1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Investeerimise psühholoogia: kuidas emotsioonidele mitte järele anda?
Investeerimise psühholoogia: kuidas emotsioonidele mitte järele anda?

Investeerimise psühholoogia: kuidas emotsioonidele mitte järele anda?

Tulemuslikuks investeerimiseks läheb üldiselt vaja distsipliini ja ratsionaalset lähenemist, mida toetavad omakorda usaldusväärsed uuringud, analüüsid ja selge strateegia. Hirmul ja ahnusel põhinevad ootamatud reaktsioonid võivad viia impulsiivsete otsusteni, mis õõnestavad pikaajalisi finantseesmärke. Luminori investeerimistoodete ja -teenuste üksuse juhi Siim Uusma sõnul on oluline hoida oma emotsioone kontrolli all ning investeerida mõistuspäraselt.

Hirmul ja ahnusel põhinevad ootamatud reaktsioonid võivad viia impulsiivsete otsusteni, mis õõnestavad pikaajalisi finantseesmärke.

Liigne enesekindlus

Investorid hindavad sageli oma teadmisi või turu muutuste ennustamise võimeid üle. „Mõned investorid usuvad, et suudavad turu liikumisi väga täpselt ennustada ning vastavalt sellele investeeringuid osta või müüa minimaalsete kahjudega. Teised usuvad jällegi, et on avastanud turutrendides erakordse mustri ja muutuvad liiga enesekindlaks. Nad ei aima ette võimalikke riske, hindavad oma oskusi ja intelligentsust üle ning unustavad püsivuse ja edu tõeliselt tähtsa rolli,“ sõnas Uusma.

Investorid hindavad sageli oma teadmisi või turu muutuste ennustamise võimeid üle.

Ekspert soovitab kõigil investeerijatel oma portfelli hajutada, et vältida suuremaid kaotusi. Investeeringute mitmekesistamiseks tuleb raha paigutada erinevatesse varaklassidesse, tööstusharudesse ja ka geograafilistesse piirkondadesse. See aitab vältida emotsiooni pealt tehtud rutakaid otsuseid, sest kui koged ühes investeerimisvõimaluses kaotusi, pakuvad teised sulle siiski kindlustunnet. „Kindlasti on ebakindlatel hetkedel abiks pikaajaline plaan ja eesmärk, mis aitavad investoril keskenduda tähtsamale ning juhivad ta eemale impulsiivsetest otsustest.“

Investeeringute mitmekesistamiseks tuleb raha paigutada erinevatesse varaklassidesse, tööstusharudesse ja ka geograafilistesse piirkondadesse.

Eelarvamuse otsimine

Emotsioonipõhist investeerimist mõjutavad tugevalt meie väljakujunenud eelarvamused. Siim Uusma sõnul otsivad investorid tihtipeale enese teadmata informatsiooni, mis kinnitaks nende juba väljakujunenud tõekspidamisi. See tähendab aga, et kõik info, mis on arvamusele vastanduv, tundub justkui vale ning see võib tekitada palju kahju, sest nii jäävad turumuutused ja investeeringute tulemused objektiivselt tõlgendamata.

Ta soovitab alati säilitada objektiivset mõtlemist. „Investeerimisel tuleb tugineda faktidele. Turust saab kõige täpsema mulje siis, kui tunned huvi võimalikult paljude erinevate seisukohtade vastu ja eriti oluline on olla kursis nendega, mis lähevad vastuollu investori praeguste tõekspidamistega.“

„Info otsimiseks soovitan lugeda usaldusväärseid finantsuudiste portaale ja kuulata sõltumatuid analüütikuid. Kasuks tuleb ka akadeemiliste uuringute lugemine. See suurendab oluliselt läbimõeldud otsuste tõenäosust, mis toob meelerahu ja stabiilsust.“

Investeerimisel tuleb tugineda faktidele. Turust saab kõige täpsema mulje siis, kui tunned huvi võimalikult paljude erinevate seisukohtade vastu ja eriti oluline on olla kursis nendega, mis lähevad vastuollu investori praeguste tõekspidamistega.

Ülemäärane kaotuste vältimine

Luminori investeerimistoodete ja -teenuste üksuse juhi sõnul toob liigne hirm kaotuste ees kaasa irratsionaalsed otsused. „Investeerimine on paratamatult seotud sagedasemate või harvemate, väiksemate või suuremate kahjumitega. Investorid, kes on kaotuste suhtes eriti tundlikud, peaksid valima madalama riskiga investeeringud või lükkama investeerimise üldse edasi. Samuti tuleks alati meeles pidada, et investeerida tuleks ainult raha, mis ei mõjuta sinu igapäevaelu ja heaolu negatiivselt,“ ütles Uusma.

Investorid, kes on kaotuste suhtes eriti tundlikud, peaksid valima madalama riskiga investeeringud või lükkama investeerimise üldse edasi.

Hirm kahjumi ees võib julgustada turu languse ajal oma investeeringuid müüma ja seda sageli väga madalate hindadega. Nii on oht, et kui turud viimaks taastuvad, kaotab investor kõik kasumi, mis oleks võinud tulevikus koguneda.

Eksperdi sõnul on oluline mõista, et igale majandusprotsessile on iseloomulik areng, tipp ja langus, mille tulemusel turg vahel kasvab ja vahel langeb. „Tsüklilised aktsiad, nagu näiteks luksuskaubad ja reisimine, toimivad majanduskasvu ajal tavaliselt hästi. Kaitsvad aktsiad (nagu kommunaalkulud ja esmatarbekaubad) ja riigivõlakirjad on majanduslanguse ajal üldiselt turvalisemad. Seetõttu on oluline portfelli mitmekesistada – nii kompenseerib erinevatel etappidel üks investeering teisi ja vastupidi.“

Tsüklilised aktsiad, nagu näiteks luksuskaubad ja reisimine, toimivad majanduskasvu ajal tavaliselt hästi. Kaitsvad aktsiad (nagu kommunaalkulud ja esmatarbekaubad) ja riigivõlakirjad on majanduslanguse ajal üldiselt turvalisemad.

Siim Uusma tuletab meelde, et loomulik on ka see, kui kogu portfell on mõnda aega kahjumlik, sest investeerimine on pikaajaline protsess ning langustele järgneb üldjuhul tõus. Kõige olulisem on jääda rahulikuks ning otsuste tegemisel tuleb lähtuda pigem faktidest ja pikaajalistest eesmärkidest kui emotsioonidest.

Head Uudised GoodNews