Näpunäited, kuidas üliõpilasena elukalliduse tõusuga toime tulla
Järjepidev elukalliduse kriis avaldab tugevat mõju kõigi finantsidele, madal sissetulek ei kata kasvavaid elamiskulusid ja see mõjutab eriti raskelt õpilasi. Levib arvamus, et noortel inimestel pole raha, sest nad raiskavad selle pidustustele, riietele ja teistele näiliselt mõttetutele asjadele, kuid täiskohaga töötamiseks pole aega ja üürikulud on rekordkõrged, seega on üliõpilaste jaoks keeruline aeg. Citadele eksperdid annavad ülevaate, kuidas tudengid saavad alanud õppeaastal oodatavate täiendavate hinnatõusudega toime tulla.
Planeeri oma söögikorrad
“Kui suurem osa sinu rahast kulub ülehinnatud take-away roogadele või viimase hetke toidukaupadele, võib söögikordade etteulatuv planeerimine aidata sul aega säästa ja kulusid vähendada. Alates söögikordade ettevalmistamisest kuni ostunimekirja koostamiseni võib väike korralduslik muudatus hoida ära raha raiskamise ebatervislikele külmutatud toitudele või kiusatusele tellida toidukuller. See võib samuti anda sulle rohkem aega õppimiseks, sest mõnikord on toidupoes käimine ja õhtusöögi valmistamine viimane asi, mida pärast täispikka koolipäeva teha soovid,” selgitab Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiainen. On palju allikaid taskukohaste roogade retseptide, söögikorra ettevalmistamise juhendite ja näpunäidetega, mis aitavad sul raha kokku hoida ning leida järgmise nädala toidukorvi parimad pakkumised.
Kõnni loengusse
Elukalliduse kriis on mõjutanud kõiki hindu, alates toidust kuni kütuseni. Ent transpordi maksumus on viimaste kuude jooksul tõusnud rekordilise inflatsiooni ja kütusehindade tõttu. Kuna enamus üliõpilasi liikleb ühistranspordiga ja üliõpilastele mõeldud eluhooneid ehitatakse üha enam linna äärealadele võib sul kuluda üllatavalt 600 eurot aastas ainuüksi kooli sõitmiseks. Hakiainen tunnistab, et loengusse jalutamine võib säästa sadu eurosid aastas tagades ühtlasi võimaluse värsket õhu saada.
Leia osalise tööajaga töökoht
Osalise tööajaga töö leidmine, mis sobitub su õpingutega, võib olla suurepärane viis teenida lisaraha, hoida ennast hõivatuna ja astuda sammu tööellu juba enne lõpetamist. Üliõpilastele kõige populaarsemad töökohad on tavaliselt kauplused, restoranid, kohvikud. Ja kui sulle ei tekita probleemi hilised õhtud, siis baarid ja ööklubid, kuna need võimaldavad osalise tööajaga töötamist, on paindlikud ning sobivad üliõpilaste sageli ettearvamatu ajakavaga. Siiski tuleb tagada, et saad oma vanusele vastavalt miinimumpalga, sind tasustatakse vastavalt töötatud tundidele ja hüvitatakse tunnid, mida pole ette nähtud sinu töötasuga.
Müü seisma jäänud esemeid
Kas sul on asju, mida sa enam ei soovi ega vaja? Nende müümine veebipoes, nagu näiteks Yaga või Osta.ee, võib aidata sul teenida lisaraha ja teha toas ruumi. Alates riietest, mis sulle enam ei sobi, kuni mööblini, mis on liiga suur sinu üliõpilaskorteri jaoks, on peaaegu kõige jaoks turg ning alati on keegi, kes on valmis andma sinu kasutatud esemetele teise võimaluse. See võib aidata kaasüliõpilasi, kes on sarnases olukorras ja otsivad võimalust saada odavalt rohkem väärtust. Kui on mõned esemed, mis lihtsalt ei liigu, võib need annetada heategevusele või Uuskasutuskeskusesse. Isegi kui sa müügist midagi ei teeni, annad sa selliselt asjadele uue elu.
Küsi abi
Kui sa muretsed, et sul võib-olla ei õnnestu ühel hetkel enam üüri- või toidukulusid katta, on palju kohti, kuhu saad abi saamiseks pöörduda. Ülikoolist saad lisainfot kõigist stipendiumidest ning õppetoetustest, millele võiksid õigust omada. Niisamuti oskab õppeosakond juhatada sind abi saamiseks õiges suunas, et saaksid keskenduda kõige olulisemale – oma õpingutele.