Avaleht Ole teadlik OLE TEADLIK I Viis müüti juhtmevabade kõrvaklappide kohta
OLE TEADLIK I Viis müüti juhtmevabade kõrvaklappide kohta

OLE TEADLIK I Viis müüti juhtmevabade kõrvaklappide kohta

Tänu suurele tootevalikule ja mitmekesisele tehnoloogiale on juhtmevabad kõrvaklapid tänaseks jõudnud oma populaarsuse tippu, kuid endiselt ringleb nende ümber palju müüte. Mõned usuvad, et juhtmeta kõrvaklapid võivad kahjustada kuulmist ja üldist tervist, teised vaidlevad müra summutavate omaduste või energiasäästu üle. Kuidas aru saada, millised faktid on tõesed ja millised rahvasuus tekkinud müüdid?

Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina toob välja viis juhtmevabade kõrvaklappide kohta sageli kuuldud valearvamust ning räägib, kuidas tegelikult on.

Müüt 1: Juhtmevabad kõrvaklapid kahjustavad teie tervist

Levinud on arvamus, et kuna juhtmevabade kõrvaklappide otsik asub kuulmekilele lähemal, võivad need kuulmist kahjustada. Samuti arutletakse palju selle üle, et juhtmeta klapid põhjustavad terviseprobleeme tänu elektromagnetilisele kiirgusele.

“Tänaseks pole teaduslikku kinnitust leidnud ükski terviseprobleem, mida võiks põhjustada kõrvaklapid. Näiteks kuulmislangust ei põhjusta mitte kõrvaklapid, vaid see, kui valjusti ja kui pikalt me neist heli kuulame. Iga inimene saab ise kaasa aidata sellele, et kuulatav heli ei kahjustaks nende kuulmist. Ühtlasi pole teadlased seni lõplikult suutnud tõestada, et raadiosagedusel töötavad kõrvaklapid võiksid tervist kahjustada, nii et kasutades klappe selleks ettenähtud viisil pole muretsemiseks mingit põhjust,” selgitab Jekaterina Mishina.

Müüt 2: Sportimisega kaasnev higistamine võib juhtmeta kõrvaklappe kahjustada

Juhtmevabad kõrvaklapid pakuvad oluliselt suuremat liikumisvabadust, mistõttu on need eriti populaarsed näiteks jooksjate seas. Ent igasuguse füüsilise tegevusega kaasneb paratamatult ka higistamine. Tihti arvatakse, et kuna kõrvaklappide näol on tegemist elektroonikaseadmetega, võib kõrvades tekkiv niiskus neid kahjustada.

Huawei ekspert nõustub, et mõnel juhul võib liigne niiskus või vesi mõjutada kõrvaklappide helikvaliteeti. „Sportimiseks võikski pigem valida veekindlad juhtmeta kõrvaklapid, mis üldjuhul isegi peale suurema niiskusega kokku puutumist ja kuivada laskmist ideaalselt edasi töötavad. Nagu kõiki teisi seadmeid, võiks ka kõrvaklappe kaitsta otsese vette sattumise eest ning lasta neil enne uuesti kasutamist korralikult kuivada, samuti tuleks kõrvaklappe tootja juhiste järgi regulaarselt puhastada,” lisab Mishina.

Müüt 3: Kõik traadita kõrvaklapid on ühesugused

Üks levinumaid väiteid juhtmeta kõrvaklappide kohta on see, et need kõik täidavad samu funktsioone ja pakuvad ühesugust kasutuskogemust. Tegelikkuses võib ühte tüüpi traadita peakomplekt sobida kasutamiseks ainult vaikses kodukeskkonnas, kuna see ei kõrvalda ümbritsevat müra, samas kui teist tüüpi klappidega kuuleme heli suurepäraselt ka näiteks tugeva tuule või liiklusmüra korral.

„Enamik traadita kõrvaklappe ei ole mürasummutavad või täidavad seda funktsiooni minimaalselt. Kõrvaklappide müravähendamise võimet ei saa hinnata nende välimuse põhjal, sest tõde peitub kasutatavas tehnoloogias. Näiteks uued Huawei FreeBuds Pro kõrvaklapid on nii disainitud, et intelligentne süsteem tunneb ära ümbritsevad helid ning lülitab vastavalt sellele sisse mürasummutamise režiimi. See hoiab ära tuulest või õhu hõõrdumisest põhjustatud viliseva müra, et kasutaja saaks end vabalt tunda nii kodus kui ka lärmakas linnakeskkonnas,“ toob koolitusjuht näite.

Müüt 4: Juhtmevabad kõrvaklapid teevad telefoni aku kiiremini tühjaks

Seadmete energiasäästmise puhul on palju räägitud, et Bluetoothi funktsiooni ei tohiks hoida kogu aeg sees. Mishina sõnul oli see varem küll väga oluline soovitus, kuid tänaseks on tehnoloogia palju edasi arenenud ning Bluetooth-toega juhtmevaba peakomplekt üksi sellega ühendatud seadet kiiremini ei tühjenda.

“Kui samaaegselt Bluetoothiga on nutitelefonis sisse lülitatud ka WiFi või GPS funktsioon, samuti muud rakendused, võib see muidugi suurendada aku tarbimist ja seadme kiiremat tühjenemist. Siiski võimaldab tänapäeval kõigis nutitelefonides olemasolev energiasäästurežiim kasutada juhtmevabasid kõrvaklappe ilma, et peaks kartma mobiiltelefoni aku liiga kiiret tühjenemist,” räägib koolitusjuht.

Müüt 5: Juhtmevabad kõrvaklapid pole stiilsed

Tänases maailmas ei ole elektroonika- ja nutiseadmed enam mitte ainult funktsionaalseteks ja praktilisteks vahenditeks, vaid ka moodsateks stiilidetailideks. Üha enam tootjaid pöörab nutiseadmete disainile sama suurt tähelepanu kui nende tehnoloogilisele küljele. Traadita kõrvaklappe mainitakse selles kontekstis siiski harva ning tänaseni pole neid peetud otseselt stiililisandiks või aksessuaariks.

“Ehkki ilu on vaataja silmades ja igaühe jaoks erinev, on juhtmeta kõrvaklapid üha enam muutumas stiilielemendiks ja garderoobi täienduseks nii meeste- kui naistemoes. Näiteks paistavad Huawei FreeBuds Pro uued kõrvaklapid silma moodsa minimalistliku disainiga. Valida saab kolme värvi vahel, mis sobivad erinevate rõivastiilidega. Juhtmeta kõrvaklappide ümbris mahub kergesti ka taskusse, mistõttu on neid mugav kaasas kanda,“ kirjeldab Mishina.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga