Tahad töötada vaba graafikuga? Hakka iseseisva otsustuspädevusega töötajaks
Kui tööandja nõuab kindlatel kellaaegadel töö tegemist, kuid töötaja eelistab töötada endale sobival ajal, siis tavapärase töölepingu puhul ei jäägi muud üle, kui leida kompromiss. Samas töölepinguseadus näeb ette ka oluliselt suurema paindlikkusega “iseseisva otsustuspädevusega töötaja” töövormi.
Advokaadibüroo Hedman vandeadvokaat Andres Kivi selgitas, et nn iseseisva otsustuspädevusega töötajale kehtib töösuhtes oluliselt suurem paindlikkus ning töötaja saab ise valida, millal ta tööülesandeid täidab. “Selline töövorm sobib erinevate ametite esindajatele, näiteks juhtidele, juristidele, kommunikatsiooni- ja turundusspetsialistidele, ajakirjanikele, personalitöötajatele aga ka paljude teiste alade esindajatele. Ainukeseks piiranguks on, et töötaja ei tohi olla alaealine ning ta peab saama vähemalt Eesti keskmist brutokuupalka,” ütles Kivi.
Iseseisva otsustuspädevusega töötajale ei tohi tööandja ette näha siduvaid kellaaegasid töö tegemiseks. Nii võib töötaja töötada hommikuti, hilisõhtul ja nädalavahetustel või jagada töökoormust ebaühtlaselt erinevate päevade vahel.
“Kui tööandja ootab, et töötaja on teatud kellaaegadel alati valmis tööülesandeid täitma, ei ole tegemist iseseisva otsustuspädevusega töötajaga. Küll aga ei tähenda see, et pooled ei tohi omavahel kokku leppida, et töötaja osaleb teatud koosolekutel,” rõhutas Kivi ning lisas, et iseseisva otsustuspädevusega töötajale ei kehti ka näiteks öötöö, igapäevase ja iganädalase puhkeaja piirangud ning samuti ei tasustata kõrgemalt töötamist öisel ajal ja riigipühadel.
Kui tööandja ootab, et töötaja on teatud kellaaegadel alati valmis tööülesandeid täitma, ei ole tegemist iseseisva otsustuspädevusega töötajaga.
Siiski tuleb meeles pidada, et ka iseseisva otsustuspädevusega töötaja ei tohi töötada rohkem kui 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta ühe kuu jooksul ning töö ei tohi kahjustada töötaja tervist. “Tööandja peab jätkuvalt veenduma, et täidetakse töötervishoiu ja tööohutuse seadusest tulenevaid nõudeid,” rõhutas Kivi.
Uuele töövormile üleminekuks on vaja poolte kirjalikku allkirjastatud kokkulepet. “Kokkuleppe sõlmimisel tuleb arvestada, et kui töötaja kokkuleppe sisu järgi otsustades ei ole täiel määral iseseisev, on tegemist õiguslikult tühise ehk tagajärgedeta kokkuleppega,” rõhutas Andres Kivi ning lisas, et kui üks pool hiljem leiab, et uus töövorm mingil põhjusel ei sobi, võib kumbki pool kokkuleppe 14-päevase etteteatamistähtajaga üles öelda.
Hedmani vandeadvokaat rõhutas, et iseseisva otsustuspädevusega töötaja ei saa siiski ise valida, kus ta oma tööd teeb. “Iseseisva otsustuspädevusega töötaja regulatsioon puudutab üksnes kitsalt tööaega ehk tööandja ei saa kindlatel kellaaegadel töötamist nõuda, vaid töötaja saab ise valida, millal ta tööd teeb. Kui töötaja soovib teha kaugtööd, siis selleks peaks ta sõlmima kaugtöö kokkuleppe,” ütles Andres Kivi.