Avaleht Ole teadlik 3 soovitust, kuidas täna algavast jalgpalli MMi vaatamisest parim kogemus saada
3 soovitust, kuidas täna algavast jalgpalli MMi vaatamisest parim kogemus saada

3 soovitust, kuidas täna algavast jalgpalli MMi vaatamisest parim kogemus saada

Täna algab Venemaal kuu aega kestev jalgpallipidu, kus maailma 32 parimat koondist võtavad teineteiselt mõõtu ning selgitavad juuli keskpaigaks välja uue maailmameistri. Neile, kes kavatsevad mängude aja teleri ees veeta, jagavad Samsung Eesti juht Toomas Tiits ja legendaarne Eesti koondise väravavaht Mart Poom väärt näpunäiteid, kuidas telerist parim võimalik kogemus välja meelitada.

1. Vaata mänge võimalikult hea pildiresolutsiooniga

Mida detailsem on teleri pilt, seda rohkem on võimalik näha. Eesti telekanalid on tänaseks edastamisstandardiks võtnud HD-kvaliteedi, mis on jalgpallisõbrale kindlasti miinimum, millega rahulduda. Küll on aga eelolev MM esimene tõeline UHD-jalgpalliturniir. Veel on aega otsida üles võimalused, mis MMi 4K-resolutsioonis näitavad – näiteks kannab BBC oma iPlayeri teenuse abil 4K-resolutsioonis ja HDR-kvaliteedis üle 29 mängu. Terava pildikvaliteediga jalgpallimängude edastajaid on teisigi, kuid kindlasti tasub nende saadavust Eestis enne teenuse eest maksmist kontrollida.

“Mida suurem on teler, seda paremini tuleb efekt välja. Eesti inimeste seas on aina populaarsemad 65-tollised telerid, mille puhul on pildikvaliteet ja resolutsioon väga oluline,” ütles Toomas Tiits. “Tähtis on ka tõetruu värvikuva. Näiteks Samsungi uus QLED kvantpunktteler kuvab ekraanile sajaprotsendiliselt kogu värviruumi ning seetõttu on pilt elav ja realistlik.”

2. Tõsta teler õigele kaugusele

Iga teleriekraani jaoks on välja arvutatud õige kaugus, kust on pilti kõige parem vaadata. 40-tollise teleri puhul on selleks 2 meetrit, 55-tollise puhul 3 meetrit ja 65-tollise puhul üle 3 meetri.

Eesti jalgpallikoondise väravavahtide treener Mart Poom kavatseb jalgpalli maailmameistrivõistlustele kaasa elada nii palju, kui aeg lubab. “Mina kasutan Samsungi teleri all spetsiaalset jalga, millega saan tõsta teleri diivanist või tugitoolist täpselt nii kaugele, kui ise soovin. Lisaks on antud teleri juures vahva lahendus Ambient Mode, mis annab telerile kasutust ka siis, kui sellest midagi ei vaata. See sobitab teleri ekraanil olevad värvid selle taga oleva seinaga ja kuvab ekraanile kasulikku informatsiooni, näiteks kellaaega või ilmateadet,“ rääkis Poom.

3. Vali telerimenüüst sobivad pildi- ja audioseaded

Tihti ei teagi inimesed, et telerimenüüst on võimalik valida erinevaid pildiseadeid vastavalt sellele, mida vaatad. Jalgpalli puhul tuleks kindlasti valida “Standard” või “Natural” seaded, mis kuvavad värve selgelt ja täpselt. Kindlasti tuleks vältida näiteks “Cinema” valikut, kuna see on mõeldud filmide jaoks ja muudab pildi ujuvamaks, mis pole kiire spordi puhul kuidagi kasulik.

“Käsitsi võib muuta ka pildi värskendussagedust, mis näitab, mitu korda sekundis pilti uuendatakse, et tulemus oleks sujuv nii-öelda jõnksuvaba. Kui tavaline telerite standard on 60Hz ehk 60 korda sekundis, siis Samsungi uued telerid suudavad pakkuda sõltuvalt mudelist ka 120Hz pildi värskendussagedust,” selgitas Toomas Tiits. “Jalgpall on kiire mäng ning mida kõrgem värskendussagedus, seda teravamaks jääb palli kujutis ekraanil.”

Heli puhul tasub üle vaadata ka audioseaded. Kui teleril on lisakõlarid, tuleks need paigutada ümber istumiskoha korrektselt, et ruumilisest helist maksimaalselt kasu lõigata. Võimalusel võiks sisse lülitada ka Auto Volume funktsioon, mis hoiab automaatselt helinivoo kontrolli all, et vältida heli ootamatuid valjenemisi, nagu näiteks siis, kui rahvas staadionil korraga möirgama hakkab või tavaliselt lärmakaks krutitud sponsorreklaamide puhul.

Kommentaarid