Avaleht Huvitav NÕUANNE I 10 lihtsat sammu keskkonnasäästlikumaks koduseks eluks
NÕUANNE I 10 lihtsat sammu keskkonnasäästlikumaks koduseks eluks

NÕUANNE I 10 lihtsat sammu keskkonnasäästlikumaks koduseks eluks

Erakordse 2020. aasta lõpul näitas Globe Scani läbi viidud rahvusvaheline uuring, et pandeemia ja mure isikliku tervise pärast ei jätnud keskkonda enda varju. Inimeste seas on aga populaarsed vaid madala hinnaga ja hõlpsasti rakendatavad lahendused.

Peaaegu 30 riigis läbi viidud uuring näitas, et koroonaviiruse pandeemiat ja kliimamuutust peetakse kõige tõsisemateks ülemaailmseteks probleemideks (vastavalt 68% ja 60%). Veidi madalamal kohal on õhusaaste (56%), plasti ühekordne kasutamine (55%) ja iga teine osaleja ütles, et nad on mures bioloogilise mitmekesisuse vähenemise pärast.

Eesmärgiga tulevastele põlvkondadele terve planeet pärandada, väitis enamik vastanutest, et nad on huvitatud energia säästmisest kodus (80%) ning valisid pikema elueaga esemed nende asemel, mis ei pruugi olla nii vastupidavad (77%). Peaaegu 60% inimestest ütles, et nad sooviksid kasutada rohkem taastöödeldud või taastuvaid materjale või vähendada ühekordselt kasutatavaid esemeid. Kõige vähem huvi pakkusid mööbli ja riiete rentimine (20%) ning kasutatud asjad (34%).

„Kogu maailmas eelistatakse kõige vähem neid keskkonnasäästlikke lahendusi või algatusi, mida inimesed peavad raskesti rakendatavateks või mis nõuavad suurt elustiili muutust. Kõige keerukamateks nimetavad vastajad jagamisteenuseid, nt mööbli ja riiete rentimine, vastutustundlikku reisimist, mille puhul inimesed keelduvad lendamast ja reisivad oma kodudele lähemale, ja uusi rohelisi tehnoloogiaid, nagu päikesepaneelid või elektriautod. Mida lihtsam on keskkonnasõbralikku lahendust rakendada, seda suurem on tõenäosus, et inimesed otsustavad seda teha,“ ütles IKEA Baltikumi kommunikatsioonijuht Renata Dante. Tema sõnul näitas uuring, et inimeste peamine ajend muutusteks on mõju nende tervisele.

10 lihtsat sammu jätkusuutlikuma koduse elu saavutamiseks

Samal ajal loetleb aga IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi 10 lihtsat sammu jätkusuutlikuma koduse elu saavutamiseks.

  1. Säästa elektrit LED-lampidega. LED-lampide kasutamine kodus aitab säästa elektrit kuni 85%. Pealegi kestavad LED-lambid 20% kauem kui tavalised.
  2. Spetsiaalsed aeraatoritega veekraanid aitavad säästa vett kuni 40%, vähendamata seejuures veesurvet. IKEA loob kodude jaoks uusi lahendusi, nagu ka segistitilad, mis aitavad säästa vett kuni 90%.
  3. Laetavad akupatareid. Ühekordselt kasutatavate patareide vähendamise eesmärgiga hakkas IKEA nende müügiga otsi kokku tõmbama ja julgustab need kõigil laetavate akupatareide vastu välja vahetada. Arvutused näitavad, et kui kõik IKEA kliendid kasutaksid kodus suure energiatarbega esemetes laetavaid akupatareisid, säästetaks pärast 50 laadimisseanssi 5000 tonni kahjulikke jäätmeid.
  4. Sortimine on vastajate sõnul üks lihtsamaid koduseid algatusi keskkonna säästmiseks. Jäätmete „sortimisjaama“ saab püsti panna mitte ainult selle tavapärasesse kohta köögivalamu all, vaid ka rõdule või köögikappi. Selleks, et kodus mugavalt prügi sortida, piisab väikesest ja targast investeeringust.
  5. Taastöödeldud materjalide kasutamine. Sortimine on keskkonnale kasulik, sest juba toodetud plasti saab uuesti kasutada ning sellega säästetakse ressursse ja vähendatakse saastet. Taastöödeldud plastpudelitest valmistatud tekstiilist saavad mööbliosad, vaibad, katted või teised tekstiiltooted.
  6. Ütle ära ühekordselt kasutatavatele esemetele. Ühekordselt kasutatavad plastpakendid, karastusjoogipudelid ja muud plasttooted suurendavad plastsaastet. IKEA esindaja soovitab ühekordsete esemete asemel korduskasutatavaid, näiteks omaenda isiklikke veepudeleid ja taldrikuid või -topse, mis on valmistatud hoopis suhkrurooplastist.
  7. Uuenda, kohanda ja taaskasuta juba olemasolevaid esemeid. Näiteks ei ole vaja vahetada välja tervet diivanit, kui see uude interjööri ei sobi – mõnikord võib lahenduseks olla kõigest katete vahetamine. Ja kui katted on valmistatud taastöödeldud plastpudelitest, on see keskkonnale veelgi parem.
  8. Muuda oma menüüd. Kodune söögitegemine ja taimse või kohaliku toidu kasuks otsustamine on rahvusvahelises uuringus osalejate arvates olulised mitte ainult heaolu, vaid ka keskkonna jaoks. 4 vastajat 10-st ütlesid, et nad võiksid liha taimse alternatiivi vastu välja vahetada, kui selle maitse ja hind jääksid samaks. Lisaks sellele on tark toidu ülejäägid läbipaistvate ja õhukindlate anumatega külmikusse panna, sest nii on toidust parem ülevaade, see säilib kauem ja vähendad raiskamist.
  9. Toidu kasvatamine kodus muutub veelgi populaarsemaks. Isegi rohelised taimed aknalaual aitavad vähendada logistilist reostust.
  10. Eetiline ostlemine. Üha rohkem vastajaid teatab, et nad on valmis eetiliste kaubamärkide toodete eest rohkem maksma, kuigi seda teeb tegelikkuses vaid umbes 30%. See osakaal ei ole alates 1999. aastast muutunud. Keskkonnakaitsele aitab kaasa ka sertifitseeritud ja vastutustundlikult toodetud toodete eelistamine.