1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Kasulik teada: kas talveriideid võib tõesti pesumasinas pesta ja õues nööril kuivatada?
Kasulik teada: kas talveriideid võib tõesti pesumasinas pesta ja õues nööril kuivatada?

Kasulik teada: kas talveriideid võib tõesti pesumasinas pesta ja õues nööril kuivatada?

Ligi pooled inimestest pesevad iga kuu mõnda riideeset käsitsi, kartes seda pesumasinas rikkuda. Õueriietele sobib siiski pesumasinaga pesemine ja kuivatiga kuivatamine paremini kui käsipesu ja nööril kuivatamine.

Selleks, et jope ka järgmisel aastal kandjat soojas ja kuivas hoiaks, tuleb see pärast pikka talveperioodi puhtaks pesta. Aga kuidas seda õigesti teha? Electroluxi koolitusjuht Margus Soots jagab näpunäiteid.

Foto: Freepik

„Käsipesu ja nööril kuivatamine võib tõesti vähendada kõrgtehnoloogiliste materjalide tuule- ja veekindlust. Liigne hõõrumine ja väänamine võivad kangakiude kahjustada,” tõdeb Soots.

Liigne hõõrumine ja väänamine võivad kangakiude kahjustada.

„Ka liiga kõrge temperatuuriga pesemine ja kuivatamine ei tee õueriietele head. Siin tuleb appi üks viimase aja suurimaid uuendusi pesumasinate maailmas – pesukuivatid, mis teevad töö ära palju madalamate temperatuuridega. Need tunnevad ka ära, kui pesu on kuivaks saanud ega kuivata seda üle,“ lisab ekspert.

Foto: Freepik

Selleks, et õueriiete pesemine oleks kodus mugavam, on mitmed tootjad lisanud pesumasinatele spetsiaalsed pesu- ja kuivatusprogrammid. Need on nii nutikad, et ka kapriisse rõiva võib julgelt masina hoolde jätta.

Näiteks Electroluxi kuivatite teatud mudelid on varustatud ainulaadse 3DSense-tehnoloogiaga, mis skaneerib rõivaste niiskust, tagades täpse ja täieliku kuivatuse. „Isegi kõige paksemad esemed, nagu suletekid ja sulejoped, kuivavad moodsamate masinatega ühtlaselt, jäävad kohevaks ja säilitavad oma soojapidavuse,“ ütleb Soots.

Kuidas aru saada, et jope vajab pesemist ja hooldust?

On paar lihtsat märki, mis viitavad sellele, et ilmastikukindel jope ei ole enam parimas vormis: kui vesi ei püsi enam kanga pinnal, vaid imendub ja jätab märja laigu, või kui esineb määrdumist.

Sootsi sõnul tasub selliste märkide ilmnemisel pesta jopet üleriiete programmiga ning seejärel kasutada trummelkuivatit, et riide omadused kerge soojenduse abil uuesti aktiveerida. „Veekindluse vähenemisega kaasneb tihtipeale ka hingavuse vähenemine, mis tekib, sest kanga membraanid on mustuse ja niiskuse tõttu sulgunud. Siin aitab jope pesemine, et taastada jope hingavust.“

Mida teha sulejopega?

Sulejopede puhul tasub kindlasti vältida käsitsi pesemist ja nööril kuivatamist, sest siis võivad suled koguneda klompi ning hiljem on neid väga keeruline uuesti kohevaks saada.

Foto: Freepik

„Sulejopet tuleks pesta leiges vees õrnpesu tsükliga. Pesuvahendijääkide eemaldamiseks tuleks kasutada lisaloputust. Kuivatamisel on soovitatav valida pesukuivati võimalikult pikk ja keskmise temperatuuriga programm, mis tagab sulejope sisu ühtlase kuivamise ning klopib selle uuesti kohevaks,“ räägib Soots.

Kuivatamise ajaks soovitab ekspert masinasse panna ka spetsiaalseid pesupalle, mis aitavad sulgedel õhuliseks kuivada. Oluline on ka teada, et sulejopet tuleks pesta teistest riideesemetest eraldi.

Oluline on ka teada, et sulejopet tuleks pesta teistest riideesemetest eraldi.

Nõuanded fliisi pesemiseks

Fliisi võib edukalt kodus pesumasinas pesta. „Kõige parem on selleks kasutada sooja vett, õrnatoimelist pesupulbrit ja vältida kangapehmendajaid. Kindlasti tasub kasutada lisaloputust ja võimalusel masinkuivatust – nii jääb fliis mõnusalt pehme. Kui majapidamises on lemmikloom, aitab kuivati tõhusalt eemaldada karvad kangastelt,“ õpetab Soots.

Fliisi tasub kuivatada spordiriiete või sünteetiliste materjalide kuivatustsükliga. Kindlasti ei tohiks fliisi triikida – selle asemel on parem kasutada aurutsüklit kanga silumiseks ja värskendamiseks.

Väga oluline on talveriiete pesemisel ka pesuvahendi valik. „Tuleks valida õrn ja lisanditeta vedel pesuvahend, mis sobib madalate temperatuuridega pesemiseks. Enne jope pesemist ja kuivatamist tühjendage kõik taskud ning sulgege kinnitused ja tõmblukud,“ soovitab ekspert.