1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Advokaat: Võitlus puuküürnikuga kujuneb omaniku jaoks pikaks ja kulukaks
Advokaat: Võitlus puuküürnikuga kujuneb omaniku jaoks pikaks ja kulukaks

Advokaat: Võitlus puuküürnikuga kujuneb omaniku jaoks pikaks ja kulukaks

Pahatahliku ning osava üürniku otsa sattumisel võib korteriomanikku oodata rida ebameeldivaid üllatusi, kus isegi üürikomisjoni ostusest ja kohtutäiturist ei piisa, et puuküürnikust lahti saada.

Advokaadibüroo Hedman vandeadvokaat Urmas Kiik tõi välja, et puuküürniku vastu ei aita paraku ei korrektselt sõlmitud leping ega maakleri teenuse kasutamine. “Pahatahtliku üürniku puhul töötab ka aeg paraku omaniku kahjuks, sest ametlikud protsessid võtavad aega, kuid üürnik elab sel ajal korteris edasi. Lisaks nõuab võitlus korteriomanikult märkimisväärseid ajalisi ja rahalisi ressursse,” tõdes ta.

Pahatahtliku üürniku puhul töötab ka aeg paraku omaniku kahjuks, sest ametlikud protsessid võtavad aega, kuid üürnik elab sel ajal korteris edasi. Lisaks nõuab võitlus korteriomanikult märkimisväärseid ajalisi ja rahalisi ressursse.

Esimeseks ohumärgiks on mõistagi võlgnevuse tekkimine, kas kommunaalteenuste või üüri eest, millele järgnevad erinevad vabandused.

Foto: Freepik

Advokaat soovitas maksete hilinemisel tegeleda probleemiga koheselt, saates üürnikule kirjalikke meeldetuletusi ja hoiatusi lepingu ülesütlemise kohta. Urmas Kiik tuletas aga korteriomanikele meelde, et oma võtmetega ei tohi üüritavasse korterisse siseneda. “Oma võtmega korterisse sisenemine võib omanikule kaasa tuua nõudeid nii kodu puutumatuse rikkumise kui ka korterist kaduma läinud esemete kohta,” selgitas ta.

Oma võtmega korterisse sisenemine võib omanikule kaasa tuua nõudeid nii kodu puutumatuse rikkumise kui ka korterist kaduma läinud esemete kohta.

Kui ühiskeelt ei õnnestu leida või suhtlus katkeb üürnikuga sootuks, on järgmiseks sammuks üürilepingu erakorraline ülesütlemine. Omanik peab aga jälgida, et ülesütlemisavaldus oleks koostatud korrektselt, kuna nõuetele mittevastav ülesütlemine on paraku tühine. Seaduse kohaselt peab ülesütlemisavaldus olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ning selles peavad sisalduma vähemalt järgmised andmed: üüritud asi, lepingu lõppemise päev, ülesütlemise alus ning eluruumi üürilepingu ülesütlemise puhul ülesütlemise vaidlustamise kord ja tähtaeg.

Puuküürniku puhul võib paraku eeldada, et ka ülesütlemisteatele ta ei reageeri.

Omaniku järgmiseks sammuks on pöördumine üürikomisjoni poole ning Tallinnas asuva kinnistu üürilepingust tulenevaid vaidlusi saab lahendada Tallinna üürikomisjon, kus menetlus on kiire ja riigilõivu tasuma ei pea. Üürikomisjoni otsusega saab pöörduda kohtutäituri poole.

“Minu praktikas on aga olnud juhtum, kui üürikomisjon võttis asja menetlusse ning püüdis üürnikule materjalid ning istungikutse kätte toimetada. See aga pahatahtliku üürniku puhul ei õnnestunud, sest üürnik oli otsustanud end peitma hakata,” tõi Urmas Kiik näite.

Minu praktikas on aga olnud juhtum, kui üürikomisjon võttis asja menetlusse ning püüdis üürnikule materjalid ning istungikutse kätte toimetada.

Kui üürnikuga ei õnnestu kontakti saada võib omanik pöörduda kohtutäituri poole, kes saab olla abiks istungikutse kättetoimetamisel. Paraku võib ka see ebaõnnestuda. “Pahatahtliku üürniku puhul toimetasime istungikutse kätte avaliku teatega Avalikes Teadaannetes. Seejärel sai üürikomisjon teha otsuse üürniku osavõtuta ning kohustas teda eluruumi vabastama  väljatõstmise ähvardusel,” ütles Kiik.

Paraku ei taga praktikas ka üürikomisjoni otsus võla tasumist ega puuküürniku lahkumist, kuna esmalt tuleb üürnikku otsusest teavitada. Vastasel juhul otsus ei jõustu ning seda ei saa ka täita. “Omanikul ei jää taas muud üle, kui palgata teate kohaletoimetamiseks kohtutäitur, kes alles seejärel saab jõustunud otsust täide viia ning puuküürnik elamispinnalt välja tõsta,” selgitas Kiik.

Probleemide ennetamiseks soovitas Hedmani advokaat teha üürniku taustakontroll enne üürilepingu sõlmimist ning kui üürnik jääb võlgu, tuleb probleemiga tegeleda koheselt. Võla kättesaamiseks saab kohtusse esitada maksekäsu avalduse ning seejärel pöörduda kohtutäituri poole. Teiseks võimaluseks on hagi esitamine kohtusse, mis on omaniku jaoks paraku kõige aja- ja ressursimahukam.