1. Avaleht
  2. Huvitav
  3. Keskkonna heaks! Saku vallast kokku kogutud suitsukonid saavad uue elu
Keskkonna heaks! Saku vallast kokku kogutud suitsukonid saavad uue elu

Keskkonna heaks! Saku vallast kokku kogutud suitsukonid saavad uue elu

Saku alevikku paigaldati 10 konikasti, mille eesmärk on vältida konide sattumist loodusesse. Kõik konikastidesse kogutud suitsukonid saavad uue elu 3D printimise materjalina, kunstiteose toorainena, vaasi, tuhatoosi või muu disaintootena.

Saku Priitahtlikud Pritsimehed paigaldasid koostöös Saku vallavalitsusega aprilli lõpus Saku valda 10 konikasti, et pakkuda inimestele mugavam ja käepärasem viis konidest vabanemiseks ning vältida seeläbi suitsukonide sattumist loodusesse.

Pritsimehed kutsuvad projektiga üles ettevaatlikkusele ja paluvad kõigil suitsetajatel konist õigel viisil vabaneda. „Ainuüksi üks suitsukoni võib loodusesse sattudes mürgitada kuni 1000 liitrit vett ja püsida seal kuni 15 aastat. Lisaks võivad tavaprügisse või tänavale visatud konid põhjustada ulatuslikke tulekahjusid, mis on päästjate praktikas kahjuks iganädalane mure,” rõhutas Saku Priitahtlike Pritsimeeste juhatuse liige Siim Toots.

Teoorias peaksid kõik suitsetajad teadma, kuidas suitsukonist korrektselt vabaneda ja mis ohud selle maha või vette sattumisega kaasnevad, kuid tänavapildis on aknast välja lendav või talla alla visatud suitsukoni kahjuks tavapärane nähtus. „Suitsetajate tegevus on reeglina nii automaatne, et kahjuks tihti isegi ei mõelda selle peale, kuhu koni lendab. Soovime suitsetajatele meelde tuletada, kus on koni koht, tehes korrektse käitumisviisi neile võimalikult käepäraseks ja julgustades neid konist õigesti vabanema,” sõnas projekti toetava Philip Morris Eesti välissuhete juht Margit Pulk.

Saku valda paigaldatud spetsiaalselt konide turvaliseks kokku kogumiseks loodud konikastid tootis Eesti ettevõte Filaret, kes aitab konijäätmed tänavatelt ja loodusaladelt kokku koguda ning need omakorda ümber töödelda. Suitsukonidest toodetakse keskkonnasõbralikku 3D materjalilõnga filamenti, läbi mille saab konile teise eseme kujul uue elu anda.

  • Konikastid asuvad Saku alevikus Jõesilla üürimaja ja Saku Maja töökoja juures, Konsumi bussipeatuses (linnasuunal), Turuplatsil, Saku Priitahtlike Pritsimeeste komando juures, Kohvik UKAS-e ja Saku Selveri parklas ning Õlletehase, Kingu ja Tiigi bussipeatuses. Konikastid jäävad esialgse plaani kohaselt Saku valda vähemalt juulikuu lõpuni.
Saku alevikus Konsumi bussipeatuses asuv konikast
Foto: Filaret
Head Uudised GoodNews