Avaleht Nõuanded Milline tolmuimeja valida – kas tolmukotiga või juhtmevaba varrega?
Milline tolmuimeja valida – kas tolmukotiga või juhtmevaba varrega?

Milline tolmuimeja valida – kas tolmukotiga või juhtmevaba varrega?

Tänavu 1. septembrist rakendub Euroopa Liidu direktiiv, mille järgi tolmuimejate võimsuspiirang langeb seniselt 1600 vatilt 900 vatile – see on omakorda suunanud tarbijaid veel enne piirangu kehtestamist võimsamaid kodumasinaid ostma. Tolmuimejate osas on valik suur: kas tolmukotiga või tolmukotita, kas silindri-kujuline või hoopiski uus moodne varstolmuimeja.

Expert tehnikakaupluste turundusjuht Joonas Kulli nentis, et kodumasinakauplused ei tohi alates 1. septembrist Euroopa Liitu tarnida masinaid, mille sisendvõimus on suurem kui 900 vatti, kuid laos olevad kaupu tohib müüa kuniks neid jätkub. “Viimastel kuudel on eriti kasvanud just nende ostuhuviliste arv, kes soovivadki osta suurema võimsusega masinaid,” kinnitas Kulli, öeldes, et tehnoloogia arenguga on ka väiksema võimsusega tolmuimejad sama efektiivsed ehk väiksema energiakuluga on võimalik saavutada sama hea tulemus.

“Tolmuimejate valik on lai, kuid erinevate süsteemidega masinatel on siiski eeliseid, millest ostjad saavad lähtuda,” tõdes Kulli.

Kotiga tolmuimejad

Tolmukotiga mudelitel on masina sees sahtel, mis mahutab tolmukoti ning kogub kokku kogu tolmu, mustuse, karvad ja kõik muu, mida puhastama asutakse. Tolmukotti on võimalik koheselt tühjendada ja tagasi asetada või siis eemaldada täielikult ja asendada teise kotiga.

“Kogu tolm ja mustus talletatakse õhukindlasse kotti – tänu sellele püsib mustus ja tolm tolmukotis ja käed jäävad puhtaks. Eriti oluline on see lemmikloomaomanikele ja allergikutele,” selgitas tolmuimejate tootja Philips esindaja Karmo Sahtel.

Sahtel tõi välja, et üldiselt nõuab silindri-kujuline vaakumtüüpi tolmukotiga tolmuimeja igal korral uut tolmukotti, mis võib pikas perspektiivis osutuda tarbijale üsna kulukaks.

“Samas väheneb tolmukoti täitumisel ka imemisvõimsus,” ütles Expert tehnikakaupluste turundusjuht, lisades, et tolmu täis tolmukotiga on pea võimatu koristada, sest masinal ei jätku võimsust, et tolmu imeda ning siinjuures ei ole vahet, kas tegemist on 1600 vatise või 900 vatise võimsusega tolmuimejaga.

Tolmukotita tolmuimejad

Ilma tolmukotita tolmuimejad töötavad tolmukanistriga, milles olev filter hoiab kinni mustuse, tolmu ja karvad ning eraldab tolmu õhust tsentrifugaaljõu abil, jättes tolmu kanistrisse lõksu. Tolm eraldatakse otsekohe õhust ja imemisvõimsus säilib kauem.

“Tolmukotita tolmuimeja eelis tolmukotti nõudva masina ees on see, et vahetavate tolmukottide peale ei kulu raha. See on ka põhjus, miks pikemas perspektiivis on tolmukotita tolmuimejat odavam kasutada,” tõi Kulli esile tolmukotita tolmuimeja eeliseid.

Kotita tolmuimejate kanister on läbipaistev ja näitab selgelt masinasse kogunenud tolmu. “Tänu sellele näeb väga hästi kanistri täituvust kui ka tolmuimejasse sattunud väärtuslikke esemeid. Koristades võib ikka juhtuda, et masin imeb endasse näiteks kadumaläinud kõrvarõnga. Tänu läbipaistvale kanistrile saab väärtusliku eseme hõlpsasti kätte,” selgitas Kulli.

“Uuematel masinatel on optimeeritud õhukeerised, mis aitavad vähendada õhutakistust ning tagavad sisendvõimsuse ja imemisvõimsuse tasakaaluka suhte. See omakorda tagab maksimaalse õhuvoo ning seeläbi ka suure jõudluse,” tõi Kulli esile.

Tolmukotita masinat ei soovitata astmaatikutele ja allergikutele, sest kanistri puhastamine on väga tolmune protseduur.

Juhtmeta varstolmuimejad

Kui slindri-kujuline tolmuimeja on välimuselt kõige traditsioonilisem ja odavam, siis ilma tolmukotita varstolmuimejad on kaalult kergemad ning võtavad vähem ruumi. “Varrega tolmuimejad on üha populaarsemad, sest neid on lihtne kasutada, juhtida kui ka kodus hoiustada,” ütles Kulli, kelle sõnul on just varstolmuimejate tootjatel olnud viimastel aastatel uusi ja efektiivseid tooteid, mille energiavõimsus on küll väike, kuid koristuse tulemus tarbijate tagasiside põhjal väga hea.

“Näiteks on olemas 2in1 ja 3in1 varstolmuimejad, mis sobivad kõikide põrandapindade puhastamiseks, imedes tolmu ja pestes põrandaid samaaegselt. Lisaks saab hoolt kanda selliste pindade või raskesti ligipääsetavate kohtade eest nagu diivanid, toolid ja nurgad,” lisas Philipsi esindaja Karmo Sahtel tõdedes, et varrega tolmuimeja on efektiivne ka vaipkatte puhastamiseks.

“Ei tasu karta, et põrand läheb liiga märjaks, sest näiteks uuematel PowerPro Aqua mudelitel on pesemissüsteem, mis kontrollib veekogust ning tagab optimaalse niiskuse,” rõhutas Sahtel.

Sahtli sõnul tagavad uuemad varstolmuimejad lausa 60 minutit juhtmeta puhastamise aega, seega ei ole juhtmed enam takistuseks ja saab muretult kõiki ruume ja pindu koristada.

Kommentaarid