
Mis juhtub, kui aku saab vigastada või kui laed seda valesti?
Tänapäeva kodudes leidub kümneid patareisid ja akusid. Need väikesed energiaallikad toidavad meie telefone, tolmuimejaid, elektritõukerattaid, droone, mänguasju ja muid seadmeid. Kuid vähestel inimestel on selge arusaam sellest, millist ohtu tekitab vigastatud või halvasti laetud ja hoiustatud aku.
“Akus toimuvad keemilised reaktsioonid, mille tulemusel saab energiat salvestada keemilistesse sidemetesse. Akust energia tarbimiseks muundatakse keemilistesse sidemetesse salvestatud energia kontrollitud viisil elektrienergiaks. Võrreldes terve akuga on ka kahjustatud akus olemas kõik eeldused sama keemilise reaktsiooni jätkumiseks. Kahjustuse korral võib see reaktsioon aga kulgeda kontrollimatult, tuues kaasa tõsiseid tagajärgi,” selgitab teaduskommunikaator KVARKi teadustoimetaja Raid Vellerind.

Oht varitseb ka nähtamatutes kohtades
Üks levinumaid akurikke põhjuseid on mehhaaniline vigastus. “Kui aku või akut sisaldav seade kukub maha, võib see tekitada aku sees mikroskoopilisi kahjustusi. Need kahjustused võivad aku sees tekitada soovimatuid ühendusi, mille tagajärjeks võib olla lühis, mis omakorda võib viia seadme äkilise kuumenemiseni või halvemal juhul ka tulekahju süttimiseni,” ütleb Vellerind.
Kui aku või akut sisaldav seade kukub maha, võib see tekitada aku sees mikroskoopilisi kahjustusi. Need kahjustused võivad aku sees tekitada soovimatuid ühendusi, mille tagajärjeks võib olla lühis, mis omakorda võib viia seadme äkilise kuumenemiseni või halvemal juhul ka tulekahju süttimiseni.
Liitiumakude energiasisaldus on teiste akudega võrreldes küllaltki suur, mis teeb seda sorti akud väära kasutamise korral potentsiaalselt ohtlikumaks. Seesuguse aku märkimisväärsel kahjustumisel võib aku sees toimuv reaktsioon kulgeda iseeneslikult viies ahelreaktsioonini, mille tulemuseks on kontrollimatu kuumenemine ja süttimine. Sellist protsessi on väga keeruline peatada.
Vale laadimine
Odavad ja tundmatut päritolu laadijad võivad olla paljudele ahvatlevad. Vellerindi hinnangul võivad seesugused laadijad olla problemaatilised.
“Iga odavam ei ole halb, kuid tundmatu laadija korral ei ole tavakasutajal tihti võimalik selle sobivust valideerida. Vale laadija ei pruugi koheselt akut märkimisväärselt kahjustada, kuid korduv laadimine liiga kõrge pingega või valede elektriliste parameetritega võib aku keemiat pöördumatult muuta. Muutunud aku on korrektsest laadimisest veelgi enam sõltuv ja nii võib ebakorrektne laadija viia kiirelt aku ülekuumenemiseni või seda muul moel kahjustada.”
Vale laadija ei pruugi koheselt akut märkimisväärselt kahjustada, kuid korduv laadimine liiga kõrge pingega või valede elektriliste parameetritega võib aku keemiat pöördumatult muuta.
Sageli laetakse seadmeid öösel, kui inimene ise magab. See on halb kombinatsioon, kui laetakse juba vigast akut. “Kui midagi läheb valesti, ei pruugi keegi kiiresti reageerida,” toonitab G4Si ekspert Tarmo Pärjala.

Just sel põhjusel soovitatakse seadmeid laadida järelevalve all ja võimalusel mitte panna neid pehmetele pindadele nagu voodi või diivan, kus kuumus ei saa hajuda.
Mis juhtub paisunud akuga?
Liitiumakude paisumine on märk sellest, et aku on liiga vana või on sellega midagi valesti tehtud. “Aku paisub, kui selle sisemuses toimuvate reaktsioonide tulemuseks on gaasilised ühendid. Sellised reaktsioonid toimuvad kiirendatult, kui akut hoiustada liiga kõrgel temperatuuril, lastes akul saada liiga tühjaks, laadides akut liiga kõrge pingeni või muul moel valede elektriliste parameetritega akut kasutada.”
Paisunud aku kest võib lõpuks rebeneda, kahjustades akut veelgi ja suurendades oluliselt süttimise tõenäosust. “Paisunud aku või paisunud akuga seade tuleks esimesel võimalusel viia akude kokkukogumispunkti,” hoiatab Vellerind.
Kuigi akud ei sütti või kuumene üle just igapäevaselt, ei saa ohtu kunagi täielikult välistada. “Sellised asjad ei ole reegel, need on erandid. Aga nad on piisavalt tõsised erandid, et nendega peab arvestama,” ütleb Vellerind.
CE-märgis ja õige laadimine
Pärjala paneb südamele, et kindlasti tuleb jälgida, et kasutataval seadmel, olgu see akupank või miski muu, oleks autentne CE-märgistus. “See kinnitab, et toode vastab Euroopa Liidus kehtivatele ohutus-, tervise- ja keskkonnakaitsenõuetele.” Võimalusel tuleks seadmeid laadida ajal, mil oled selle lähedal, ja vältida üleöö stepslisse jätmist.
Võimalusel tuleks seadmeid laadida ajal, mil oled selle lähedal, ja vältida üleöö stepslisse jätmist.
Järgnevalt mõned soovitused, kuidas seadmeid ohutult laadida:
- Lae seadet ainult selleks ettenähtud või sertifitseeritud laadijaga. Odavad ja tundmatu päritoluga laadijad ei pruugi vastata nõutavatele ohutusstandarditele ning võivad ebastabiilse väljundvõimsusega kahjustada laetava seadme sisemisi komponente.
- Akud ja elektroonika hoia lemmikloomadest eemal. Kaabli närimise või muul moel seadme kahjustamise tagajärjel võib tekkida seadmes lühis, mis võib viia tulekahjuni.
- Jälgi, et laetava seadme ümber oleks piisavalt vaba ruumi. Ära lae seadmeid diivanil, padja all vms. Laadides seade kuumeneb ja võib põhjustada potentsiaalset tuleohtu.
- Ära lae seadet päikese käes. Laadimise ajal seade soojeneb ja kui sellele lisada otsene päikesevalgus, võib see halvemal juhul viia seadme süttimiseni
- Turvaekspert soovitab sättida kodus sisse n-ö laadimisnurk, kus seadmeid ohutult laadida. Näiteks sobib selleks esikus olev pisem kapp, mille peal ei ole muud kui laadijad/juhtmevaba laadimisalus.
Mida saad ise teha?
- Kasuta ainult originaallaadijaid või sertifitseeritud alternatiive.Ära lae seadmeid öösel ega pehmetel pindadel.
- Vii vigastatud, kuumenevad või paisunud akud vastavasse kogumispunkti või jäätmejaama.
- Hoia akusid ja laadimisseadmeid eemale kuumusest ja otsesest päikesevalgusest.