikum.
- Väldi kemikaalidega pesuvahendeid – ökoloogilised pesuvahendid ei kahjusta riidekiude, mistõttu rõiva värv ja tekstuur säilivad kauem uueväärsena.
- Väldi pesupehmendajaid – need ummistavad kangakiudude vahelised õhukanalid, vähendades rõiva hingavust ja niiskuse ärajuhtimise võimet. Pesu pehmendamiseks võib pesumasinasse lisada spetsiaalset pesuäädikat, mis ei kahjusta spordiriiete funktsionaalseid omadusi.
- Pese rõivad kohe pärast trenni – treeningul kipuvad riided higist märjaks saama ning riiete seisma jätmisel tekivad bakterid ja ebameeldiv lõhn, millest on raske lahti saada. Kui riiete pesemine ei ole kohe võimalik, võiks neid kotis või kapis hoidmise asemel tuulutada ja õhu käes kuivatada.
- Pese rõivaid pahupidi pööratuna – nii saab pesuvahend paremini eemaldada higi ja mustuse ning riiete välimine kiht on kaitstud kulumise ja topiliseks muutumise eest.
- Väldi trummelkuivatust – trenniriiete kuivatamine trummelkuivatis kahjustab nende elastsust ja vormi. Parim on lasta neil kuivada õhu käes, varjatuna kangakiudude lagunemist ja värvi tuhmumist põhjustava otsese päikesevalguse eest.
- Kasuta pesukotte – kindlasti tasub pesemise ajaks pesukotti panna õhem topp ja spordirinnahoidja. Pesukott kaitseb neid väljavenimise eest.