1. Avaleht
  2. Ole teadlik
  3. Krüptomaailma tugisambad: mis on sidusvaluutad ja milleks neid kasutada
Krüptomaailma tugisambad: mis on sidusvaluutad ja milleks neid kasutada

Krüptomaailma tugisambad: mis on sidusvaluutad ja milleks neid kasutada

Sageli arvatakse krüptovaluutade kohta, et see varaklass on ebastabiilne, varade väärtus kõigub laias vahemikus ja seetõttu on tegu riskantse investeerimisviisiga. Siiski on ka krüptoturul oma nö stabiilsuse sambad, kirjutab Binance’i esindaja Eestis Polina Brottier.

Krüptoturu ennustamatust aitavad leevendada niinimetatud stablecoin’id ehk sidusvaluutad. Nende kurss on seotud teiste varadega, näiteks fiat-valuutade või kullaga. Selliselt saavutatud stabiilsus eristab sidusvaluutasid teistest krüptovaluutadest, mille väärtused võivad järsult kõikuda.

Arvestades, et sidusvaluutad on muutumatu väärtusega ehk üks-ühele seotud enamasti dollariga, kasutatakse neid aktiivselt igapäevastes tehingutes, kauplemisel, maksetes, rahaülekannetes ja detsentraliseeritud finantsteenustes (DeFi). Nad on koos Bitcoiniga (BTC) ka ühed esimesed krüptovaluutad, millega krüptosektori algajad kokku puutuvad.

Olulisemad sidusvaluutad on Tether (USDT), USD Coin (USDC), Dai (DAI), TrueUSD (TUSD) ja First Digital USD (FDUSD). Nende viie stabiilse „mündi“ koguturukapitalisatsioon ületab 130 miljardit USA dollarit, sealhulgas turuliidri USDT osa ületab 95 miljardit USA dollarit.

Kolm peamist meetodit, kuidas nende valuutade stabiilsust tagatakse, on fiat-tagatis, krüptovaluuta/väärtpaberi tagatis ja algoritmiline kontroll.

Fiat-tagatis

Paljude sidusvaluutade kurss on üks-ühele seotud tavaraha ehk fiat-valuutaga (sageli euro või USA dollar) või ka kullaga. Näiteks USDC ja FDUSD on tagatud USA dollaritega. Valuuta emiteerijad hoiavad iga ringluses oleva ühiku kohta ühte USA dollarit, mis tagab krüptovaluuta püsiva väärtuse. Kasutajad saavad olla kindlad, et nad saavad alati sidusvaluutat müüa, saades ühe ühiku eest vastu ühe dollari, euro või mõne muu kokku lepitud vääringu.

Mõned stabiilsed mündid kasutavad tagatisena teisi krüptovaluutasid või erinevaid väärtpabereid, näiteks võlakirju. Arvestades krüptovaluutade volatiilsust, on sellised stabiilsed mündid tavaliselt tagatud suurema krüptovaluuta hulgaga kui emiteeritud sidusvaluuta väärtus või kasutatakse tagatisena erinevaid väärtpabereid.

Algoritmilised sidusvaluutad (tuntuim neist on DAI) on detsentraliseeritud ja kasutavad algoritmi, et reguleerida emiteeritud stabiilsete müntide hulka, suurendades või vähendades nende kogust, lähtudes eelnevalt määratletud kriteeriumidest.

Krüptokauplemise nurgakivi

Sidusvaluutad on krüptovaluutadega kauplemise nurgakivi, need pakuvad stabiilsust vahetusprotsessis börsidel, võimaldades kauplejatel avada ja sulgeda krüpto-positsioone tavaraha väärtusesse, samas päriselt krüptovaluutat tagasi nö päris rahaks konverteerimata. Krüptovaluutade hinnakõikumised võivad olla järsud, seetõttu kasutatakse sidusvaluutasid nö baasväärtusena euro või dollari asemel, mistõttu võib neid pidada oluliseks riskide juhtimise vahendiks, samuti kasumi ja kahjumi arvutamise vahendiks.

Hõlbustavad laenamist ja laenuandmist

Detsentraliseeritud finantssektoris (DeFi) on sidusvaluutad populaarne viis krüptovaluutas laenu võtmiseks või andmiseks. Kasutajad saavad välja laenata oma sidusvaluutat, et teenida sellelt intresse, või kasutada neid tagatisena teiste varade laenamiseks. Sidusvaluutade stabiilsus vähendab volatiilsusriski, mis võib tekkida teiste krüptovaluutade hinnakõikumiste tõttu.

Sidusvaluutade kasutamine on ka kiire ja soodne viis teha rahvusvahelisi rahaülekandeid. Traditsioonilised rahaülekande meetodid on sageli kallid ja aeganõudvad, sidusvaluutad sobivad selle mure lahendamiseks ideaalselt, kuna need tagavad saadetud ja saadud väärtuste püsivuse.

Kuidas valida õige sidusvaluuta?

Krüptoturul on mitmesuguseid sidusvaluutasid, seega enne mõne kasuks otsustamist tuleks teha eeltööd.

Maine – mõistlik on valida sidusvaluutad, mida kasutatakse laialdaselt, mis on pälvinud turuosaliste heakskiidu. Hea maine ja kõrge turukapitalisatsioon on olulised kriteeriumid, mida tuleks arvesse võtta.

Tagatisvarad – oluline on mõista, mis on konkreetse sidusvaluuta tagatiseks – kas see on tavaraha, krüptovaluuta, väärtpaberid või algoritm. Fiat-reservidega, näiteks USA dollariga tagatud stabiilsed mündid on tavaliselt üsna püsiva väärtusega. Siiski on oluline veenduda tegelike reservide seisundis ja turvalisuses.

Vastavus seadustele – stabiilne münt peab vastama asjakohastele õigusnormidele. Standarditele vastavad ja mõne riigi finantsjärelevalvele alluvad sidusvaluutad on tavaliselt usaldusväärsemad.

Läbipaistvus ja auditeerimine – on oluline, et sidusvaluutat tagavate reservide andmeid avaldataks regulaarselt ja et avaldatud andmed oleksid usaldusväärse audiitorfirma üle kontrollitud.

Kasutajate hulk ja kasutusmugavus – sidusvaluutad, millega kaubeldakse laialdaselt börsidel, millel on tugi elektroonilistes rahakottides ja DeFi platvormidel, on turvalisemad ja paindlikumalt kasutatavad.

Head Uudised GoodNews