1. Avaleht
  2. Huvitav
  3. NÕUANNE I Kuidas emotsioonioste vältida ja kulutused kontrolli alla saada?
NÕUANNE I Kuidas emotsioonioste vältida ja kulutused kontrolli alla saada?

NÕUANNE I Kuidas emotsioonioste vältida ja kulutused kontrolli alla saada?

Emotsiooniostud on üks peamisi põhjuseid, miks paljud eestlased palgapäevast palgapäevani elavad. Nüüd on just õige aeg, et oma väljaminekuid paremini planeerida ja kulutused kontrolli alla saada.

Praegu, kui viirusest tingitud piirangute tõttu on meie igapäevased tarbimis- ja ostlemisharjumused muutunud, on suurepärane hetk võtta aeg maha ja vaadata üle oma rahaasjad. LHV toob välja viis sammu, kuidas ebavajalikke emotsioonioste vältida ja oma kulutused kontrolli alla saada.

Planeeri oma kulutusi

Uutest teksadest, mida sul tegelikult vaja pole, või viimasel hetkel kassasabas toidukorvi lükatud šokolaaditahvlitest on palju lihtsam loobuda, kui tead täpselt, kui palju ja mille peale kulutada võid. Loo endale süsteem, mille järgi planeerid oma järgmise kuu kulutused ette.

Kõige lihtsam on, kui paned kirja kõik fikseeritud kulud ehk need, mille suurus on iga kuu kindel: laenu- või liisingumaksed, kommunaalid, telefoni- ja internetipaketid, erinevad liikmetasud jne. Seejärel paned kirja summa, mida tahaksid igakuiselt säästa – alustuseks sobib näiteks 5-10% kuu sissetulekust, lahutad sissetulekutest fikseeritud kulud ja säästmiseks mõeldud summa ning saadki teada, kui palju jääb sul raha muudeks kulutusteks alatest toidust meelelahutuseni.

Kõige lihtsam on, kui paned kirja kõik fikseeritud kulud ehk need, mille suurus on iga kuu kindel.

Kogu suuremate väljaminekute jaoks eraldi

Nii ootamatuteks väljaminekuteks kui ka suuremateks ostudeks on alati tark ette koguda. Olgu selleks mõne majapidamisseadme väljavahetamine, uus sülearvuti või midagi muud, need väljaminekud on rahakotile palju kergemad, kui oled nende jaoks eraldi kogunud. Nii väldid olukorda, kus avastad, et säästmiseks planeeritud raha enam lihtsalt pole ja kuu lõpus vajalike ostude jaoks enam raha ei jagugi.

Nii ootamatuteks väljaminekuteks kui ka suuremateks ostudeks on alati tark ette koguda.

Maksa esmalt iseendale

Suhtumine, et säästan selle summa, mis mul kuu lõpuks üle on jäänud, enamasti ei toimi. Kui saad palka või taskuraha, maksa alati kõigepealt iseendale. Nii ei teki kiusatust raha millelegi ebavajalikule kulutada ja väldid olukorda, kus kuu lõpuks on raha otsas ja kõrvale pole midagi panna. Mõistlik on määrata püsikorraldus, mis automaatselt sinu määratud summa kõrvale aitab panna. Ja mida väiksem rahanumber sinu igapäevases kasutuses oleval arvelduskontol vastu vaatab, seda rohkem sa oma ostud läbi kaalud.

Ära maksa täishinda

Allahindlused on meie sõbrad. Ära osta asju siis, kui nõudlus nende järele on suur ja hinnad tipus. Mõtle kaks sammu ette – suusad osta suvel, jalgratas talvel – asjad on hooajavälisel ajal lihtsalt odavamad. Samuti on kasulik ja keskkonnasõbralik eelistada taaskasutust.

Ära osta asju siis, kui nõudlus nende järele on suur ja hinnad tipus.

Mõtle oma ostud hoolikalt läbi

Tuleta endale enne iga planeerimata ostu tegemist meelde, mis on sinu unistused või rahalised eesmärgid, mille nimel raha kogud. See aitab sul oma oste kriitiliselt hinnata, sest isegi ostmata jäetud 2-eurone kohv aitab sind 100 euro, 500 euro või hoopis suurema summa säästmisele lähemale. Ära ostja endale asju, mida sul tegelikult vaja pole – nii lihtne ongi.

Tekst: Liis Lepik

Head Uudised GoodNews