![Kuidas lapsevanemana nooruki ettevõtlushuvi toetada?](https://huvitav.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/5/2025/01/kirjutama-freepik.jpg)
Kuidas lapsevanemana nooruki ettevõtlushuvi toetada?
Miks tasub lapsesse varakult ettevõtluspisik süstida? Müügi- ja juhtimistreenerid Annika Tell ja Kertu Märtin, kes on mõlemad kolme lapse emad, usuvad, et varajane kokkupuude ettevõtluspõhimõtetega aitab lastes arendada väärtuslikke oskusi igaks eluvaldkonnaks.
Nii Annika kui Kertu on ühel nõul, et lapsed valivad oma karjääritee ise ning ettevõtja elukutset neile peale sundida ei saa, kuid ettevõtlikkus kui isikuomadus on kasulik igas eluvaldkonnas.
„Ettevõtlikkuse arendamine pole lihtsalt äritegevuse õpetamine, vaid julguse kasvatamine, kastist välja mõtlemine ning probleemidele lahenduste leidmine,” usub Annika Tell, Inspire Moms to Lead Academy rajaja ja müügi- ning produktiivsuse coach.
Ettevõtlikkuse arendamine pole lihtsalt äritegevuse õpetamine, vaid julguse kasvatamine, kastist välja mõtlemine ning probleemidele lahenduste leidmine.
Kertu Märtin, kes tegutseb müügi- ja juhtimise coachina rahvusvahelises ettevõttes Southwestern Consulting, lisab, et varajane kokkupuude äri tegemisega õpetab lapsi mõistma, et eesmärkideni jõudmiseks peab olema järjepidev. “Suunan oma lapsi nii, et neil oleks harjumus vaeva näha ning edasi minna ka siis, kui õiget “tuju’” ei ole,” selgitab ta.
![](https://huvitav.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/5/2025/02/ema-lapsed-freepik.jpg)
Mõlemad emad omandasid esimesed põhjalikumad ettevõtluspõhimõtted tudengina Ameerikas ukselt uksele Southwestern Advantage hariduslikke materjale müües. See kogemus andis neile väärtuslikke oskusi ja teadmisi, mida nad jagavad täna edasi nii oma klientidele kui ka lastele.
Millest ettevõtlusmaailma tutvustamisel alustada?
Paljud noored teevad oma esimesed sammud ettevõtluses limonaadiputkat pidades või koolilaadal kaupu müües. Nii Telli kui Märtini oma lapsed tegid oma esimesed sammud ettevõtluses jõulukaartide müümisega. „Sugulasega koostöös tehtud projekt andis pojale võimaluse õppida, kuidas teha tehinguid ja jagada teenitud kasumit,“ räägib Tell, kelle laps alustas projektiga juba viieselt.
Mõlemad emad rõhutavad, et sellised ettevõtmised on suurepärane võimalus tutvustada lastele müügipõhimõtteid. „Enne koolilaadale minekut harjutasime müügiteksti ja -strateegiat, näiteks seda, et tuleb minna potentsiaalsele ostjale ise toodet pakkuma, mitte leti taga seista ja oodata,” jagab Tell. Kertu lisab, et jõulukaarte müügiks pakkudes harjutasid nad noorima lapsega ka seda, mida telefonis rääkida. “Oma töös müügitreenerina näen, et paljud täiskasvanud müügiinimesed ei julge telefoni haarata, et kliendile helistada. Sõpradele helistamine on muidugi midagi muud kui võõrastele,” toob ta välja.
Enne koolilaadale minekut harjutasime müügiteksti ja -strateegiat, näiteks seda, et tuleb minna potentsiaalsele ostjale ise toodet pakkuma, mitte leti taga seista ja oodata.
Praktiktilised nipid ettevõtlikkuse arendamiseks
Julgusta eksperimenteerimist ja toeta laste algatusi
Kuigi vahel võib tekkida laste ideede osas skeptilisus, usuvad mõlemad emad, et oluline on julgustada lapsi katsetama, sest ainult läbi praktilise kogemuse saavad nad õppida ja areneda. “Julgustamine, järje peale aitamine ja esialgu ka koos tegemine mängivad olulist rolli. Mõistlik kiitus toimib sageli paremini kui kritiseerimine ja laitus,” usub Märtin.
Julgustamine, järje peale aitamine ja esialgu ka koos tegemine mängivad olulist rolli.
Kaasa laps igapäevatoimetustesse
Tell rõhutab, et lastele saab ettevõtluse aluseid õpetada juba kodus igapäevaste tegevuste kaudu. Näiteks saab lapsi kaasata majapidamistöödesse, pakkudes neile võimalust teenida sellega ka väikest taskuraha. „Mõnikord tühjendavad lapsed võidu nõudepesumasinat. Ühtlasi aitab see lastel mõista, et raha ei teki niisama,” toob Annika näite.
![](https://huvitav.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/5/2025/02/ema-laps-freepik.jpg)
Õpeta rahaga ümber käima
Nii Annika kui Kertu usuvad, et rahaliste põhitõdede selgitamine on ettevõtlikkuse kasvatamisel ülioluline. „Kui lastel on oma raha ja pangakaart, saavad nad õppida eesmärkide seadmist ja suuremate ostude jaoks säästmist,” räägib Tell. Kertu lisab: „Räägime kodus avatult, kuidas me oma äri teeme, mida me teeme, palju teenime ning miks me alati kõrvale paneme.”
Kui lastel on oma raha ja pangakaart, saavad nad õppida eesmärkide seadmist ja suuremate ostude jaoks säästmist.
Suuna last mõtlema vastaspoole kasu peale
„Ettevõtlus on suuresti müük ja suhtlemisoskus. Tuleb mõista, mida klient vajab, ja pakkuda midagi, mis loob talle väärtust,” selgitab Annika müügi põhiolemust. Lastele püüab ta seda põhimõtet edasi anda praktiliste näidete abil. „Suunan lapsi ka igapäevaselt omavahelisi konflikte lahendades mõtlema selle peale, mida teine osapool vajab, ja kuidas siis pakkuda lahendust, mis on mõlemale kasulik,” jagab ta.
Planeerige koos kalendrit
Telli sõnul aitab aja planeerimise õpetamine lastel mõista, et eesmärkide saavutamine sõltub heast korraldusest. „Õpetame vanemat poega kasutama Google kalendrit, kust ta saab ise jälgida, mis kell ja kus ta peab olema,” selgitab ta. “See aitab neil harjutada vastutuse võtmist ja iseseisvust,” jagab ta.
![](https://huvitav.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/5/2025/02/naine-laps-freepik.jpg)
Mida ettevõtlusest rääkimisel vältida?
Mõlemad emad rõhutavad, et eeskuju jõud on tohutu – olgu selleks siis igapäevasuhtumine või oma tööst rääkimine. „Püüame kodus olla lastele eeskujuks ning näidata enda käitumisega, et alati on oluline pingutada ja anda oma parim,” ütleb Märtin. Annika lisab, et lapsevanem saab väga palju suunata, milliseid mustreid ja uskumusi lapsed edasi kannavad. „Kui laps näeb, et ettevõtjast lapsevanem räägib oma tööst pidevalt halvasti, võib see tekitada negatiivseid seoseid,” hoiatab ta.
Eeskuju jõud on tohutu – olgu selleks siis igapäevasuhtumine või oma tööst rääkimine.
Kuigi kumbki ema ei usu, et lapsest peaks tingimata ettevõtja kasvatama, näevad nad ettevõtlikkuse arendamist väärtusliku elukogemusena. Annika ja Kertu usuvad, et igapäevategevustesse kaasamine, julgustamine ja praktilised kogemused aitavad lastel avastada oma tugevusi ja huvisid, valmistades neid ette teadlike valikute tegemiseks ja oma teekonna kujundamiseks elus.