Avaleht Nõuanded OLE TEADLIK I Mida peaks teadma, et puuküürniku õnge mitte sattuda?
OLE TEADLIK I Mida peaks teadma, et puuküürniku õnge mitte sattuda?

OLE TEADLIK I Mida peaks teadma, et puuküürniku õnge mitte sattuda?

Möödunud nädala „Pealtnägija“ tõstetas taas puuküürniku teema. Näen oma igapäevatöös, et ka esmapilgul toredast inimesest võib ajapikku saada puuküürnik, kes ei soovi kokkulepitud arve tasumisest enam midagi kuulda. Muster kordub iga kord, väikeste erinevustega. Mida teha, et Sinuga seda ei juhtuks?

Uurige üürniku tausta

Seda võib teha nii helistades eelmisele üürileandjale, tema töökohta või ka internetist tausta uurides. Tavaliselt saab sealt üsna hea pildi kätte. Kui kohtumisel inimene on meeldiv, võib olla seda piinlik isegi teha aga uskuge mind, see on hädavajalik. Kui eelmine üürileandja puudub või mingil põhjusel ei saa ta soovituskirja anda, tasub kindlasti rääkida tööandjaga. Paljud tulevased puuküürnikud oskavad uinutavalt rääkida oma loo, mis hiljem väljamõeldiseks osutub.

Sõlmige üürileping kirjalikult

Ikka sõlmitakse veel päris tihti suuliseid lepinguid ja samuti arvatakse, et kui e-maili teel on „jutud räägitud“, ongi see piisav. Kui tekib aga mingigi tõrge omavahelises suhtluses, aitab vaid kirjalik leping. Tasuta lepingu vormid on saadaval mitmetel kodulehtedel.

Tagatisraha suurus

Kui olete lepingutingimused läbi mõelnud tuleb kokku leppida tagatisraha suuruses. Võlaõigusseaduse kohaselt on lubatud tagatist küsida kuni kolme kuu üüri ulatuses.

Ole tähelepanelik

Selleks, et pikka võlgnevust ei tekiks, jälgi laekumisi kindlasti igal kuul. Kohe kui tekib tõrge, selgita välja põhjus ja tegele võla kättesaamisega. Võta seisukoht, et ka üks maksepäeva viivitus teeb rentnikust võlglase. Saada kirjalik hoiatus ja ütle konkreetne kuupäev võlgnevuse kustutamiseks. Kui ka siis laekumist ega selgitavat põhjust ei ole, ütle üürileping üles ja tee seda kindlasti kirjalikult. Vajadusel saad selle kättetoimetamiseks kasutada kohtutäituri abi. Üürilepingu lõpetamiseks annab aluse tasumisega viivitamine vähemalt kahe kuu eest.

Kõik siiski ei laabu?

Kui eeltoodu tulemusi ei anna ja selgitavad vastused viibivad, pöördu üürikomisjoni või kohtu poole.  Ei ole mõtet ajal voolata lasta, sest iga järgmine päev töötab sinu kahjuks.

Kuidas pöörduda üürikomisjoni või kohtu poole loe siit:

  • Kui rahaline nõue on kuni 3200.00 eurot, saad üürikomisjoni pöördumiseks abi Tallinn.ee.
  • Kui rahaline nõue on kuni 6400 eurot, võid esitada avalduse maksekäsu kiirmenetluse vormis menetlemiseks Kohus.ee.
  • Kolmas variant on pöörduda hagiavaldusega otse kohtusse.

Elin Vilippus

Kohtutäitur