Kindlustusekspert annab nõu: kuidas kaitsta kodu talviste kahjude eest?
Pakane, rohke lumi ja järsud temperatuurikõikumised võivad koduomanikele kaasa tuua erinevaid probleeme, millest paljusid annab ennetada. LHV kindlustusekspert annab talveks valmistumiseks nõu ning selgitab, milliste juhtumite korral on kodukindlustusest abi.
Toru külmumise ennetamine
Pakane võib viia veetorude külmumiseni ja isegi lõhkemiseni, mis omakorda võib põhjustada tõsiseid kahjustusi kinnisvarale ja kulukat remonti. “Koguriski kindlustuskaitse hüvitab külmunud torude purunemisest tekkinud kahjud. Hädaabi teenus reageerib sellistele olukordadele kiiresti, aidates minimeerida tagajärgi. See kõrvaldab kiiresti lekked ja kuivatab kahjustatud pinnad,” soovitab Alver Kivirüüt, LHV Kindlustuse tooteosakonna juht.
- Torude isolatsioon: Kontrollige ja vajadusel isoleerige kõik torud, eriti need, mis asuvad kütmata ruumides.
- Minimaalne temperatuur: Isegi teie äraolekul jätke ruumidesse plusskraadid. Kui kütta pole võimalik, tühjendage veesüsteemid.
- Regulaarne kontroll: Kontrollige torude ja kraanide seisukorda, et tuvastada külmumise või lekete märke.
Tuleohutus – kütteseadmed ja küünlad
Päästeameti andmetel toimvad enamus eluhoonetulekahjudest üksikelamutes ja korterelamutes. 2023. aastal tekkis eluhoonetulekahjude käigus ehitiste varakahju kogusummas 6,3 miljonit eurot. Suurim sündmuse kohta arvestatud keskmine varakahju esines ridaelamutes ja ulatus ligikaudu 29 000 euroni.
Enamik kindlustusjuhtumeid tekib kütteseadmete aktiivse kasutamise tõttu külmal ajal. Korstnad ja ventilatsioonikanalid peavad olema regulaarselt puhastatud professionaalse korstnapühkija poolt. “Tuleohutuse seadus näeb ette, et korter- ja ridaelamute küttesüsteeme tuleb puhastada kord aastas professionaalse korstnapühkija poolt. Eramajades on lubatud korstna puhastamine iseseisvalt, kuid vähemalt kord viie aasta jooksul tuleb kaasata litsentseeritud spetsialist. See võib olla oluline tegur kindlustushüvitise saamisel tulekahju korral,” tuletab Kivirüüt meelde. Samuti on oluline veenduda, et elektrilised kütteseadmed omavad kehtivat kasutusluba, vastavad ohutusstandarditele ja neid kasutatakse vastutustundlikult.
Korstnad ja ventilatsioonikanalid peavad olema regulaarselt puhastatud professionaalse korstnapühkija poolt.
Teine sagedane tulekahjude põhjus on küünalde kasutamine eluruumides, kardinate või muude kergesti süttivate esemete läheduses – näiteks jõulukaunistused. Loomulikult on kõige kindlam viis õnnetuse vältimiseks mitte jätta lahtist tuld järelevalveta. Samuti ärge unustage suitsuandureid ja veenduge, et need töötaksid. “Enamik talvistest tulekahjudest juhtub lihtsate ohutusreeglite eiramise tõttu. Tulekahju korral hüvitab kindlustus kahjud vastavalt kehtiva poliisi tingimustele. Kuid ohutusnõuete järgimine on oluline kindlustushüvitise saamiseks,” märgib ta.
- Ärge ühendage mitut võimsat seadet ühte pistikupessa. Nii võib tekkida ülekoormus.
- Paigaldage kütteseadmed vähemalt 1 meetri kaugusele mööblist, kardinatest ja teistest kergesti süttivatest materjalidest.
- Ärge katke küttekehasid märgade riiete kuivatamiseks.
- Kasutage mittepõlevaid aluseid küünalde jaoks. Samuti ärge jätke küünlaid järelevalveta ja hoidke neid eemal nii kergesti süttivatest materjalidest kui lastest.
Vastutuskindlustus: kaitse kolmandate isikute nõuete eest
Libedus ja katustelt langev lumi võivad kujutada tõsist ohtu möödujatele ja naabritele. Kui libedal teel või katuselt langenud lume tõttu saab inimene vigastada või tema vara on kahjustatud, on tal õigus esitada nõue kinnisvara omanikule.
“Sellises olukorras võib abiks olla vastutuskindlustus. See kindlustus katab kulud, mis on seotud kahjude hüvitamisega kolmandatele isikutele ja võimalikud õigusabikulud, kui tekib vajadus nõuet vaidlustada,” lisab Kivirüüt. Loomulikult on parem ohtlikke olukordi ennetada ja regulaarselt kontrollida kinnistu ümbrust, et keegi viga ei saaks.
- Territooriumi ohutuse tagamine: Kontrollige ja puhastage regulaarselt maja ümbritsevaid teid lumest ja jääst, puistake graniitkillustikku.
- Lumetõkete paigaldamine: Soovitame üle vaadata kinnistu ümbruse ohutuse ning paigaldada katusele lumetõkked, et vältida lume ja jää ootamatut allalangemist.
- Jääpurikate regulaarne eemaldamine: Eemaldage jääpuurikaid ohutult või kutsuge selleks professionaalid. Kui jääpurikate kohene eemaldamine pole võimalik, piirake ohtlikke alasid hoiatusmärkide või lintidega, et vältida õnnetusi.
Koguriskikindlustus: kaitse ootamatuste eest
Külmad ilmad, lumesajud ja jää võivad põhjustada erinevaid varakahjusid. “Talvel juhtuvad kõige ootamatumad asjad. Näiteks võib lumi katuse raskuse all deformeerida või isegi sisse vajuda. Selliste probleemide lahendamine ja järgnevad remonditööd on üsna kulukad, maksumus võib ulatuda mitmekümne tuhande euroni. Seetõttu on vastava kindlustuspaketi olemasolu kaitse ootamatute kulutuste eest oluline,” ütleb ekspert.
- Katuse hooldus: Tagage katuse piisav isolatsioon ja ventilatsioon, et vältida jää tekkimist.
- Vihmaveerennide puhastamine: Puhastage õigeaegselt lehed ja praht, mis takistavad vee äravoolu.
- Jää: Õige pööningu ja katuse soojustus aitab vähendada jääpurikate ja jää tekkimist, kuna vähendab lume sulamist katusel ja järgnevat vee külmumist servades.