Rannavalvur: rannas on peamine lähtuda tervest mõistusest
Suveilmad on tagasi ja G4S põikas Tartusse, et uurida, milline on sealne rannakultuur ja kui palju see mere- ja järverandade omast erineb. Muljeid jagab Egert G4S rannavalvest, kes on Emajõe ääres rannavalvurina töötanud juba aastast 2019.
Rannavalvur peab kindlasti rinda pistma mitmete muredega – mis on kõige meeldejäävamad sündmused Emajõe ääres?
Ühte konkreetset lugu on raske välja tuua. Korduvatest olukordadest käib Emajõe rannas teatud seltskond lapsi, kes on oma eakaaslastest vähem kasvatust saanud ja rikuvad tihti rannas korda. Kurvaks teeb nende laste juures asjaolu, et vaatamata pidevale korrale kutsumisele, need lapsed oma tegude sobimatust lihtsalt ei mõista. Seega võib öelda, et lastevanemate tegemata töö kasvatamisel ning sellega kaasnevad probleemid jõuavad kahjuks ka randadesse. Nende laste käitumisprobleemid väljenduvad nii teiste rannakülaliste häirimises – karjutakse, ülbitsetakse, sõimatakse – kui ka enda tervise ohtu panemises, näiteks pea ees vette hüppamine kohtades, kus see on keelatud.
Pea ees vette hüppamise puhul on tegemist tehnilise hüppega, mis väiksemagi vale nurga puhul võib põhjustada inimese lülisambale olulise kahjustuse. Lisaks kaob pea ees vette hüppamise puhul inimene mõneks ajaks vee alla ning liueldes meetrite jagu edasi, ei pruugi teised inimesed ega ka Emajõe veeteed kasutavad mootorsõidukid teda märgata. Halva kokkusattumise korral võib see olukord väga halvasti lõppeda.
Samuti on Emajõe rannas omaette väljakutse inimeste üleüldine enesevalitsemis- ja suhtlemisoskus. Teatud inimestele tekitab veidral kombel head meelt solvamine ja teiste alandamine – sealhulgas rannavalvuritele suunatuna.
Selles ametis võib ette tulla ka keerulisemaid sündmuseid, mille ennetamine pole võimalik. Kas ja kuidas saab selleks valmis olla?
Eelkõige on rannavalvuri puhul oluline hea füüsiline ettevalmistus. Lisaks sporditreeningutele on rannavalvurile kasulik harrastada talisuplust – nii ei kõiguta ükski veetemperatuur vees tegutsemist.
Ujumisoskus on kindlasti midagi, ilma milleta rannavalves hakkama ei saa, kuid oskus suhelda on teine oluline punkt, millega koos need moodustavad ühtse terviku selleks, et rannavalvuri ametis edukas olla.
Mida rannakülastajatele südamele panna?
Viimase viie aasta lõikes on näha, kui oluliselt on muutunud rannaalal avaliku korra rikkumiste iseloom ja ka arvukus. Inimesed on hakanud aru saama rannavalve kohalolekust ja kontrollist. Rikkumisi tuleb ikka ette, aga neid on tänu tehtud tööle jäänud aastate jooksul oluliselt vähemaks.
Rannas on peamine lähtuda tervest mõistusest. Palun ärge minge joobes peaga vette. See on jabur, kui lihtsalt võib nii mõtlematu tegevuse tagajärjel kaotada elu.
Sel hooajal on Emajõe rannas toimunud üle 1900 avaliku korra rikkumise. Suurimaks probleemiks on huligaansused, kuid ka klaastaara ja joobes isikud.