Enamiku kodukontoris töötajate jaoks on sülearvuti kõige olulisem nutiseade, mis täidab korraga nii virtuaalse kontori, suhtlusvahendi kui meelelahutuskeskuse rolli. Vajalike funktsioonide kiireks ja sujuvaks toimimiseks tuleks arvuti valimisel esmajoones lähtuda järgmistest parameetritest: õige suurusega ekraan, kiire protsessor, piisava mahuga mälu ja seadme mugav käsitlemine.
Tehnoloogiaekspert Jekaterina Mishina annab järgnevalt nõu, kuidas valida tänaste võimaluste juures sülearvuti, mis täidab kõik kasutaja vajadused.
1. Mahutavus: sorteeri targalt ja varu piisavalt mälu
Kaugtööd tehes jõuab kasutajate arvutitesse tavapärasest rohkem teavet, mida jagatakse läbi erinevate failide. Seetõttu on väga oluline tagada seadme piisav mälumaht, et kõik vajalikud dokumendid, pildid, heli- ja videofailid ära mahutada.
“Arvutisse saab mäluruumi juurde kahel viisil, mida oleks mõistlik kombineerida – esiteks pöörake uue arvuti valimisel tähelepanu selle mälumahule ning teiseks, sorteerige salvestatavad failid algusest peale korralikult – kustutage mittevajalikud ja teisaldage kõige olulisem pilve või välisele andmekandjale, vabastades nii arvutis ruumi,” selgitab Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina.
Uue seadme puhul soovitab Mishina valida vähemalt 1 TB mäluga sülearvuti: „Veel umbes kümme aastat tagasi võisime nii suurest arvutimälust ainult unistada, täna on selline maht muutunud aga turustandardiks ning on kõigile tarbijatele kättesaadav. Tähelepanu tuleks pöörata ka mäluketta tüübile – kõvaketta asemel soovitan valida SDD-kettaga seadme, mis töötleb teavet palju kiiremini.”
2. Interaktiivsus: aitab kiiremini töötada
Kaugtöö nõuab arvuti interaktiivset haldamist – eriti mugav on, kui arvuti saab nutitelefoniga kiirelt ühendada ja ühte seadet juhtida läbi teise. Sülearvutitootjad investeerivad täna palju selliste funktsioonide arendamisse.
“Näiteks on Huawei MateBook X Pro-l Multiscreen koostööfunktsioon, mis võimaldab arvutiga mugavalt siduda sama tootja nutitelefoni ja seda arvuti ekraanilt juhtida. Nii saab kiiresti fotosid või muid faile ühest seadmest teise üle kanda, samuti läbi arvuti heli- ja videosüsteemi võtta vastu telefoni tulevaid kõnesid. Uue sülearvuti valimisel võiks tähelepanu pöörata ka sellele, kas arvutil on puutetundlik ekraan – see pakub samuti interaktiivsust ja hõlbustab kasutamist,” toob Mishina näiteid.
3. Kaamera: virtuaalsete koosolekute jaoks
Videoesituse kvaliteet sõltub kolmest põhilisest tegurist: internetiühendusest, arvuti võimsusest ja kaamera enda kvaliteediks. Kui töö nõuab pidevalt videokõnede- ja koosolekute pidamist, tuleb arvuti valimisel kaamera funktsionaalsusele kindlasti tähelepanu pöörata ja vajadusel otsida täiendavaid lahendusi.
“Tänapäeval on sülearvutitel üldjuhul juba sisse ehitatud head kaamerad, nii et nende kvaliteedi pärast ei peaks liiga palju muretsema. Kuid kui teie töökõned nõuavad ülimalt suurt videoresolutsiooni, kaaluge lisaks muid tehnilisi lahendusi, näiteks digikaamera või videokaamera kasutamist. Lisaseadme saab hõlpsasti arvutiga ühendada ja kasutada peamise kaamerana,” soovitab ekspert.
Ekspert lisab, et sülearvutite arendajad pakuvad kasutajatele ka üha interaktiivsemaid lahendusi, näiteks seadme klaviatuuri sisse ehitatud kaamerat: „Huawei Matebook X Pro kaamera näeb välja nagu tavaline klaviatuuriklahv, kuid seda vajutades tõuseb nupp üles ja arvuti kaamera avaneb. See pole mitte ainult mugav kasutamiseks, vaid ka oluline turvalisuse aspekt – kui te kaamerat parasjagu ei kasuta, on see klaviatuuri nuppude vahel kindlalt suletud ning näiteks pahatahtlikud häkkerid ei saa läbi kaamera teie privaatruumi tungida.”
4. Ekraan: et paremini näha
Arvestades, kui palju aega veedab keskmine inimene täna ekraanide taga, on oluline, et need ei kurnaks silmi, vaid toetaksid mugavat töötamist, võimaldaksid näha ja juhtida kasulikku teavet ning kuvada samal ajal sisu heledana ja kvaliteetselt.
„Oluline on meeles pidada, et ekraani kvaliteet ei sõltu ainult tehnilistest näitajatest, vaid ka sellest, kas ekraan on kasutamiseks korralikult ette valmistatud. Selleks peaks veenduma, et video seadetes oleksid ekraanivärvid kalibreeritud ja kuvatud õigesti, et video eraldusvõime oleks valitud vastavalt monitori mõõtmetele ning ei tekiks liiga palju üleliigset sinist valgust. Seadeid tuleks reguleerida nii, et pilt sobiks teie silmadele, oleks mugav – nii saate ekraani taga kauem häirimatult töötada,” ütleb Huawei koolitusjuht.
Kui teie praeguse arvuti ekraan ei tundu enam piisav, võiks kaaluda täiendava laiekraaniga kuvari ostmist, mis võimaldab lisaks arvutis töötamisele ka mugavalt näiteks mänge mängida või filme vaadata. Kui samaaegselt on vaja mitut programmi jälgida, võib lisaekraani kasutada ka täiendava ekraanina.
“Sülearvutite arendajad kujundavad ekraanide standardeid ümber vastavalt trendidele. Näiteks on uuel Huawei MateBook X Pro-l tavapärase 16:9 asemel 3:2 kuvasuhtega ekraan. See läheneb varasemast enam ruudu kujule ning teeb mugavaks samaaegselt erinevate akende kasutamise ekraanil. Töö tegemiseks uue arvuti valimisel võiks ekraani kuvasuhtele kindlasti tähelepanu pöörata ning valida endale sobivaim,” lisab Mishina.
5. Protsessor: tagab sujuva töö
Kodus töötamine nõuab tihti korraga paljude erinevate ülesannete täitmist, näiteks samaaegset osalemist videokõnes, dokumendi toimetamist ja suurte failide saatmist. Kõigi tegevuste tõrgeteta toimimiseks peab arvuti olema piisavalt kiire.
“Arvuti võimsuse kolm kõige olulisemat parameetrit on protsessori kiirus, töömälu maht ja videokaardi maht. Kahjuks ei saa neid süsteemselt seadetest parandada, nii et kui teie arvutil on praegu vähe võimsust, peaksite neid parameetreid kas ükshaaval täiendama või kaaluma uue arvuti ostmist, ”sõnab Mishina.
Uue sülearvuti otsimisel soovitab ekspert valida vähemalt 4 GB RAM-iga Intel Core i5 või Intel Core i7 põlvkonna protsessori. Nendest vähemate sätetega arvuti ei pruugi tänapäevase töökoormusega toime tulla, mis avaldab negatiivset mõju töökiirusele ja võib esile kutsuda ootamatuid rikkeid.
6. Disain: mugavus ja elustiil
Disain omab üha suuremat tähtsust arvuti kasutusmugavuse juures. Uue sülearvuti valimisel soovitab Mishina pöörata tähelepanu sellistele disainilahendustele nagu klaviatuuri ja puuteplaadi mugavus, arvuti kaal ja ekraani stiil.
„Huawei viis kasutajate seas läbi uuringu, mille käigus selgus, et Balti riikide inimesed eelistavad ilma raamideta arvutiekraani. Ehkki ühest küljest on tegemist moodsa disainilahendusega, täidab see ka väga selget funktsiooni – sellisel ekraanil olev pilt tundub avaram ning mahutab rohkem erinevaid aknaid,“ kirjeldab ekspert.
Jekaterina Mishina lisab, et disain on igaühe isikliku valiku küsimus ning uue sülearvuti ostmisel tuleks pöörata tähelepanu enda jaoks kõige olulisemale: „Otsige disainilahendusi, mis toetavad teie igapäevast ja kõige sagedasemat arvutikasutust ehk neid eesmärke, mille täitmiseks teil arvutit on vaja. Näiteks kui teate, et liigute sülearvutiga tihti ringi, tuleks pöörata tähelepanu selle kaalule. Toon jälle näiteks Huawei uusima sülearvuti MateBook X Pro, mis kaalub 1,3 kilogrammi ja on kaasas kandmiseks väga mugav. Samas võib arvuti olla teie jaoks oluline stiilielement – sel juhul pöörake valimisel kindlasti tähelepanu ka sülearvuti värvile.”