1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Nõuanded ja nipid palju parema une jaoks
Nõuanded ja nipid palju parema une jaoks

Nõuanded ja nipid palju parema une jaoks

Tänapäeva suured madratsi- ja tekitootjad investeerivad palju oma turundusse, rääkides inimestele hüpoallergeensetest või vormi säilitavatest toodetest, mis viivad igaühe puhkuse järgmisele tasemele. Lõppude lõpuks on uni oluline puhkeseisund, mis vastutab mitte ainult meie heaolu, vaid ka meie tervise ja immuunsüsteemi eest. Kahjuks kuuleme üha sagedamini, et hea une saamine muutub üha raskemaks: mürarikkad naabrid, unetus või isiklikud mured on vaid mõned probleemid, millega seisame silmitsi, kui püüame hästi magada. Seega on loomulik küsimus, kuidas me saame ennast aidata?

Magamine, naine, naeratus
Foto: Freepik

Enne kui loete pakutud nõuandeid, mõelge, mis võiks olla teie probleem kehva unega. Võib-olla te lihtsalt ei taha tunnistada, et lähete liiga hilja magama või et võtate sageli enne magamist klaasi veini?

Siin on mõned tegurid, mis samuti aitavad kaasa kehvemale unekvaliteedile:

  • stress ja ärevus;
  • pidev televiisori ja mobiilseadmete kasutamine enne magamaminekut;
  • kofeiin, alkohol ja raske toit;
  • ebasobiv magamiskeskkond, näiteks kulunud madrats, liiga kõrge toatemperatuur jne.

Alustage oma harjumustest

Unerežiim

Alustage tervislike harjumuste loomist, mis aitavad teil säilitada mitte ainult oma füüsilist tervist, vaid ka oma emotsionaalset heaolu, luues regulaarse magamisharjumuse. Ärge tehke mingeid drastilisi muudatusi: kui magate pärast südaööd, proovige pikendada oma õhtust rutiini poole tunni võrra ja seejärel tunni võrra või rohkem. Selleks, et aidata teie kehal välja arendada ööpäevane tsükkel – tervislik unerutiin, püüdke minna magama ja tõusta iga päev, sealhulgas nädalavahetustel, samal ajal.

Voodis lugemine
Foto: Freepik

Rutiin enne magamaminekut

Kui kavatsete näiteks kell 22.00 magama minna, siis vähemalt tund aega enne magamaminekut tehke mõnusat tegevust: võtke kuum vann, lugege lemmikromaani või pidage päevikut, märkides üles päeva positiivseid emotsioone või harjutades tänulikkust. Eriti oluline on vältida suurt füüsilist aktiivsust ja ekraane, mis kiirgavad sinist valgust, mis pärsib unehormooni melatoniini tootmist.

Võtke kuum vann, lugege lemmikromaani või pidage päevikut, märkides üles päeva positiivseid emotsioone või harjutades tänulikkust.

Nutiseadmete kahjulikkusest enne magamaminekut on palju rääkida: mitte ainult süütu suhtlusvõrgustik ei häiri meie une kvaliteeti, vaid see ka koormab ja stimuleerib asjatult meie meelt, takistades meid puhkamiseks valmistumast. Siinkohal on siiski oluline rõhutada, et isegi kui te ei kasuta oma nutitelefoni enne magamaminekut, on soovitatav hoida seda öösel muus ruumis kui see, kus te magate, et tagada hea uni ilma ootamatute telefonisõnumite ja kiusatuseta neid kontrollida.

Kuidas tõusta hommikul soovitud ajal?

Äratuskell (Foto Pexels)
Foto: Pexels

Toome äratusfunktsiooni tagasi tõelisele äratuskellale või lauakellale! Äratuskell on suurepärane seade, mis aitab teil luua uue rutiini kvaliteetseks uneks – otsige vabalt seisvaid äratuskellasid ja kellasid formadore-st, mis kaunistavad ka teie magamisruumi sisustust.

Hoolitsege oma magamiskeskkonna eest

Veenduge, et teie magamistuba on ventileeritud, vältige peamist valgusallikat ja kasutage selle asemel öökapil olevat lampi, mis aitab teil kiiremini uinuda. Kui olete tundlik kõrvaliste helide suhtes, on väga soovitatav kasutada kõrvaklappe.

Magamistuba
Foto: Freepik

Proovige lõõgastuda

Isegi kui teil on pooleli jäänud tööd ja mured, mis rõhuvad teie õlgadel, püüdke seada magamine prioriteediks ja jätke need hommikuks – päeva kõige produktiivsemaks ajaks. Püüdke vältida stressirohkeid olukordi ja muresid enne magamaminekut, samuti võite kaaluda enne magamaminekut toidulisandite võtmist. Näiteks aitab magneesiumi võtmine lõdvestada teie lihaseid pärast rasket tööpäeva.

Püüdke vältida stressirohkeid olukordi ja muresid enne magamaminekut.

Siiski on oluline meeles pidada, et kvaliteetne uni on väga individuaalne: nii nagu mõned inimesed tunnevad end suurepäraselt pärast kuut tundi magamist, on inimesi, kes ei saa magada ilma üheksa tunni ja kõrvaklappideta, nii et otsige, mis teile kõige paremini sobib. Ja kui te võitlete unepuuduse või muude unehäiretega, on soovitatav konsulteerida oma perearstiga.

Head Uudised GoodNews