Sisekujundaja soovitused magamistoa sisustamiseks, kus tuleb tõeliselt mõnus uni
Magamistuba peaks olema turvaline ja hubane paik, kus end korralikult välja puhata. Kuid Aeda magamistuba ei sarnane sugugi rahuoaasile. Ta kolis oma uude korterisse alles hiljuti ja magamistuba on endiselt lõpuni sisustamata. Talle appi tulnud sisekujundaja annab nõu, kuidas luua tuba, mis on mugav ja isikupärane, kus on piisavalt panipaiku ja kus tuleb hea uni.
IKEA sisekujundaja Anastasia Malkova võttis vastu väljakutse sisustada magamistuba, kus kahe lapse emal Aedal, kes töötab erakorralise meditsiini arstina, oleks hea magada, kuid piisavalt ruumi ka paljude kleitide ja kingapaaride hoidmiseks.
Inspiratsiooniallikaks sai roheline uks
Sisekujundaja sõnul ei pea väikestes ruumides värve kartma, kui nende kasutamine hästi läbi mõelda. Näiteks selle magamistoa ümberkujundamisel sai ta inspiratsiooni toas olevast kaunist tumerohelisest uksest. Selle järgi valis ta tuppa valge mööbli ja sügavsinised toonid, mis sobivad ukse värviga.
Anastasia julgustab kõiki rohkem värvidega katsetama. Näiteks ei pea aktsentsein olema vaid üks üleni värvitud sein, vaid selle loomiseks on palju põnevaid võimalusi. „Selles magamistoas otsustasin aktsentseina huvitavamaks muuta ning tõin lisaks põhiseinale veidi värvi ka külgedele ja lakke, mis tekitab veidi koopataolise tunde. Selline lahendus rõhutab magamistoa kõrget ja kumerat lage,” ütleb sisekujundaja.
Ta lisab, et Aeda magamistuba asub korteri põhjapoolses osas, mistõttu sinise kasutamises võiks kahelda, sest see värv seostub paljudele jahedusega. Kuid kui leida õige toon, mõjub sinine hoopis rahustavalt ning soojust saab tuppa tuua valgustite ja sumeda valgusega lambipirnidega.
Need, kes seinu värvida ei söanda, saavad hubasuse loomiseks ja ruumi meeleolu mõjutamiseks mängida eri tooni tekstiilide ja lisadega. Näiteks sellesse magamistuppa toovad romantilise noodi kumerate servadega valge mööbel ja rohelise uksega samas toonis pimendavad kardinad.
Need, kes seinu värvida ei söanda, saavad hubasuse loomiseks ja ruumi meeleolu mõjutamiseks mängida eri tooni tekstiilide ja lisadega.
Magamistuba, kus tuleb parem uni
„Kõige parem uni tuleb pimedas, jahedas ja vaikses magamistoas. Unekvaliteedi suurendamiseks soovitan tähelepanu pöörata kuuele seda soodustavale tegurile, milleks on mugavus, pimedus, õige temperatuur, vaikus, puhas õhk ja kord,“ ütleb sisekujundaja.
Mugavus
Anastasia sõnul on esimene samm paremini magamise poole mugav madrats. „Selle toa omanikule valisime pakitud vedrude ja lisavahukihiga madratsi. Sellisel madratsil jaotub keha raskus ühtlaselt, mis tagab hea ööune. Madratsikate on eemaldatav ja seega kergesti puhastatav. Aedale meeldib magada pehmes voodis ja nii lisasin kattemadratsi, mis teeb voodi pehmemaks ja hoiab päris madratsit kauem vormis. Madratsi kasutusea pikendamiseks kasutasin veel madratsikaitset,“ ütleb sisekujundaja.
Õige temperatuur
Hästi valitud tekk on hea ööune oluline osa, sest aitab hoida magamiseks sobivat kehatemperatuuri. Sellesse magamistuppa valis sisekujundaja igaks aastaajaks mõeldud teki. See tekk koosneb kahest kihist, mida hoiavad koos trukid. Külmal ajal saab tekki kasutada kahekordsena ning kui ilmad lähevad soojemaks, võib ühe kihi lihtsalt ära võtta ja kappi oma aega ootama pista.
Hästi valitud tekk on hea ööune oluline osa, sest aitab hoida magamiseks sobivat kehatemperatuuri.
Vaikus
Üks selle magamistoa omaniku muredest oli tänavalt kostuv müra – raudtee ei jää korterist kuigi kaugele. „Vaikus on hea ööune jaoks hädavajalik, sest mürarikas keskkond häirib und. Siin saab appi võtta tekstiilid, mis mitte ainult ei mõju hubaselt, vaid ka summutavad helisid. Seetõttu valisin sellesse magamistuppa polsterdatud voodi ja lisasin pikakarvalise vaiba. Kuid kõige suurema efekti annavad paksud pimendavad kardinad. Nad summutavad välimüra ja teevad magamistoa igal ajal pimedaks, mis on oluline, kui Aet tuleb näiteks öisest vahetusest,“ ütleb sisekujundaja.
Vaikus on hea ööune jaoks hädavajalik, sest mürarikas keskkond häirib und.
Puhas õhk
„Värske õhk toob parema une. Ruumis, kus on liiga vähe hapnikku ja liiga palju tolmu või allergeene, magame halvemini. Kui väliskeskkond on nagu siingi liiga mürarikas ja avatud aknaga magada ei saa, on abiks õhupuhastaja. Ruumi õhukvaliteedi tasemest annab ülevaate õhukvaliteedi andur,“ märgib Anastasia Malkova.
Ruumis, kus on liiga vähe hapnikku ja liiga palju tolmu või allergeene, magame halvemini.
Korras tuba
Et saaksime korralikult välja puhata, peaks magamistuba olema korras. „Igal asjal peaks olema oma koht. See magamistuba on üsna väike ja selle omanikul on palju kauneid kleite ja kingi. Nii paigutasin ühe seina äärde kõrge mahuka riidekapisüsteemi. Kujundasin selle osaliselt klaasustega, mis võimaldab osa riietest ja kingadest vaatamiseks välja panna ning teeb toa isikupärasemaks, kuid samas ka visuaalselt avaramaks,“ ütleb Anastasia. Ta lisab, et tänu sellele, et tegu on moodulsüsteemiga, saab riidekapi uksi soovi korral välja vahetada ja nii ka ruumi ilmet muuta.