1. Avaleht
  2. Ole teadlik
  3. Kevadväsimus murrab ka päikeselise ilmaga – miks see tekib ja kuidas end paremini tunda?
Kevadväsimus murrab ka päikeselise ilmaga – miks see tekib ja kuidas end paremini tunda?

Kevadväsimus murrab ka päikeselise ilmaga – miks see tekib ja kuidas end paremini tunda?

Kuigi kevad tähendab rohkem valgust, linnulaulu ja tärkavat loodust, ei tunne paljud seda aastaaega sugugi ergutavana. Vastupidi – just nüüd kipub energia kaduma, tuju kõigub ning hommikul voodist tõusmine nõuab eriti suurt pingutust.

Foto: Freepik

Kevadväsimuse põhjused on seotud nii füüsilise kui ka vaimse kohanemisega. Pikk, pime talv jätab kehasse oma jälje – kõige selgemalt D-vitamiini puuduse näol. Päikesevalguse nappus mõjutab meie hormoonide tasakaalu: serotoniinitase, mis on seotud hea tuju ja motivatsiooniga, püsib madalal, samas kui melatoniin ehk unisust tekitav hormoon võib domineerida ka päevavalges. See tähendab, et isegi päikselisel kevadpäeval ei pruugi keha end ärkvel tunda. Lisaks mängivad rolli kevadine kella keeramine, muutuv unerütm ja vitamiinivaene toidulaud, mis loovad pinnase väsimuse, keskendumisraskuste ja isegi ärrituvuse kujunemiseks.

Kevadväsimuse põhjused on seotud nii füüsilise kui ka vaimse kohanemisega.

Samas ei maksa kevadväsimust lihtsalt ära kannatada, sest see võib hakata tõsiselt inimese igapäevaelu mõjutama. Füüsiline aktiivsus aitab kehal kevadele paremini vastu minna, kuid kui motivatsioon on kadunud, võib liikumine tunduda viimase asjana, milleks jaksu jätkub. Liikumisharjumuse tekitamiseks on abi tänapäevastest tehnoloogilistest lahendustest.

Foto: Freepik

Tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina ütleb, et nutikelladega on võimalik oma keha toimimist paremini jälgida ja teadlikult toetada. „Nutikell võib olla just see väike tõuge, mida inimene vajab, et end liigutama hakata,“ selgitab ta. „Kui näed oma randmelt, et oled liikunud alla soovitusliku normi, või kui kell tuletab meelde, et on aeg tõusta ja end liigutada, on kergem sammud ka päriselt täis astuda. Selline tagasiside aitab hoida motivatsiooni, parandades ühtlasi enesetunnet ja tervist.“

Toitumisel on samuti oma osa. Talvised toitumisharjumused – raskem toit, vähem värsket kraami – ei sobi enam kevadeks, kui keha ootab kergust ja vitamiine. Kevadväsimus annab sageli märku sellest, et on aeg enda toidulaud üle vaadata, uneharjumused korda seada ja leida taas rütm, mis aitab kevadele vastu astuda.

Foto: Freepik

Kevadine väsimus on loomulik, sest iga muutus vajab harjumist. Kui anda kehale ja vaimule veidi aega ning toetada neid liikumise, toitumise ja hea unega, taastub energia enamasti tasapisi. Kui aga väsimus püsib nädalaid ega leevene ka pärast elustiilimuutusi, tasub pöörduda perearsti poole – see võib viidata mõnele tõsisemale tervisemurele.