Lastega koos videomängude mängimine – kuidas luua sidet lastega, aga säilitada mõõdukus?
Kas on tuttav olukord, et pikkade pühade ajal eelistab su laps videomänge ühistele peretegevustele? Selle asemel, et tema peale pahaseks saada, soovitavad eksperdid hoopis ühiselt neid samu mänge mängida. Spetsialistide sõnul pakub videomängude koos mängimine võimalust tugevdada suhteid lapsega, parandada noore suhtlemisvõimet ning arendada muid eluks vajalikke oskusi.
Vanematel on tihti keeruline leida ühiseid tegevusi lastega, eriti teismelistega, sest nende huvid võivad suures osas erineda ning vanemad lihtsalt ei mõista noorte soove. Hea lahendus on osaleda lapse huvitegevustes, näiteks ka video- või arvutimängudes – mängige koos, uurige lapse lemmikmängude kohta ja laske lapsel end õpetada. See tõstab nii tema enesekindlust, kui ka tugevdab teie vahelist suhet.
Hea lahendus on osaleda lapse huvitegevustes, näiteks ka video- või arvutimängudes – mängige koos, uurige lapse lemmikmängude kohta ja laske lapsel end õpetada.
„Ühiselt videomängude mängimine pakub vanematele ja lastele võimaluse koos aega veeta, tugevdades omavahelisi suhteid ja suhtlemisoskusi. Lapsed on niikuinii mängudest huvitatud, seega on see hea viis midagi koos vanematega teha. Sellised tegevused on eriti olulised teismeeas, sest see on aeg, mil lapsed tahavad eriti jagada oma tundeid, emotsioone ja mõtteid. Mängumaailm on tänuväärne keskkond, kus saab läbi katsetada erinevaid elulisi väljakutseid ja neid ühiselt ületada,“ selgitas kliiniline psühholoog ja Läti Ülikooli teadlane Edmunds Vanags.
Videomängud aitavad arendada kognitiivseid oskusi
Ergoterapeut ja Lätis tegutseva RigaBrain ajutreeningukeskuse juht Pēteris Urtāns märkis, et videomängude mängimine võib lastele ja noortele pakkuda väärtuslikke oskusi – need arendavad reaktsioonikiirust, strateegilist mõtlemist, loovust ja probleemide lahendamise oskust. Lisaks saab sealt tihti ka uut võõrkeelset sõnavara. „Oleme täheldanud, et paljud, kes regulaarselt videomänge mängivad, on samal ajal arendanud ka oma oskust kohaneda kiiremini muutuvate olukordadega elus ning keskenduda tõhusamalt õpingutele või tööle. Need oskused on sageli kasulikud ka täiskasvanuelus, näiteks meeskonnatöös või keerulistes olukordades kiirete otsuste tegemisel,“ selgitas Urtāns.
Oleme täheldanud, et paljud, kes regulaarselt videomänge mängivad, on samal ajal arendanud ka oma oskust kohaneda kiiremini muutuvate olukordadega elus ning keskenduda tõhusamalt õpingutele või tööle.
Vanags lisas, et mängud, mida mängib korraga vähemalt kaks inimest, soodustada tihti ka koostööoskusi. Lisaks on uuringud näidanud, et laste puhul aitab mängimine vähendada ärevust ja pakub head puhkust, kui seda teha mõõdukalt.
Kuidas säilitada mängimisel tervislikud piirid?
Psühholoog soovitab mänguaega planeerida samamoodi nagu kooli, kodutööde, une, söömise ja aktiivse puhkuse aega. „Mängimise aeg tuleks määrata alles pärast lapse peamiste kohustuste täitmist. Alati tuleb meeles pidada, et laps vajab ka piisavat füüsilist aktiivsust, sest mängimine on üldiselt vähem aktiivne puhkeviis.“ Vanags tõi välja, et ülemäärast mängimist võib ära tunda näiteks huvi vähenemise järgi muude tegevuste vastu, vähese või halva kvaliteediga une, kehvade koolitulemuste või lahendamatute mängimisega seotud tülide kaudu.
Urtānsi hinnangu võimaldab tark lähenemine muuta videomängud tõhusaks arengu- ja stressimaandamise vahendiks, kuid seda eeldusel, et säilitatakse tasakaal ekraaniaja, füüsilise aktiivsuse ja puhkuse vahel. „Meie kogemus näitab, et koos mängimine aitab sageli säilitada tervislikke piire, vältides ülemäärast mängimist või unehäireid,“ lisas ta.
Milliseid mänge valida?
Et saaksid lapsega koos mängida, vali mängud, mida saab mängida mitmekesi – kas omavahel võisteldes või koostööd tehes. Samuti võid kordamööda mängida ühe mängijaga mänge ja võrrelda, kellel paremini läheb. Näiteks populaarses Fortnite’is on nüüd saadaval kindlustustehnoloogia ettevõtte Balcia loodud erikaart „Balcia Mega Mansion“, kus saab katsetada nelja erinevat minimängu, sealhulgas parkuuri, motokrossi, mägironimist ja põgenemismänge. Kaardile pääseb, kui sisestada Fortnite’i otsingusse kood 2768-2306-2477 või kaardi nimi „Balcia Mega Mansion“. Kaarti saab mängida kuni neljaliikmelises meeskonnas, seega võid kaasata ka teisi pereliikmeid.
Populaarsete peremängude seas on ka Mario Kart, lõbus võidusõidumäng tuntud Super Mario tegelastega, Minecraft, kus saab koos terve maailma üles ehitada, ja kosmoseteemaline mäng Among Us, mida saab mängida suuremas grupis ning koos kus saab erinevaid ülesandeid täita.