Avaleht Ole teadlik OLE TEADLIK! KUIDAS SEE PETTUS TÖÖTAB? Libaehitajad ja -asfalteerijad
OLE TEADLIK! KUIDAS SEE PETTUS TÖÖTAB? Libaehitajad ja -asfalteerijad

OLE TEADLIK! KUIDAS SEE PETTUS TÖÖTAB? Libaehitajad ja -asfalteerijad

kiviHeade uudiste portaal toob taas lugejateni möödunud reedel alanud Politsei- ja Piirivalveameti ning Tarbijakaitseameti ühise teavituskampaania „Ära lase ennast pügada. Osta targalt!“ raames avaldatud pettuste skeemid, et aidata pettusi ära hoida.

Järgnevalt toome lugejateni ehitusega soetud petuskeemi.

Ehitusega seotud pettuseid on erinevaid. Enamasti seob neid töö teostamine poolikult või sellega alustamine ehk juriidiliselt on tegemist pigem lepingusuhte rikkumise kui kelmusega.

Tüüpilised näited Eestist:

Ehitusfirma pakub tänavakivide paigaldust, sõlmib lepingu ja võtab ettemaksu, alustab tööd, nt tuues kohale esimese koorma liiva, seejärel aga hakkab töö lõputult venima. Sellist võtet kasutavad kohalikud saripetturid, kes tüssavad poolikult tehtud töö käigus tõenäoliselt ka seda teostavaid alluvaid.

Pakutakse hoovi või sissesõidutee jaoks “ehitusobjektil üle jäänud asfaldisegu soodsa hinnaga”, segu on harilikult vähekvaliteetne, paigaldatakse käsitsi, kokkulepitust õhema kihina või mõõdetakse kaetud pind tegelikust suuremaks – pakkujad on välismaalased, sageli Suurbritannia numbriga autoga. Rahvusvaheliselt on skeem tuntud kui “Irish Travellers”.

Tundmatu taustaga ettevõte/töö teostaja pakub soodsa hinnaga ehitusteenuseid, jättes mulje, nagu oleks olemas kokkulepe ühistu haldajaga või tegemisel tööd lähikonnas – rahvusvaheliselt osa “Irish Travellersi” tegevusest, Eestis tegutsevad ilmselt kohalikud üritajad.

Mis tüüpi pettusega on tegu?

Kuna tasumine toimub sularahas ja puudub leping või muu tehingut tõendav dokument, on see juriidiliselt eraisikutevaheline vabatahtlik tehing. Kui teiseks osaliseks on firma ja sõlmitud on leping, siis on tegemist tsiviilõigusliku vaidlusega.

Kui sageli esineb ja palju ohvrit kaotavad?

  • Kohalikud petturid rakendavad iga aasta.
  • Asfaldipakkujad liiguvad Eestis pea igal suvel, konkreetsete juhtumite kohta info puudub-
  • Kahju võib olla kehvasti teostatud töö, rahaliselt on teostamata tööde ettemaksud vahemikus.

Kuidas see pettus töötab?

  • Pettur reklaamib ennast levinud väikeehitustööde pakkujana, lubab tööga kohe pärast ettemaksu laekumist alustada, tööd aga ei viida erinevatel ettekäänetel lõpuni või teostatakse ebakvaliteetselt.
  • Värava taha saabuvad välismaalastest ehitustöölised, kellel on lähedasel ehitusobjektil asfalti üle jäänud ja oleks vaja see enne jahtumist paigaldada, pakuvad soodsat hinda.

Kuidas ennast selle eest kaitsta?

  • Veendu, et tegemist on juriidilise isikuga, kes suudab oma tööle ka garantii anda.
  • Kontrolli ettevõtte andmeid äriregistrist, majandustegevuse registrist, guugelda ettevõtte ja sellega seotud isikute nimesid.
  • Arvesta, et saripetturid vahetavad nii firmasid kui oma nime ja võivad kasutada variisikuid – kontrolli, et sinuga suhtlevad isikud oleksid samad, kellel ettevõttes allkirjaõigus on, maksa arved pangaülekandega ja ainult sama ettevõtte kontole, säilita kõik tööga seotud dokumendid, talleta (nt pildista) ehitusprotsessi kulg.

Hoidu “juhuslikult lähedal objektil töötavatest” pakkujast – tegu võib olla petturiga, samuti võib olla tegemist isikuga, kes soovib su koduga tutvust teha ja plaanib vargust.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga