Mis on japandi stiil ning kuidas seda oma koju tuua?
Japandi seob endas Skandinaaviapärase lihtsuse ja Jaapanile omase esteetika, mille sulandumine loob hubase, minimalistliku ja elegantse mulje. Tegu on trendika sisekujundusstiiliga, mida igaüks saab lihtsasti oma kodu interjööriga sobitada. Sisekujundaja jagab, milliseid põhielemente selleks tarvis on.
„Japandi ühendab Skandinaavia ja Jaapani sisekujunduse parimad omadused. Skandinaavia interjöörid on tuntud oma funktsionaalsuse ja lihtsuse poolest, samas kui Jaapani stiil rõhutab minimalismi, puhtaid jooni ja looduslike materjalide kasutamist. Selle tulemusena pakub japandi stiilis sisustatud kodu erilist harmoonia ja rahu tunnet,” märkis IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.
Skandinaavia interjöörid on tuntud oma funktsionaalsuse ja lihtsuse poolest, samas kui Jaapani stiil rõhutab minimalismi, puhtaid jooni ja looduslike materjalide kasutamist.
Tema sõnul on japandi stiil suhteliselt uus, kuid selle juured ulatuvad enam kui poole sajandi taha, kui Taani disainerid reisisid Jaapanisse inspiratsiooni ja kogemusi ammutama. Praegune japandi esteetika taaselustati umbes 6 aastat tagasi ja on sellest ajast alates populaarsust kogunud ning seda ka Eestis.
Japandi stiili põhielemendid
Neile, kes soovivad kujundada oma kodu või mõnda ruumi japandi stiilis, toob sisekujundaja esile vajalikud põhielemendid. “Eelkõige väljendub japandi stiil minimalismis. See sisaldab ainult vajalikke mööbliesemeid, millel on selge funktsioon, tagades praktilisuse ja korras keskkonna. Olulist rolli mängivad kinnised hoiulahendused, kuna need hoiavad esemed silma alt ära ja aitavad kaasa puhtale, minimalistlikule üldilmele,” selgitas Mikvere.
Mööblivalik japandi interjööris lähtub konkreetsetest, horisontaalsetest joontest ning see on tavaliselt madalapõhjaline. Vali madalate seljatugedega diivanid ja tugitoolid ning kohvi- või televiisorilauad, mis asetsevad madalal. See lähenemine disainile peegeldab Jaapani traditsiooni istuda põrandal.
Mööblivalik japandi interjööris lähtub konkreetsetest, horisontaalsetest joontest ning see on tavaliselt madalapõhjaline.
Puhtaid, konkreetseid vorme täiendavad ümarad, kaarjate elementidega ja loodusmotiividest inspireeritud kaunistused. Need esemed on tihti unikaalsed ja käsitööna valminud. Rohelus, nagu bonsaid, bambus või väikesed puud, tugevdavad sidet loodusega. Looduslikest materjalidest valmistatud ruumijagajad või puidust postseinad võimaldavad privaatsust, säilitades samal ajal avara tunde ja lisades ruumile visuaalset erilisust.
Japandi interjöörides segatakse sageli erinevate materjalide ja kangaste tekstuure, säilitades samas harmooniat ühtse värvipaleti kaudu.
Värvipalett on maalähedane ja domineerivad heledad pastelsed toonid, nagu valkjas, hall, beež, pruun, helelilla ja kollane.
Võtmeelementideks on looduslikud materjalid nagu puit, rotang, bambus ja keraamika. Tekstiilid, mis on tavaliselt valmistatud puuvillast, linasest ja villast, mängivad samuti olulist rolli, sest lisavad ruumile pehmust ja kergust.
Tekstiilid, mis on tavaliselt valmistatud puuvillast, linasest ja villast, mängivad samuti olulist rolli, sest lisavad ruumile pehmust ja kergust.
Õige valgustus aitab kaasa rahuliku ja hubase atmosfääri loomisele. Seda aitab saavutada pehme valgus, mida saab lisada põranda- ja laualampidega, paigutatuna ruumi erinevatesse osadesse. Lisa paberist või puidust lambivari, mis mõjub iseloomuliku aktsendina, sobitudes ideaalselt üldise esteetikaga.
Sammud oma kodu interjööri uuendamiseks japandi stiilis
“Esmalt pane paika, mis on kujundatava ruumi põhifunktsioonid. Seejärel vali värvipalett ning mööbel, mis vastavad ruumi funktsioonile. Eelista madalapõhjalisi mööbliesimeid – võimalusel selliseid, millel on näha puidu tekstuuri. Ruumi kujundamisel kasuta looduslikke materjale nagu puit, kivi, linane, bambus ja klaas. Pea meeles, et japandi stiil rõhutab funktsionaalsust ja minimalismi, seega hoia ruum puhas ja korrastatud ning kasuta kinniseid hoiulahendusi, et hoida asjad silma alt ära,” näitlikustas sisekujundaja.
Pea meeles, et japandi stiil rõhutab funktsionaalsust ja minimalismi, seega hoia ruum puhas ja korrastatud ning kasuta kinniseid hoiulahendusi, et hoida asjad silma alt ära.
Kõige lihtsam viis japandi stiili olemasolevasse ruumi lisada on uuendades toa tekstiile nagu kardinad, vaibad, padjakatted ja voodipesu. IKEA sisekujundaja sõnul on see sageli kõige kiirem ja tõhusam muutus. Neutraalsed ja maalähedased värvid aitavad saavutada soovitud ilme.