1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. NÕUANNE I Kuidas säästa energiat, et arveid vähendada?
NÕUANNE I Kuidas säästa energiat, et arveid vähendada?

NÕUANNE I Kuidas säästa energiat, et arveid vähendada?

Energiahinnad tõusevad kogu Euroopas jätkuvalt ning Eurostati andmete kohaselt ulatus energia hinnatõus Euroopa Liidus septembris võrreldes aasta varasemaga 40,8%-ni. Jaanuaris olid energia hinnad aastases võrdluses 28,8% kõrgemad, kõige suurema hinnatõusu on seejuures läbi teinud maagaas.

Energiainflatsioon on praegu kõrgeimal tasemel alates aastast 1997, mil EL avaldas esmakordselt harmoniseeritud tarbijahinnaindeksi. Euroopa elanikud seisavad sel talvel silmitsi kõrgete kommunaalkuludega, seda eriti Põhja-Euroopas ja Baltikumis, kus on külmem ja vähem päevavalgust. Kodumajapidamised peavad mõtlema, kuidas säästa energiat, et arveid vähendada.

„Majade soojustamine, küttesüsteemide väljavahetamine ja efektiivsema valgustuse paigaldamine on esimesed asjad, mis meenuvad, kui mõtleme majapidamiste energiasäästule. Kuid on ka teisi lahendusi, näiteks akende vahetus, mis võib samuti energiat oluliselt kokku hoida,“ rääkis VELUX-i Baltikumi juht Dmitrijs Astašonoks.

Akende vahetus vähendab soojakadu

Eluasemekulud on väljakutseks paljudele eurooplastele, sest juba enne pandeemiat kulutas ligi 10% inimestest oma sissetulekust eluasemele 40% või rohkem, samas kui adekvaatseks peetakse maksimaalselt 30%. Praegu elab 15% eurooplastest nõuetele mittevastavates tingimustes ja 50 miljonit leibkonda kannatab, sest ei suuda talvel oma kodu korralikult kütta.

Akende soojapidavus ja energiatõhusus mõjutavad oluliselt kodu energiatarbimist ja sisekliimat. Energiasäästlikud aknaklaasid – kas kahe- või kolmekordsed – aitavad vähendada soojakadu, alandada süsinikdioksiidi heitkoguseid ja kommunaalmakseid.

„Meie uuringud näitavad, et kahekordse klaasiga katuseakende asendamine energiasäästlikumate lahendustega võib vähendada ruumis vajalikku kütteenergiat kuni 11% ja soojakadu läbi akna kuni 60%. Päikesepaistelisel päeval pääseb tänu akendele siseruumidesse küll täiendavat soojust, kuid seejuures on oluline, et päikesest saadav energiakogus oleks suurem kui akende kaudu kaotsi mineva energia hulk,“ sõnas Astašonoks. „Lisaks on katuseaknad kütteperioodil üldiselt energiasäästlikumad kui fassaadiaknad – näiteks kolmekordse klaasiga katuseaknad võimaldavad alandada toatemperatuuri 1–2 °C võrra ilma mugavust ohverdamata.“

Ekspert selgitas, et akende vahetamisel on oluline pöörata tähelepanu mitte ainult akna enda energiatõhususele, vaid ka akna ümber olevale isolatsioonile, et vältida külmasildade teket, mis võivad tekkida kas puuduliku kvaliteediga tööst või iseärasustest hoone konstruktsioonis. Seetõttu soovitab ta akende vahetamise lasta teha professionaalidel, sest valesti tehtud töö võib kaasa tuua kondensaadi, hallituse tekke ja soojatarbimise suurenemise.

Automaatika ja aknatarvikud

Soojakadude vähendamisele saab kaasa aidata ka erinevate kaasaegsete tehnoloogiate ja aknatarvikute, näiteks automatiseeritud kardinate või turvaruloode kasutuselevõtt, kohandades neid vastavalt aastaajale. Saadaval on ka automatiseeritud süsteemid, mis reguleerivad akende ja ruloode sulgumist vastavalt ilmastikule või temperatuurile, et saavutada maksimaalne efektiivsus.

„On tõestatud, et sisekliima ei mõjuta mitte ainult meie tervist, vaid ka meie rahulolu eluga. Seetõttu on oluline, et hoiaksime oma siseruumide keskkonna optimaalselt soojana, maksmata seejuures ülikõrget hinda. Seetõttu ei tasu oma kodu energiatõhususe parandamisega viivitada – näiteks aknavahetuse saab professionaal ära teha ühe päevaga ilma liigsete ebamugavusteta. Tulemuseks on tervislikum kodu ja väiksemad küttearved,“ julgustab ekspert.

Head Uudised GoodNews