Mida silmas pidada, et jõulud mööduks turvaliselt?
Kuna pühadeajal veedavad inimesed kodus rohkem aega ning koduseid tegemisi ja lõbustusi on ka palju rohkem, tuleb ka ette, et sellel ajal juhtub ka rohkem ootamatuid õnnetusi. Salva Kindlustus toob välja mõned olulised soovitused, et peagi saabuv pühadeaeg mööduks turvaliselt.
Talvepühade keskmes on alati jõulukuusk – selle ümber kogunetakse, selle alla toob Jõuluvana kingitused, see särab ja vilgub ning toob tuppa ka mõrkjalt magusa okaspuulõhna. Kui ei oleks jõulukuuske, siis ilmselt ei oleks ka õiget jõulutunnet.
Kasta kuuske piisavalt
„Siiski tasub kuuske tuppa tuues sellega hoolikalt ringi käia. Kõige targem on see paigutada ohutusse kohta – läheduses ei peaks olema hinnalist mööblit või tehnikat ning kuusk ei tohiks ette jääda pere väiksematele liikmetele,“ soovitab Salva varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüt.
Lastele meeldib mürada ning selline tegevus võib lõppeda niivõrd kurvalt, et ümber läinud kuusk tabab televiisorit, mis omakorda kukkumise käigus puruneb. Lisaks tasub kuuse paigaldamisel veenduda, et see on korralikult kinnitatud. Tuleb jälgida, et kuusejalg oleks terve ning vett läbi ei laseks, kahjustades seeläbi hinnalist parketti või vaipa.
Salva on käsitlenud mitut sellist juhtumit, kus ümberkukkunud kuusk või vett läbi laskev kuusejalg on tekitanud suurt kahju nii parketile kui ka vaibale. Selliste juhtumite kahjusumma ulatub reeglina 3000-4000 euroni,“ toob Kivirüüt näite.
Pühade ajal põletatakse palju küünlaid ja kasutatakse ilutulestikku. Siinkohal tuletab Kivirüüt meelde, et küünlaid ei tohiks jätta järelevalveta. „Eriti ettevaatlik peaks olema dekoreeritud küünaldega, sest tihtipeale on kaunistuselemendid ise väga süttivast materjalist,“ lisab Kivirüüt. Oluline on ka veenduda, et suitsuandurid on töökorras ja ei ole kogemata peodekooriga kaetud.
Ilutulestikku tuleks kasutada väga ettevaatlikult. Oluline on see kasutamise ajal paigutada majast võimalikult kaugele, et selle teekond ei lõpeks naabri akendes või õues olevate inimeste üleriietel. Kurvematel juhtudel võib pürotehnika hooletu käitlemise tagajärjel süüdata elumaja või kõrvalhoone.
„Tuleohutuse tagamise poolest on väga oluline ka jõulupuu piisav kastmine, sest kuiv kuusepuu süttib kordades kiiremini ja suurema hooga, kui kastetud puu,“ lisab Kivirüüt.
Ülekuumenenud rasv või õli on ohtlik süttima
Mis oleks pühadeaeg ilma traditsioonilise verivorsti või hapukapsata? „Pidulaua valmistamisel on pliit potte ja panne täis ning haruldane pole olukord, kui tehakse mitut rooga korraga. Toiduvalmistaja ei tohiks siiski unustada kuumale pildile jäetavaid kööginõusid järelevalveta, sest ülekuumenenud rasv või õli on ohtlik süttima,“ hoiatab Kivirüüt.
Malmpotis küpsetatud part või hani on vaieldamatult üks parimaid peoroogasid, aga kui raske ja kuum pott käest libiseb, on tagajärjeks purunenud pliidplaat või ahjuuks. Seetõttu tasuks alati pajalappe kasutada ja vajadusel kutsuda appi pereliikmed.
„Kodukindlustust valides tasub alati otsustada koguriskikindlustuse kasuks. Salva kogemus näitab, et kodu kindlustades eelistavad inimesed koguriski katvat lahendust, sest soovivad murevabamat elu. Ligi 80% Salva e-poest ostetavatest kodukindlustuse poliisidest on koguriski kaitsega,“ ütleb Kivirüüt.
Tihtilugu aga arvatakse, et koguriskikindlustus katab hoonega koos automaatselt ka selles olevad esemed. Tekib ettekujutus, et sõna “kogurisk” tähendab kõikide riskide ja inimese varade kaitset.
„Tegelikult on aga nii, et hoone kindlustamisel on lisaks põhihoonele automaatselt kaetud näiteks väikehooned ja rajatised, kuid kodune vara tuleb poliisile eraldi juurde lisada,“ selgitab Kivirüüt.
Kui kodune vara jääb poliisile lisamata, on ootamatu õnnetuse korral sellest vähe kasu ning tekkinud kahjud tuleb oma taskust kinni maksta. Salva kogemus näitab, et umbes pooled kodukindlustuse juhtumitest on seotud just koduse varaga, seetõttu soovitab Kivirüüt enne pühade saabumist oma lepingud üle vaadata ja veenduda, et sinna on lisatud ka koduse vara koguriskikaitse.