Ekspert selgitab: 4 näpunäidet oma krüptoraha turvaliseks hoidmiseks
Kui räägitakse krüptovaluutade turvalisusest, pööratakse sageli tähelepanu erinevatele ohtudele, mis on seotud finantspettustega ja nende skeemidega. Kuigi nende probleemide ulatus on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud ja toob igal aastal kaasa miljoneid kahjusid, ei tohi unustada, et vastutus krüptovaluutade turvalisuse eest lasub mitte ainult kauplemisplatvormidel, vaid ka kasutajatel ja omanikel endil. Milliseid samme saame ise astuda, et oma krüptoraha turvaliselt hoida, selgitab Binance’i esindaja Eestis, Polina Brottier.
Krüptovaluutad kui detsentraliseeritud varad nõuavad ohutut säilitamist. Seetõttu on iga omaniku jaoks hädavajalik olla teadlik sellistest meetmetest nagu kaheastmeline autentimine (2FA), algfraaside turvalisus ja avalike internetiühenduste vältimine.
Algfraasi kaitsmine
Algfraas (inglise keeles seed phrase) on krüptorahakoti ja seal hoitava vara võtmeelement. Tavaliselt on see 12–24 sõnast koosnev kombinatsioon, mida kasutatakse rahakoti taastamiseks, kui ligipääs kaob või tuleb üle minna uuele seadmele. Kui keegi teine saab sellele fraasile ligi, saab ta kontrollida teie vahendeid. Seetõttu on oluline seda hoolikalt kaitsta.
Fraasi ei tohiks hoida arvutis, telefonis ega pilveteenustes, kuna need võivad olla haavatavad. Turvalisuse tagamiseks tasub investeerida riistvarapõhisesse rahakotti või teha füüsiline varukoopia, näiteks kirjutada fraas üles ja hoida seda seifis. Turvalisem alternatiiv paberile on metallplaat fraasi graveeringuga.
Turvalisuse tagamiseks tasub investeerida riistvarapõhisesse rahakotti või teha füüsiline varukoopia, näiteks kirjutada fraas üles ja hoida seda seifis.
Krüptovaluutade taastefraasi kaitsmiseks ja turvalisuse suurendamiseks tasub kaaluda selle jagamist mitmeks osaks ning hoidmist erinevates usaldusväärsetes ja turvalistes kohtades. Näiteks võib üks osa olla pangaseifis, teine usaldusväärse perekonnaliikme või sõbra hoole all. Selline lähenemine vähendab riski, et üks inimene või asukoht suudaks kogu taastefraasile ligipääsu saada, pakkudes lisakaitset nii küberohtude kui ka ootamatute juhtumite vastu.
Turvalised rahakotid
Krüptovaluutade omanike taastefraasid luuakse krüptorahakottides, mis on digitaalsed tööriistad krüptovarade, näiteks Bitcoini ja Ethereumi, hoidmiseks, saatmiseks ja vastuvõtmiseks. Erinevalt traditsioonilistest rahakottidest, kus hoitakse füüsilist raha, salvestavad krüptorahakotid privaatvõtmeid ja taastefraase, mis võimaldavad juurdepääsu nendele varadele plokiahelas. Taastefraas luuakse uue rahakoti loomisel, ning kasutajal on kohustus see üles kirjutada ja turvaliselt hoida.
Krüptovaluutade kaitsmiseks tuleks esmalt kaaluda niinimetatud külmade rahakottide kasutamist, mis ei ole ühendatud internetiga ja on seetõttu turvalisemad. Need sobivad ideaalselt pikaajaliseks hoiustamiseks.
Samal ajal on kuumad rahakotid internetiga ühendatud ja seega vähem turvalised, kuid need on mugavamad sagedaste tehingute tegemiseks. Kuumade rahakottide kasutamisel oleks mõistlik kaaluda varade jagamist mitme rahakoti vahel.
Oluline on valida hästi tuntud ja usaldusväärsed rahakotid ning vahetusplatvormid, mis pakuvad kõrgetasemelist turvalisust.
Avalike Wi-Fi võrkude vältimine
Krüptovaluutade omamisel on oluline meeles pidada, et avalikud traadita internetivõrgud ei ole eriti turvalised ja on küberrünnakutele vastuvõtlikud. Kui logite oma krüptorahakotti sisse või teete tehinguid avalikus Wi-Fi võrgus, riskite oma digitaalsete varadega.
Kui logite oma krüptorahakotti sisse või teete tehinguid avalikus Wi-Fi võrgus, riskite oma digitaalsete varadega.
Petturid loovad sageli pahatahtlikke avalikke internetiühenduspunkte usaldusväärsena näivate nimedega (näiteks „Hotelli külaliste Wi-Fi“), et varastada juurdepääsuandmeid. Sellised võrgud näivad õiged ja töötavad nagu tavaliselt, kuid võivad olla kurjategijate jälgimise all. Samuti võivad nad varastada andmeid, mis liiguvad traadita võrgu ruuteri ja kasutaja seadme vahel, saades sel viisil ligi konfidentsiaalsele teabele.
Kaheastmeline autentimine (2FA)
Kahefaktoriline autentimine on täiendav turvakihi meetod, mis aitab tagada kontode paremat kaitset veebis. See meetod vähendab oluliselt riski, et kõrvalised isikud pääsevad kontole isegi siis, kui nad teavad parooli. Kaheastmeline autentimisprotsess lisab tavalisele paroolile teise kinnitusastme. Esmalt sisestatakse parool ning seejärel küsib süsteem täiendavat kinnituskoodi, mis saadetakse telefonile või genereeritakse spetsiaalse autentimisrakenduse, näiteks „Google Authenticator“, abil. Seetõttu on soovitatav kasutada kaheastmelist autentimisvormi kõigil kontodel, kus hoitakse olulisi isiklikke või finantsandmeid, sealhulgas krüptoplatvormidel.