OLE TEADLIK! Töötervishoiupäev keskendub töökiusamisega seotud probleemidele
Täna tähistataval 17. töötervishoiupäeval arutatakse töökohal kiusamise, vägivalla ja ahistamisega seotud teemadel. Päeva lõpus kuulutab Tööinspektsioon Rahvusraamatukogus toimuval töötervishoiupäeval välja kolm selle aasta parimat praktikat.
Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul on tööstress muutumas liialt tavapäraseks. „Soovime tulla õhtul töölt koju sama terve ja rõõmsana kui me sinna läksime. Sageli toome töölt koju kaasa aga hoopis palju stressi ja muremõtteid,“ ütles ta. „Sel aastal räägime töötervishoiupäeval töökiusamisest, ahistamisest ja vägivallast. Kiusamisest räägitakse tavaliselt kooli kontekstis, ent uuringud näitavad, et ka meie töökohtadel on kiusamine tõsine probleem,“ lisas Maripuu. Ettekannetega töökiusamisest ning kaasnevatest teemadest esinevad Merle Tambur, Mare Pork, Külli Luuk ning Liina Randmann.
Töötervishoiupäeval tunnustatakse ka selleaastase parimate praktikate konkursi esikolmikut, kelleks olid Päästeamet, AS Eesti Post/Omniva ja AllePal OÜ.
Päästeametis pööratakse suurt tähelepanu tööstressile ja sellega toimetulekule. Päästeteenistujad puutuvad igapäevaselt kokku stressirohkete situatsioonidega. Probleemi aktuaalsusest tulenevalt koostas Päästeamet oma töötajatele juhendmaterjali psühholoogiliselt raskete olukordadega toimetulekuks. Ka sõlmis Päästeamet koostöölepped psühholoogidega Eesti erinevates maakondades nii individuaalse kui ka meeskondliku nõustamisteenuse pakkumiseks.
AS Omniva parim praktika keskendub tervisedendusele eelkõige kande- ja sorteerimiskeskuste töötajate seas. Tervisekontrolli otsustest tuli välja, et töötajad peaksid tegema tööpäeva jooksul rohkem venitusharjutusi. Selleks soetati varbseinad ning paigaldati need kande- ja sorteerimiskeskustesse üle Eesti. Nüüdseks on varbseinte juurde tekkinud väikesed sportimisnurgakesed, mida töötajad aktiivselt kasutavad.
AllePal OÜ parim praktika on suunatud kõikidele ettevõtte töötajatele. Pidevalt kontoris istumisega tekivad lihaspinged, mis omakorda tekitavad töötajates stressi ja halba meeleolu. Juhendaja abiga korraldati „pikutamise koolitus“, kus õpitakse paremini lõõgastuma ja pinges lihaseid lõdvestama. Nii vähenevad lihaspinged ja paraneb meeskonna ühtekuuluvustunne.
Tööinspektsioon on kogunud parimaid töökeskkonna parendamise praktikaid alates 2009. aastast. Selle ajaga on kogunenud andmebaasi üle 240 hea idee, mida saavad eeskujuks võtta kõik töökeskkonna parandamisest huvitatud organisatsioonid. Parimad praktikad on kättesaadavad Tööinspektsiooni kodulehel.
Töötervishoiupäeva korraldab Tööinspektsioon koos EU-OSHA Eesti koordinatsioonikeskusega. Kampaania „Vähem stressi“ kohta leiab rohkem infot Tööelu portaalist ja kampaania ametlikult kodulehelt.
Täpsemalt saab 17. Töötervishoiupäevast lugeda SIIT!