1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Kuidas valida tolmuimejat ja millal mõelda selle väljavahetamisele?
Kuidas valida tolmuimejat ja millal mõelda selle väljavahetamisele?

Kuidas valida tolmuimejat ja millal mõelda selle väljavahetamisele?

Tolmuimeja ei puudu arvatavasti ühestki majapidamisest. Kuid kas tegemist on ohutu seadmega või võib see muutuda potentsiaalseks tuleohuks? Miele Tallinna salongi esindaja Jevgenia Vladimirova räägib, mida tolmuimeja kasutamisel meeles pidada ja kas selle võib muretult 24/7 vooluvõrku jätta.

Ülekuumenemiskaitse ennetab hullemat

Tolmuimejal võiks kindlasti olla mootori ülekuumenemiskaitse. Kui peaks ilmnema mõni rike, takistab see seadme süttimist. Vladimirova tõdeb, et just tänu sellele pole nendeni jõudnud ühtegi juhtumit põlevast tolmuimejast – nimelt on kõik nende tolmuimejad varustatud ülekuumenemiskaitsega.

Foto: Freepik

G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala nendib, et alati ei pruugigi tulekahju põhjus olla seadmes endas. Probleem võib peituda hoopis elektrisüsteemis, näiteks on äike löönud majja ja tekitanud lühise. Samuti on murekohaks amortiseerunud juhtmed ja pistikud.

Kas tolmuimeja võib vooluvõrku jätta?

On seadmeid, mis võib rahuliku südamega 24/7 vooluvõrku jätta. Nende hulka kuuluvad näiteks telekas, ruuter, külmkapp jms. Kuid kuidas on lood tolmuimejaga?

Vladimirova möönab, et tehnilisest vaatenurgast võiks tolmuimeja vooluvõrku jätta küll, kuna sel on toitelüliti. “Pigem siiski ei soovitaks. Toitejuhtmesse võib jalgupidi takerduda või hakkavad lapsed tolmuimejaga mängima ja tolmuimeja võib seeläbi viga saada,” põhjendab ta. Pärjala lisab, et kindlasti tuleks võimalikult paljud seadmed võrgust välja võtta, kui kodust pikemaks ajaks eemale minna, näiteks röster, kuumaõhufritüür, laadijad jms.

Kindlasti tuleks võimalikult paljud seadmed võrgust välja võtta, kui kodust pikemaks ajaks eemale minna.

Kuidas valida uut tolmuimejat?

  • Eesmärk. Oluline on teada, millistel eesmärkidel tolmuimejat valid. Mis põrandakate kodus on – kas on ka vaipu?  Kas on lemmikloomi, kes jätavad palju karvu jne? Sellest kõigest oleneb, milliste otsikute ja võimsusega seadet vajad.
  • Müratase. Kui kodus on väikesed lapsed, on tõenäoline, et oluline on ka müratase.
  • Kaal. Kui tolmuimejat tuleb tassida sageli ühelt korruselt teisele, on tolmuimeja kaal kindlasti väga oluline.
  • Tolmukott või konteiner. Mugavuse küsimus – kas soovid tolmuimejat välja vahetatava tolmukotiga või konteineriga, mida aeg-ajalt tühjendada?

Milliseid vigu vältida?

Vladimirova sõnul on kaks peamist viga, mida tolmuimeja kasutamisel tehakse, mittesihipärane kasutamine ja filtrite vahetusega viivitamine. “Kui tolmuimejat kasutatakse näiteks vedelike või remonditolmu eemaldamiseks, siis pea 100 protsenti juhtudest saab mootor kahjustada,” toob ta näite.

Foto: Freepik

Veel üks murekoht on, et kasutatakse mitteoriginaalseid tolmuimejakotte. “Universaalsetel kottidel on väiksem ava, mistõttu pääseb tolm kotist mööda otse mootorisse. Veel rõhutab Vladimirova, et alati tuleb kasutada konkreetsele seadmele ja mudelile mõeldud filtreid ja tolmuimejakotte – nii on sinu tolmuimeja eluiga võimalikult pikk.

Ära kunagi sikuta tolmuimeja toitekaablit, püüdes seda pikemaks venitada – nii võid seda vigastada.

Tolmuimeja eluiga

“Otsest vastust sellele, kui kaua tolmuimeja vastu peab, ei ole. On oluline teada, et iga seade vajab hooldust. Kui tolmuimejat hoolikalt kasutada ja selle filtreid õigel ajal vahetada, võib see vastu pidada aastaid,” viitab Vladimirova faktile, et üht vastust sellele, millal vana tolmuimeja uue vastu vahetada, ei ole.