
NÕUANDED I Mida tasub reisil meeles pidada, kui sihtriigi valuutaks ei ole euro?
Suve ootel planeerivad paljud Eesti inimesed reise riikidesse, mis asuvad euroalast väljaspool. Luminori Eesti eraisikute panganduse juht Kaspar Kork annab nõu, mida tasub reisisellidel meeles pidada, kui sihtriigi valuutaks ei ole euro.
„Üks levinud viga, mida reisijad välismaal maksmisel teevad, on eurodes maksmine olukorras, kus terminal või sularahaautomaat võimaldab valida ka kohaliku valuutat,” ütles Kork.

Kuigi eurodes maksmine võib tunduda mugavam, näiteks päevaeelarvest kinni pidamisel, siis eksperdi sõnul teeb sellisel juhul valuuta konverteerimise kohalik finantsasutus. Nende vahendustustasud võivad olla lausa enam kui kaks korda kõrgemad kui Eesti pankade omad. Seetõttu tuleks kaarditehingute puhuleelistada arveldamist alati kohalikus valuutas, et vältida soovimatult suuri kulutusi.
Seetõttu tuleks kaarditehingute puhuleelistada arveldamist alati kohalikus valuutas, et vältida soovimatult suuri kulutusi.
Kork märkis, et euroalast väljapoole reisimine on eestlaste seas väga populaarne – Eesti Panga reisistatistika järgi olid mullu eestlaste enim külastatud sihtkohad: Soome, Läti, Saksamaa, Rootsi, Poola, Leedu, Itaalia ja Türgi. Neist kolm – Rootsi, Poola ja Türgi – ei kuulu euroalasse.

Ekspert soovitab muretuma reisikogemuse jaoks omada vähemalt kahte pangakontot: ühel võiks olla konkreetne puhkuse – eelarve maht, teisel muud vahendid. Vajadusel saab põhikontot hõlpsalt täiendada. „Selliselt väldite reisil olukorrda, kus pettuse ohvriks sattudes olete kogu rahast ilma,” märkis ta.
Kork rõhutas ka, et turvalisuse huvides ei tohiks hoida PIN-koode maksekaardi ega telefoni läheduses. „Ärge kunagi andke oma kaarti ära ega asetage seda seadmetesse, mis pole teie silme all. Kui kaart kaob või varastatakse, tuleks see koheselt blokeerida – seda saab teha nii internetipangas kui ka panka helistades.”
Ärge kunagi andke oma kaarti ära ega asetage seda seadmetesse, mis pole teie silme all.
„Lisaks maksevahenditega hoolikalt ja nutikalt ümber käimisele soovitan reisijatel kindlasti ka reisikindlustuse teha – nii tead, et oled end ootamatuste eest kaitsnud ning saad stressivabalt puhkusest maksimumi võtta,” sõnas ta.