TARK KODU I Kasulikud ideed targa kodu seadistamiseks
Selle asemel, et rääkida targast kodust keeruliste terminitega, on parem kodu lihtsalt nutikaks muuta. 90 protsenti uutest ja renoveeritud hoonetest on niikuinii ehitatud traditsioonilisi lahendusi kasutades.
„Lõppude lõpuks on saadaval küpsed lahendused, kuid üldiselt neid siiski sageli ei kasutata. Mõnikord on tehnoloogia keerukas või projekteerimine liiga mahukas. Ka näitavad kogemused, et kohati paigaldatakse targa maja süsteeme tavalistesse hoonetesse, kus ettevalmistusi digitaliseerimiseks ei ole tehtud,“ ütleb lülitite ja targa maja lahenduste tootja JUNG esindaja Eestis, Mark Melts.
Küsimus, kuidas iga kodu – olgu vana või uus – jaoks nutikad lahendused väiksema elektriku ja inseneri töökuluga kätte saada, on Meltsi sõnul järjest aktuaalsem teema. „Inimesed soovivad jälgida oma elektritarbimist, automatiseerida kütet, valgustust, aknakatteid ja kasutada mugavuslahendusi, aga kas tänapäeval saab seda ka lihtsalt – ilma serverita, ilma internetita ja ilma lisakaabeldust paigaldamata?“ küsib ta.
Kodu tehnikaseadmeid alates energiatarbimist mõõtvatest pistikupesadest kuni ruumitermostaatideni on võimalik omavahel juhtmevabalt suhtlema panna, kusjuures ühendus ja käsud saavad tänapäeva liikuda kõikide süsteemi liidetud seadmete vahel. Selliselt töötab Bluetooth® SIG Mesh tehnoloogia – rahvusvaheline juhtmevaba standard, mida arvukas tootjate kogukond püsivalt arendab.
„Ka JUNG võttis Bluetooth Meshi kasutusele oma uues JUNG HOME tehnoloogias, mis tänu automaatsele krüpteerimisele, süsteemi iseorganiseeruvale toimimisele ja juhtmevabale tehnoloogiale suudab toimida turvaliselt ja hooldusvabalt. Sisuliselt on vaja süsteemiga tegeleda vaid nii palju, kui on soov eelnevalt seadistatud ja võrku ühendatud seadmete tööd muuta, uusi seadmeid lisada või stsenaariumeid luua või muuta,“ ütleb Melts.
„Võrgu tööulatus sõltub sellest, kui palju seadmeid ja kuhu on installitud. Paksud seinad ja terasest paigaldised võivad vähendada juhtmevaba ühenduse ulatust. Siiski, heades tingimustes on 30-meetrine vahemaa kahe seadme vahel võimalik. Süsteemi installeerimist võib alustada ühest nutikast pistikupesast või surunupplülitist ning seda on võimalik laiendada nii palju kui vaja – toast tuppa või korruselt korrusele,“ kommenteerib spetsialist.
Saksa tootja JUNG asus uut koduautomaatika tehnoloogiat välja töötama, et muuta targa maja lahendused lihtsamaks. Kõrvale loodi tasuta JUNG HOME äpp, millega saab käivitada süsteemi töö ning kogu projekti andmestik salvestatakse telefoni ja seda on võimalik jagada teiste kasutajatega. JUNG tutvustab uut süsteemi 22.-23. septembril Tallinnas elektrivaldkonna messil Positron 2023.
Ideid targa kodu seadistamiseks
- Küttekulude kontrollimine
Süsteemi ühendatud ruumitermostaadi ekraan võimaldab täpset kütte juhtimist. Telefoni äpist saab aga mugavalt iga toa jaoks määrata individuaalseid ajastusprogramme ja neid vajadusel muuta. Rakendus on lihtne ja arusaadav, et aktiveerida eelnevalt määratud säästutemperatuur või muu töörežiim. Kas teadsite, et eriti vanemates hoonetes vähendab 1 kraad toatemperatuuri langetamine oluliselt kütteenergia vajadust.
- Hommikud vannitoas
Soe vannituba ereda ja maheda valgusega – kes seda ei tahaks? JUNG HOME süsteemis on võimalik kütet juhtida ja valgustust automatiseerida kellaajaliselt ja nädalapäevade seoses, mis tagab soojuse ja valguse täpselt siis, kui neid on vaja. Kogu ülejäänud aja, kui te vannitoas ei viibi, võib seaded reguleerida jahedamaks, et säästa energiat, või valgustid mahedamale valgusele – näiteks keset ööd ongi parem, et ere valgus pimestaks silmi.
- Ülemäärased elektritarbijad kontrolli alla
Nad on endiselt olemas – ebatõhusad elektriseadmed, mis tarbivad liiga palju elektrit. Targa kodu süsteemi ühendatud energiasäästlik pistikupesa aitab tuvastada suuri elektritarbijaid majapidamises, kuid aitab ka probleemi lahendada: energiamõõtmise funktsiooniga saab välja arvestada, millal tarbimine langeb eelnevalt määratud läviväärtuse alla, ning võimalik on nendel perioodidel seade automaatselt välja lülitada või suunata ooterežiimile – et vähendada seadme energiatarbimist.
- Kas triikraud on välja lülitatud?
Enam pole vaja muretseda, kas kodused elektriseadmed on tõesti välja lülitatud: JUNG HOME loojad on oma süsteemi ehitanud nii, et pistikupesad on võimalik aktiveerida ainult määratud ajaks. Pärast 30 või 60 minutit lülitub see iseseisvalt välja – kuni järgmise nupuvajutuseni. Samuti on võimalik äpist vaadata pistiku praegust töörežiimi või seadistada pistikupesi selliselt, et kui lülitatakse televiisor sisse, siis muutub toa valgustus hämaramale režiimile ja kardinad tõmmatakse ette.
- Jõulud on saabumas
Koduautomaatikaga saab jõulutuledele määrata automaatseid režiime: kaks seadet rakenduses on piisav, et tagada nutikas pistikupesa automaatne sisselülitumine hämaruse saabudes (kohalolekuanduri abil) ja väljalülitumine tavapärasel magamamineku ajal. Täiendavalt saab süsteemis seadistada režiimi, kus ilutuledeketi saab välja lülitada magamistoast vaid ühele nupulevajutusega.
- Mugavused magamistoas
Kõiki tulesid kustutav lüliti voodi juures on luksushotellidest pärit standard. JUNG toob selle mugavuse magamistuppa. Nii saab selle ühe nupulevajutusega kogu kodu valgustuse ööseks välja lülitada, käivitades samal ajal minimaalselt vajaliku öise valgustuse režiimi ja tõmmata kardinad ette. Hommikul samale nupule vajutades on võimalik aktiveerida päevane valgustus, aknakatted ja kütterežiim kuigi neid kõiki tegevusi on võimalik nutikas süsteemis seadistada ka automaatselt ja kellaajaliselt.
- Kodust lahkudes
Valgustus välja, küte maha, kardinad ette ja kõik pistikupesad või seadmed välja lülitada, mis teie äraoleku ajal ei pea töötama – kõik selleks, et tarbitaks vähem elektrit. Üks võimalus on paigalda keskne lülitinupp kodu väljapääsu kõrvale – annab koduomanikele kindluse, et midagi ei ole unustatud.