Kuigi talve ametlik algus on natuke vähem kui kuu kaugusel, kimbutavad kahekohalised miinuskraadid meid ja meie nutitelefone juba täna. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann jagab nõuandeid, kuidas oma seadmega külmas käituma peaks.
Juba ammu enne nutitelefonide tulekut oli teada, et kui oma Nokia talvel põuetaskust välja võtad, siis võib oma silmaga jälgida, kuidas akuprotsendid ekraanil langevad. Sarnane mure on ka tänapäeval, sest akude ehitus pole palju muutunud ning liiga palju külma võib neid püsivalt kahjustada.
- Kasuta telefoni külmaga võimalikult vähe
„Esimene ja kõige elementaarsem nõuanne on hoida telefoni pakaseliste ilmastikuolude ehk külma käes võimalikult vähe,“ soovitab esmalt Ploomann. „Paljud telefonitootjad ei soovita seadmeid miinuskraadide juures kasutada just seetõttu, et aku võib hüppeliselt kiiresti tühjeneda.“
Näiteks Apple ametlik soovitus on kasutada iPhone 0-35 kraadi juures. Ploomanni sõnul tasub nutitelefoni hoida keha lähedal taskus soojas ning pikkade telefonikõnede tegemiseks on kõige mõistlikum kasutada sisse ehitatud mikrofoniga kõrvaklappe. Kui külma ilmaga hoida telefoni riiete välitaskus, on põhiliseks probleemiks see, et aku saab tühjaks ning telefon lülitab ennast ise omavoliliselt välja.
- Kasuta sooja hoidvat ümbrist
Sõltumata ümbritsevast kliimast kasutatakse nutitelefone üle maailma ja külm ilm ei kimbuta ainult eestlaste nutitelefone. „Et natuke suuremate miinuskraadidega paikades saaks samuti inimesed nutitelefone kasutada, on välja töötatud spetsiaalsed ümbrised, mis telefoni külma eest kaitsevad. Kes poest sarnast telefonikotti osta ei soovi, võib telefoni pista ka villase soki sisse või paluda vanaemal kududa telefonile ilus ja soe ümbris,“ sõnas Elisa telekomiteenuste juht.
- Ära lae külmunud telefoni
Iseenesest tundub loogiline, et kui külma saanud telefon saab kodust eemal olles tühjaks ja toiteallikas on kohe käepärast, siis võib võiks telefoni laadima panna. Selline teguviis pole kohe kindlasti akule sobiv ja võib teha rohkem kahju kui head. „Akupangaga laadimine on üldjuhul väga hea mõte, kuid enne seda peaks veenduma, et telefoni või selle aku temperatuur on vähemalt pluss kraadides või veel parem – toa temperatuuril. Nii ei saa aku kahjustada ja see laeb end korrektselt täis,“ kirjeldab Ploomann.
- Külma tõttu välja lülitunud telefon vajab aega soojenemiseks
Külma käes välja lülitunud telefonile peaks andma enne uuesti sisse lülitamist aega soojeneda. „Kindlasti ei tohi telefoni radiaatorile asetada, vaid tuleb sel lasta rahulikult toatemperatuuril jõuda tagasi tavapärase temperatuurini,“ selgitab Ploomann.
Külmaga välja lülitumine pole tootejuhi sõnul telefoni jaoks kriitiline olukord. „Kui telefon jääb ööseks autosse ja on ennast välja lülitanud, siis ei tohiks seda paanikahoos soojapuhuri ette soojenema viia. Järsk temperatuurivahetus võib tingida selle, et ekraan mõraneb või telefoni sisse tekib kondensatsioon. Telefoni uuesti sisse lülitades peab arvestama sellega, et võib kuluda lisaaega enne kui telefon suudab uuesti laadima hakata,“ lisab Ploomann
Telekomiteenuste valdkonna juhi sõnul on levinud viga ka see, kui lumme kukkunud telefoni pealt üritatakse lund ära puhuda. „Puhumisega võib lumi minna sügavamale telefoni mikrofoni või kuulari sisse, kus see sulab ja võib teha tagasipöördumatut kahju. Telefon tuleks lumest puhtaks pühkida või raputada ning eemaldada kaitsekorpused ja kaaned, et vesi ei jääks nende vahele. Ka siinpuhul ei tohiks mingil juhul panna telefoni kuivama radiaatori peale või üritada seda fööniga kuivatada,“ toonitas Ploomann. Paljud uued telefonid on aga IP-sertifikaadiga, mis tagab veekindluse ja nii on ohutu kui nutitelefon kukub lumme või väiksesse loiku.
- Lae aku täis enne välja minemist
Telefoni aku hakkab külma temperatuuriga tühjenema kiiremini kui tavaliselt. Üks parimaid ja mitte kõige üllatavamaid mooduseid, kuidas ennetada aku omavolilist tühjenemist, on see enne külma kätte astumist täielikult täis laadida.
- Optimeeri aku kasutust
Mida külmem ilm, seda aktuaalsemad on ka tavapärased akusäästmise soovitused. Akut aitab säästa näiteks ekraani taustavalguse reguleerimine hämaramaks, vajaduse puudumisel Wi-Fi ja Bluetooth-i väljalülitamine ja taustal töötavate rakenduste sulgemine.