OLE TEADLIK | Kas valvesüsteem töötab, kui elektrit ei ole?
Politsei-ja Piirivalveameti andmetel on kuritegevus Eestis tõusuteel. 2023. aastal kasvas varavastaste kuritegude arv 18%, sealjuures kasvas varguste arv 21% ning mitmesuguste kelmuste koguarv 25%. Varguste arv oli suurim pärast 2016. aastat.
Selle valguses tasub kindlasti mõelda, et kas olete teinud kõik endast oleneva, et oma kodu kaitsta. Kodu kaitsmise teemal räägitakse sageli eelkõige sellest, kui suured on rahalised kahjud võivad sissetungiga kaasneda ja kuidas kindlustus sellisel juhul aitab. Ent üks külg jääb tihti arvesse võtmata – emotsionaalne trauma. Kuidas ma saan ennast oma kodus edaspidi turvaliselt tunda, kui tean, et varas võib sisuliselt igal hetkel uksest sisse astuda?
Tasub kindlasti mõelda, et kas olete teinud kõik endast oleneva, et oma kodu kaitsta.
Siinkohal ei aita enam mõtlemine, et minu kodust ei ole midagi varastada või mul on kodus koer. Vargaid ei peata kumbki. Nii tasubki mõelda koduvalve paigaldamisele. Ent valveteenust paigaldades tekib inimestel sageli erinevaid küsimusi. Kui kaua läheb patrullil väljakutsele reageerimiseks aega või miks võib vahel liikumisandur anda “valehäiret”?
Kas valvesüsteem töötab, kui elektrit ei ole?
Üks põletav küsimus on seotud valvesüsteemi tööga elektrikatkestuse ajal. Kodu omanik võib olla ka elektrikatkestuse ajal rahulik: reeglina on valvesüsteem varustatud lisatoiteallikaga, mis tagab valvesüsteemi töö ka siis, kui elekter on kadunud.
Reeglina on valvesüsteem varustatud lisatoiteallikaga, mis tagab valvesüsteemi töö ka siis, kui elekter on kadunud.
Miks koduvalve liikumisandur tekitab “valehäiret?”
Igal koduomanikul käib jõnks seest läbi, kui kodune liikumisandur annab häiret. Vahel on aga tegemist niinimetatud valehäirega. Selle põhjuseks võib olla anduri vale asukoht. Näiteks küttekeha vahetus läheduses, kus temperatuurimuutused võivad olla üsna järsud. Liikumisanduritele avaldavad mõju ka õhupallid, liikuvad aknakatted ning kardinad. Kui neid valehäireid on väga sageli, tasub mõelda andurite asukoha muutmisele või vähendada nende tundlikkust.
Valehäire põhjuseks võib olla anduri vale asukoht.
Kui pikk on turvapatrulli reageerimisaeg?
Eesti kõige suurema patrullautode arvuga G4Si keskmine reageerimisaeg häiretele on üheksa minutit, kuid suuremates linnades on see kõigest mõni minut. Siinkohal tuletame meelde, et turvafirma patrullidele ei laiene seaduse järgi operatiivautode eriõigused. Seega on häirele reageeriv turvatöötaja samasugune liikleja nagu kõik teised tavaliiklejad ning ummikud ja muud tõrked liikluses mõjutavad reageerimisaega.
Keskmine reageerimisaeg häiretele on üheksa minutit, kuid suuremates linnades on see kõigest mõni minut.
Kas patrulli väljasõit on tasuline?
Hinnastamise kohapealt oleneb väga palju sellest, millise valveteenuse paketi sa enda koju valid. Väljasõidutasu sõltubki eelkõige sellest, milline pakett on valitud, ja põhjustest, mis on väljasõidu tinginud.
Kas saan uude kohta elama asudes teenuse tarbimist jätkata?
Kui olen ühte koju valveteenuse soetanud, siis kolides tekib küsimus, kas on võimalik uues kohas teenuse tarbimist jätkata. Vastus on, et muidugi saab. Lihtsalt tuleb oma kliendihaldurile sellest teada anda, kes teeb vajalikud ettevalmistused teenuslepingu muutmiseks.