Lapsevanem küsib: kuidas lastetoa mööblit väikeste kunstnike visanditest puhastada?
Laste mängimine ja loomingulisus võivad lastetoa mööblile kiirelt jäljed jätta. Pliiatsitriibud kummutitel, kriimustused toolidel – need kõik on tuttavad pildid paljudele lapsevanematele. Ekspert jagab nõuandeid, kuidas hooldada lastemööblit nii, et see püsiks vastupidav ja ilus võimalikult kaua.
Kõik lapsevanemad on ilmselt märganud, kuidas lastetoa mööbel kipub suure mängimise käigus kiiresti kannatada saama. “Olgu selleks siis veekindla markeri haaranud kunstihuvilise tehtud värvilised triibud valgel kapil või häirivad täkked kallile parkettpõrandale kukkunud esemetest, väikelaste vanemate kodudes on kulumisjäljed elu loomulik osa,” räägib latemööbli tootja Kumer Saag projektijuht Anneli Kivi.
Olgu selleks siis veekindla markeri haaranud kunstihuvilise tehtud värvilised triibud valgel kapil või häirivad täkked kallile parkettpõrandale kukkunud esemetest, väikelaste vanemate kodudes on kulumisjäljed elu loomulik osa.
Kodumaisel mööblitootjal Kumer Saag on üle 15-aastane kogemus lastemööbli tootmisega ja 60% lasteaedadest üle Eesti on nende käest mööblit tellinud. Selle kogemuse põhjal annab Kivi lihtsad nipid, kuidas mööbli enneaegset kulumist õige hooldusega ennetada. “Kokkuvõttes on mööbli korrapärane hooldus võtmetähtsusega selle säilitamisel ja pikema eluea tagamisel. Õige lähenemine, mis hõlmab nii hooldust kui ka puhastamist, aitab vältida pragunemist ja kriimustusi ning säilitab pindade värvi ja läike,” lisab Kivi.
Kaitse puitu päikese eest
“Erilist tähelepanu tuleb pöörata puitmööbli hooldusele, sest õige lähenemine aitab vältida pragunemist, kriimustusi ja muud kahju, mis võib aja jooksul tekkida. Lisaks on pinnud väikestele sõrmedele ohuallikaks. Puitmööbel on tihti valmistatud erinevatest puiduliikidest, millel on oma eripärad, seega on oluline valida õige hooldusmeetod vastavalt konkreetsele materjalile,” selgitab Kivi.
Erilist tähelepanu tuleb pöörata puitmööbli hooldusele, sest õige lähenemine aitab vältida pragunemist, kriimustusi ja muud kahju, mis võib aja jooksul tekkida.
Täispuidust mööbli igapäevase hooldusena tuleb pinda puhastada vee või pehme seebiveelahusega, kasutada pehmet puhastuslappi. Igakuise hooldusena soovitab ekspert vahatada keskkonnasõbraliku mesilasvahaga, kasutades samuti pehmet lappi või porolooni tükki.
Spooni või vineeri igapäevase ja nädalase hooldusena tuleb pinda puhastada pehme niiske lapiga. Ei tohi kasutada abrasiivseid, ammoniaaki ega lahusteid sisaldavaid puhastusvahendeid ega rohket vett, kusjuures pinnad tuleb alati pärast puhastamist kuivatada, et niiskus ei pääseks viimistletud pinna alla.
“Puitmööbli puhastamisel tuleks kasutada õigeid puhastusvahendeid, mis ei kahjusta puidu pinda. Vältida tuleks liigset vee kasutamist, kuna niiskus võib puitu kahjustada. Samuti on oluline vältida liigset päikesevalgust, mis võib põhjustada puidu pleekimist ja muutumist aja jooksul – puitmööblile tuleks valida koht, kuhu otsene päikesevalgus peale ei paista,” toonitab ekspert.
Vältida tuleks liigset vee kasutamist, kuna niiskus võib puitu kahjustada.
Regulaarne puhastamine pehme lapiga aitab eemaldada tolmu ja mustust ning säilitada mööbli väljanägemist. “Korralik hooldus mitte ainult ei säilita selle visuaalset poolt, vaid aitab ka vältida terviseriske — tolmu ja allergiat tekitavate osakeste kogunemine võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme, eriti allergiaid. Seega on regulaarne puhastus lastetoas iseäranis oluline,” lausub Kivi.
Kuidas päästa kangas plekkidest?
Kangast võib eksperdi sõnul puhastada vee baasil puhastusvahenditega ja raskesti eemaldatavad plekid saab maha selleks mõeldud vahtude või šampoonidega, vältides seejuures ülemärgamist. “Soovitan testida puhastusvahendit esmalt kanga peal kohal, mis ei paista silma, näiteks padja alumisel äärel. Kui eemaldate riidelt plekke, siis laske sellel rahulikult kuivada, hõõruda ei tohi! Et vältida riide topiliseks muutumist, ära hõõru tolmuimejaga riiet edasi-tagasi või tugeva survega,” hoiatab Kivi.
Kui eemaldate riidelt plekke, siis laske sellel rahulikult kuivada, hõõruda ei tohi! Et vältida riide topiliseks muutumist, ära hõõru tolmuimejaga riiet edasi-tagasi või tugeva survega.
Kui ümber on läinud vedelikud nagu limonaad, mis ei sisalda rasva, tuleks esmalt haarata mingi vett imav materjal nagu salvrätik või kuivatuspaber, ja püüda riidelt võimalikult palju vedelikku eemaldada. Seejuures ei tohi riiet hõõruda, nii pressitakse vedelik kangasse sisse. Seejärel tuleb kasutada puhast riiet, leiget vett ning teha kergelt ringjaid liigutusi. Vereplekkide eemaldamist tasub alustada külma veega.
Igapäevaseks ja nädalahoolduseks soovitab ekspert kanga kuivpuhastust tolmuimejaga. “Kõige parema tulemuse saab, kui lasta diivanid-tugitoolid keemiliselt puhastada. Seda teevad puhastusfirmad kliendi juures. Keemiline puhastus on sobivaim neile, kes on allergilised või ei talu kokkupuudet kodukeemiaga,” lisab ta.
Väldi küürimispulbreid
Lastetoa mööbli valimisel soovitab ekspert eelistada vastupidavaid ja kergesti hooldatavaid materjale. “Rusikareegel on see, et lakitud, värvitud ja õliga immutatud pinnad tuleb hoida kuivana. Kõik tekkinud plekid tuleb eemaldada kohe, et need ei jõuaks kuivada ega sisse imbuda. Kui koristamise järel jääb pind märjaks kauemaks kui 30 sekundiks, tuleks pind kuivatada, mitte sellel kuivada lasta,” selgitab ta.
Kõik tekkinud plekid tuleb eemaldada kohe, et need ei jõuaks kuivada ega sisse imbuda. Kui koristamise järel jääb pind märjaks kauemaks kui 30 sekundiks, tuleks pind kuivatada, mitte sellel kuivada lasta.
Vahasid sisaldavaid puhastus-, poleerimis- ja läiget andvaid vahendeid on soovitatav kasutada kord kuus, vajadusel tihedamini, kuid mitte sagedamini kui üks kord nädalas. Puhastusvahend tuleb pihustada lapile, mitte puhastatavale pinnale.
Mööbli puhastamiseks ei tohi kasutada lahustavaid orgaanilisi ühendeid nagu atsetoon, piiritus või bensiin. Kriimude ennetamiseks ei tohiks kasutada pleegitavaid ning abrasiivseid aineid sisaldavaid pastasid ja vedelikke, küürimispulbreid, harju ja muid mehaanilisi abivahendeid.
Heleda mööbli hirm: värviandev teksa ja pastapliiatsid
Kivi soovitab tugevalt määrdunud puitpindu puhastada alkoholivaba pesuvahendiga. Pärast puhastamist tuleb pinnad hoolikalt kuivatada. “Mööbli puidust osa ei tohi puhastada vahendiga, mis sisaldab atsetooni või teisi tugevaid lahusteid või abrasiivseid aineid,” rõhutab ekspert.
Mööbli puidust osa ei tohi puhastada vahendiga, mis sisaldab atsetooni või teisi tugevaid lahusteid või abrasiivseid aineid.
Kuigi nahkmööbli pealispinda ei ohusta maha läinud keefir, tuleb eksperdi sõnul ka selle materjali eest eraldi hoolt kanda. Niiske lapp eemaldab lahtise tolmu ja purud, mõnikord võiks lappi niisutada ka seebiveega. Tolmuimejaga saab kätte diivani voltide vahele pudenenud purud.
“Heleda nahkmööbli hirm on värviandvad teksapüksid ning pastapliiats. Need võivad jätta kustumatuid jälgi. Kui seebiveest ei piisa, tuleb appi võtta spetsiaalsed nahkmööbli puhastusvahendid — ei tee paha, kui neid kasutatakse paar korda aastas ka sellise mööbli puhul, mis must ei näigi,” selgitab ta.