HEA NÕUANNE I Jaepanganduse juht Marina Hakiainen: tuludeklaratsioonist saadud rahast võib saada finantsvabaduse seeme
Eelmise aasta tulude deklareerimine saab avapaugu 15. veebruaril, kui algab deklaratsioonide esitamine EMTA e-teenuste keskkonnas. Esimesed tulumaksu tagastused jõuavad inimesteni 5. märtsil. Citadele jaepanganduse juht jagab soovitusi, mida saadud rahaga teha.
Kui mõningate inimeste tulumaksutagastus on väga marginaalne või tuleb deklareerimise käigus raha sootuks peale maksta, siis enamike inimeste pangakontodele peaks siiski laekuma sadu eurosid. Kui esmapilgul võib tunduda see hea rahasüstina, et endale midagi lubada, mida muidu poleks osta suudetud, siis Citadele jaepanganduse juhi Marina Hakiaineni soovitus on saadud raha enda tuleviku nimel kasvama panna või investeerida see iseendasse.
“Me oleme juba pikalt pidanud hakkama saama euribori tõusust tingitud kõrgemate laenumaksetega ja kui näeme, et meie rahaline seis võimaldab, siis võib vaba raha panustada ka enda heaolusse ning minna perega puhkama või valida endale hoopis mõni huvitav koolitus.“
“Kindlasti ei tohiks tulumaksutagastust võtta kui ootamatult sülle kukkunud kingitust ning kaubanduskeskusesse riideid-, laiemat televiisorit-, uut nutitelefoni või muid emotsioonioste tegema minna. Nii sulab raha kätte ära ning pikaajalist väärtust sellest luua ei suudetagi. Lisaks ei ole mõistlik tulumaksutagastusega kuuks-kaheks suurendada igapäevaoste, sest see pole pikaajaliselt jätkusuutlik. Enne kui saadud rahaga finantsotsuseid tegema hakata, on oluline esmalt kõik lühiajalised ja kõrge intressiga maksukohustused tasuda. Need neelavad märkamatult inimeste sissetulekutest suure tüki,” ütles Hakiainen.
Enne kui saadud rahaga finantsotsuseid tegema hakata, on oluline esmalt kõik lühiajalised ja kõrge intressiga maksukohustused tasuda. Need neelavad märkamatult inimeste sissetulekutest suure tüki.”
Ta märkis, et kui pakilisi laene ei ole ning normaalseks eluks on baasvajadused kaetud, siis võib tuludeklaratsioonist saadud raha olla esimene seeme enda finantsilise olukorra parandamiseks, suuremate eesmärkide saavutamiseks või tulevikus suisa finantsvabaduseni jõudmiseks.
Samas nendib ta, et olukorras, kus maailmamajanduse väljavaated ei ole käimasolevale aastale paljutõotavad, on kõige mõistlikum ja kindlam suunata tekkinud ressurss tähtajalisse hoiusesse, sest nii ei kaota raha ajas väärtust. Näiteks Citadele tähtajalise hoiuse aastane intress on hetkel 3,8% ja rohelise kogumiskonto intress on 3,75%, samal ajal oodatakse Eesti 2024. aasta inflatsiooniks 3,5%.
“Hoiust tasub kasutada ka enda meelerahufondi kogumiseks, kuid kindlasti jälgi, et ootamatuste katteks oleks sul piisav summa kiiresti kättesaadav. Samuti tasub mõelda läbi enda pensioniplaan ja teha vastavad sammud nii kolmanda kui teise pensionisambaga,” ütleb Citadele jaepanganduse juht Marina Hakiainen.
Ta lisab, et kui säästa lisaks tulumaksutagastusele iga kuu kindel summa ja vähendada igapäevakulutusi, siis võib mõne aastaga finantsiline olukord kardinaalselt paremaks muutuda.
Citadele tellis ka 2022. aasta detsembris uuringu, millest selgus, et kolmandik Eesti inimestest plaanib sel aastal enda eelarvele rohkem tähelepanu pöörata. 18% vastanutest plaanib finantsilist järge parandada lisatöö leidmisega, pensioni kolmanda samba sissemakseid plaanib teha 11% vastanutest ning pensionisambast väljaspool plaanib investeerides raha kasvama panna 10% vastanutest.