OLE TEADLIK I Kes on rahamuul? Pööra tähelepanu nendele ohumärkidele
Läti politsei poolt läbi viidud uurimise käigus avastati Lätis suur rahamuulade võrk, millesse kuulus üle 90 inimese. Nende hulgas olid peamiselt 16–20-aastased noored Lätist ja Saksamaalt. Kurjategijad on välja petnud üle poole miljoni euro. Citadele pank on koostanud ülevaate küberkelmuste värbamismeetoditest, et saaksite ennast kriminaalsetesse sekeldustesse sattumise eest kaitsta.
Läti politsei andmete kohaselt värvati hiljuti avastatud „rahamuulade” võrku noori Läti kodanikke, kes lubasid kasutada oma pangakontosid ebaseadusliku raha ülekandmiseks, mille nad andsid hiljem tasu eest kurjategijate käsutusse. Nii legaliseeriti 555 600 eurot, mis on välja petetud peamiselt Saksamaa elanikelt. Viimase aastaga on Baltikumis tõusnud 20-25-aastaste noorte arv, kes nii teadlikult kui tahtmatult on hakanud rahamuuladeks rahapesu skeemides ehk aitavad edasi liigutada kuritegelikul teel saadud raha. „Skeemidesse on meelitatud peamiselt 20ndates noored ning tihti on nad ka teadlikud, millega nad tegelevad. Samas ei teadvustata, kui karmid karistused neid oodata võivad,“ selgitas Citadele panga Eesti filiaali rahapesu tõkestamise osakonna juht Viktor Tkatšenko.
Kes on rahamuul?
Rahamuul on inimene, kes liigutab ebaseaduslikult saadud raha mitme, sageli eri riikides asuva maksekonto vahel, teenides selle pealt vahendustasu. Inimene lubab oma kontole kanda ebaselge päritoluga raha, mis võib olla teenitud kelmuse teel. Saadud rahast võetakse endale väike tasu, ülejäänu võetakse sularahas välja või kantakse kolmandatele isikutele edasi. Kuigi kõige sagedamini võtavad seda tüüpi finantskuritegudest osa just noored, kes reageerivad töökuulutustele, tuttavate või isegi võhivõõraste uskumatult headele pakkumistele teenida raha. Noori on lihtne nõusse rääkida, sest suurel osal neist ei ole veel püsivat sissetulekut, ent samas on neil suur kiusatus ilma midagi tegemata raha teenida. Rahamuuladeks värvatakse ka töötuid, äsja riiki kolinud või majanduslikes raskustes olevaid inimesi. „Näeme sedagi, et rahamuulal rikutakse ära mitte ainult tulevane koostöö pangaga, vaid kuna nad annavad oma konto haldamise petturitele täielikult üle, siis kesk pikas perspektiivis saab kahjustada ka krediidiajalugu, sest petturid võtavad noore nimel sageli kiirlaene, mille ta peab seejärel ise tagasi maksma,” ütles Tkatšenko.
Pööra tähelepanu järgmistele ohumärkidele
- omaalgatuslik hõlpsate rahateenimise võimaluste pakkumine meili teel või sotsiaalmeedias;
- reklaamid, kus välismaine ettevõte väidab end otsivat kohalikke esindajaid, kes tema nimel tegutseksid;
- tööpakkumised, milles pakutakse võimalust teenida palju raha vähese või olematu tööga, esitamata eeltingimusi kandidaadi hariduse või töökogemuse kohta;
- ainsaks kirjeldatud tööülesandeks on oma pangakonto vahendusel raha liigutamine;
- igasugune tööga seonduv suhtlus ja kõik tehingud toimuvad internetis;
- pakkumise meiliaadress on registreeritud mõnel veebipõhisel teenusplatvormil;
- kohmaka sõnastusega laused, kus esineb grammatika ja õigekirjavigu.
Selliste sõnumite saamisel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, kuna juba üks vale samm võib põhjustada äärmiselt suuri ebameeldivusi.
Vastutus lasub konto omanikul
Citadele rõhutab, et sellise tegevuse toimepanijat võidakse karistada kriminaalkorras kuriteole kaasaaitaja rollis. Iga inimene peab olema tähelepanelik, et teda ei kasutataks ära kuritegeliku raha liigutamiseks ega kuritegude, näiteks terrorismi rahastamise toimepanemiseks. Teadmata raha päritolu või seda, kellele raha edasi kantakse on see oht vägagi reaalne. „Ärge tehke mitte kunagi kolmandate isikute palvel ülekandeid ega kaardimakseid, samuti ärge võtke nende palvel sularaha välja. Seda isegi mitte siis, kui need isikud on teie tuttavad või sõbrad, sest sooritatud kuritegude eest vastutab ikkagi konto omanik. Iga tehingu korral tuleb hinnata selle olemust ja majanduslikku põhjendatust – miks sugulane või sõber ei saa raha ise üle kanda, miks ta palub seda teha kolmandal isikul mitme tehinguna ja miks on ta valmis maksma iga tehingu eest teenustasu ning milline on selle raha päritolu,” ütles Tkatšenko.
Kui teil tekib kahtlus, et olete kaasatud rahapesu skeemi, tuleb rahaülekannete tegemine kohe lõpetada, teatada juhtunust politseile ning pöörduda oma panga poole.