1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Milline monitor valida koolitöödeks?
Milline monitor valida koolitöödeks?

Milline monitor valida koolitöödeks?

Veebiloengud ja arvuti taga kodutööde lahendamine on saanud aina rohkematele õpilastele igapäevaseks reaalsuseks. Selleks, et püsida ekraani taga efektiivne ilma oma tervisele liiga tegemata, on oluline valida sobiv monitor.

LG koolitaja Heivo Pork selgitab, kuidas valida monitori, mis sobiks nii õppimiseks kui ka meelelahutuseks.

Kõige olulisem on ekraani suurus ja eraldusvõime

Monitoride puhul kehtib lihtne põhimõte – mida suurem, seda parem. Optimaalse mugavuse tagamiseks tuleks valida monitor, mille ekraani suurus on vähemalt 27 tolli. Näiteks UltraWide monitoride ülilai ekraan võimaldab hoida avatuna mitu akent korraga, mis teeb erinevate failide vahel liikumise ja info kopeerimise kordades lihtsamaks.

Kõrgem eraldusvõime (Full HD või kõrgem) aitab aga tagada terava teksti ja selge visuaali ning vähendada seeläbi silmade pinget pikkade õppesessioonide ajal.

Vali sobiv paneeli tehnoloogia

Kaks levinumat paneelitüüpi on In-Plane Swithing (IPS) ja Twisted Nematic (TN). IPS-paneelidel on väga lai vaatenurk ja suurepärane värvitäpsus, mistõttu on need ideaalsed just graafika ja teksti lugemisega seotud ülesannete jaoks. TN-paneelid on aga eelarvesõbralikumad, kuid oluliselt väiksema vaatenurga ning tagasihoidlikuma värviedastusega.

Lame või nõgus monitor?

Lamedad monitorid pakuvad ühtlast ja moonutustevaba pilti, mistõttu sobivad need hästi neile, kes tegelevad graafilise disaini, videotöötluse, kodeerimise või kontoritööga.

Kumerad monitorid suurendavad aga sügavusetunnetust ning muudavad vaatamiskogemuse kaasahaaravamaks ja tõetruumaks. Kumerus annab kasutajale võimaluse suunata pilk tervele ekraanile korraga ning tekitada suurema kohalolekutunde, mis on oluline mängimise või filmide vaatamise puhul.

Kaitse silmi

Ekraani pikalt vaatamine võib silmi koormata, mistõttu on oluline valida võimalikult silmasõbralik monitor. Paljudel monitoridel on sisseehitatud sinise valguse filtrid ja värelusevaba tehnoloogia, mis aitavad vähendada kahjuliku sinise valguse emissiooni ja minimeerida ekraani virvendust, et leevendada silmade koormust.

Tähelepanuta ei saa jätta ka ergonoomikat

Kuna ekraani taga õppimine eeldab pikalt sundasendis istumist, tuleks pöörata tähelepanu ka sellele, kas ja kui ergonoomiline monitor on. Keha ja silmade jaoks on parim just selline monitor, millel on olemas ka ergonoomiline ja reguleeritav jalg. Näiteks LG Ergo monitoridel on reguleeritav alus, mille abil on võimalik ekraani liigutada igas soovitud suunas, et saavutada võimalikult optimaalne vaatenurk.

Tähtis on ka reaktsiooniaeg

Kui lisaks koolitöödele on soov ka arvutimänge mängida, siis tuleks tähelepanu pöörata monitori reaktsiooniajale. Kiirem reaktsiooniaeg võimaldab sujuvamat liikumist, vähendab pildi virvendamist ning võimaldab sama ajaga ekraanile rohkem teavet kuvada.

Alla 1-millisekundiline reaktsiooniaeg on tüüpiline kallitele mängurimonitoridele, 1 ms reaktsiooniaeg võimaldab mugavalt mängida videomänge, 4-8 ms reaktsiooniaeg sobib hästi filmide ja üldise töö jaoks ning 10 ms igapäevaste ülesannete ja netis surfamise jaoks.

Head Uudised GoodNews