Avaleht Nõuanded 20 võimalust soodsaks koduvärskenduseks
20 võimalust soodsaks koduvärskenduseks

20 võimalust soodsaks koduvärskenduseks

Viiruse ohjamiseks mõeldud piirangute perioodi võib näha võimalusi kärpivalt, aga seda võib võtta ka kui suurepärast aega, et teha kodule väike värskendus. Nippe ja nõuandeid väiksemaks remondiks jagab K-rauta sisekujunduse projektijuht Egle Veskimäe.

ELUTUBA

· Uus seinavärv
Lihtsaim ja soodsaim viis kodule uue ilme andmiseks on seinavärv. Tihti ongi selle töö üks keerulisemaid väljakutseid õige tooni leidmine, sest värv mängib erinevas valguses. Sestap võiks enne otsustamist vaadata värvikaarti nii päikesevalguses, sombuse ilmaga kui ka kunstliku lambivalgusega. Ühtlasi on hea teada, et enamasti mõjuvad heledad ja pastelsed toonid suurel pinnal tumedama ja intensiivsemana ning tumedad toonid heledamana. Kui on soov luua ruumi visuaalset avarust, võiks valida heledad värvid, näiteks valge, helebeeži, helehalli või helekollase.

· Trendikas tapeet
Moes on maalähedastes värvides suuremustrilised tapeedid. Uut seinakatet valides võiks välimuse kõrval pöörata tähelepanu ka materjali vastupidavusele ja paigaldusmugavusele. Kõige praktilisem tapeeditüüp on fliis, mis on pikaealine, kvaliteetne, õhku läbilaskev ja lihtne paigaldada. Ka pabertapeet hingab, aga seda on keerukam paigaldada ja hooldada. Vinüültapeet on küll vastupidav ja pestav, kuid ei lase üldse õhku läbi, samuti võib olla keerukas selle paigaldamine, eriti kui selles töös varasem vilumus puudub.

· Puidu toomine interjööri
Värvi või tapeedi kõrval võib kaaluda seintele ka mõnd sootuks muud trendikat materjali: puitu, vineeri, korki. Kui valmispaneelid tunduvad liiga kallid, saab neid ka ise meisterdada. Vineerile saab kleepida 4×4-sentimeetrise mõõduga hööveldatud latid. Paneelide vahele võiks jätta 3-4 sentimeetrit, et anda seinale sügavust ja pääseda mugavalt tolmu pühkima. Lattseina võib vastavalt maitsele kas lakkida, õlitada, vahatada või värvida. Puit võib olla elutoas põnevaks kontrastiks või sulanduvaks täienduseks ruumi olemasolevale värvilahendusele.

· Struktuurvärviga aktsentsein
Lisaks puidule on populaarseks seinakatte materjaliks naturaalne kivi, aga lihtsam ja soodsam alternatiiv on struktuurvärv või -krohv, mille pealekandmiseks on kümneid erinevaid tehnikaid: selleks võib kasutada pahtlilabidat, pesuharja, liimikammi, švammi või pintslit. Internetist leiab arvukalt põnevaid nippe. Ühe seina ülevärvimine annab ruumile täiesti uue olemuse.

· Rohelus tuppa
Toataimed, nii suured kui ka väikesed, on aasta-aastalt üha trendikamad. Taimi võiks valida enda elustiilist lähtuvalt – kui pererahvas on harva kodus või ei leia piisavalt aega taimede eest hoolitsemiseks, võiks valida vähenõudlikud sukulendid ja kaktused. Suhteliselt vähe hoolt vajavad ka kuukingad. Rohenäpud võiks valida aga erinevaid suurelehelisi toataimi.

MAGAMISTUBA

· Vana värvi värskendus
Magamistubades enamasti päris uute värvidega ei katsetata, see ruum peab mõjuma rahustavalt ja und soodustavalt. Kui olemasolev värv on väsinud, luitunud või määrdunud, saab selle kas sama või sarnase tooniga kergelt üle värvida. Tooni värskendades tasub teada, et magamisruumi seintel tagab parima üldmulje matt toon, seda enam, et seal pole enamasti tarvis seinu pesta. Uut värvi saab kõige mugavamalt seinale kanda värvirulliga, väikestel pindadel ja nurkades võib kasutada pintslit.

· Uued tekstiilid
Magamistoas on tekstiilidel täita tähtis roll. Välja võib vahetada kas kardinad, dekoratiivpadjad, päevateki, voodipesu või ka kõik korraga. Hetkel on moes naturaalsed materjalid, eriti siid, samet, puuvill ja linane.

LASTETUBA

· Laste kaasamine ja suunamine
Lastetoa värskendamisel on tähtis kaasata lapsed ning arvestada nende soovide ja ideedega. See ei tähenda, et iga põnev mõte tuleks realiseerida, aga lapse tuba peaks vastama eelkõige tema maitsele. Vanema rolliks jääb suunamine – kui laps soovib multikakangelastega tapeeti, võib olla selle alternatiiviks temaatiline voodipesu, kardin või seinakleeps.

· Ruumi osav jagamine
Kui lastetuba jagavad mitu last, soovivad nad sageli ruumi pooleks jagada. Seda saab visuaalselt ruumi katki lõikamata teha riiulitega, kardinatega, sirmiga, aga selleks võib kasutada ka kahte erinevat värvitooni ruumi vastandseintel. Ruumi kokkuhoidmiseks tasub kaaluda ka nari või väljatõmmatavaid voodeid.

· Soojad põrandad
Lastetoa põrand peab olema soe ja mõnus. Võimalusel võiks vältida laminaati ja eelistada sellele parketti, korki või naturaalset laudist. Alternatiiviks on ka pehme suur vaip, aga lastetoas tuleks tagada, et see oleks korralikult alusvõrguga põrandal paigal, et vältida libisemist.

KÖÖK

· Mööbli värvimine
Kui mööbel on olemuselt korralik, aga värv tüütuks muutunud, saab köögikappide uksed üle värvida. Tulemuseks on täiesti uue ilmega mööbel, kusjuures ka tumedast mööblist saab teha heleda ja läikivast mati. Mööbli värvimine on siiski aja- ja töömahukas. Kapiuksed tuleb karkassi küljest maha võtta ja korralikult puhtaks pesta, käepidemed, hinged ja kandurid lahti kruvida. Kui mööblil on täkkeid, võiks need täita mööblipahtliga ja lihvida. Enne värvimist tuleb uksed veel lihvimispaberiga karestada ja tolm maha pühkida. Värvi alla läheb krunt, seejärel kaks kihti spetsiaalselt mööbli värvimiseks mõeldud kulumiskindlat ja pestavat värvi ning lõpuks kas lakk või vaha, sest köögimööbli kasutus on tihe ja tulemus peab saama vastupidav ja mugavalt hooldatav.

· Trendikad käepidemed
Mööblile võib anda uue ilme ka käepidemete väljavahetamisega. Seda tehes peaks siiski jälgima, et uued sobituks olemasolevatesse aukudesse.

· Uus töötasapind
Tihti on korraliku köögimööbli puhul ära väsinud ainult töötasapind. Mõnikord on see saanud veekahjustusi, mõnikord lihtsalt määrdunud või täkkeid täis. Uue tööpinna saab vana järgi lasta ehituspoes meelepärasest materjalist välja lõigata. Selleks võib kasutada liimpuitu, mida saab lakkida või õlitada, aga ka näiteks laminaati või mõnd muud meelepärast materjali.

· Värskendus töötasapinna tagaseinal
Sageli on töötasapinna tagaseinas keraamiline plaat, mis on küll terve, aga värvilt või stiililt ajast ja arust. Enne plaadi maha võtmist tasub proovida see üle värvida. Keraamilise plaadi värvimiseks on olemas spetsiaalselt selleks mõeldud värvid ja vahendid, mis aitavad töödelda pinna vee- ja pritsmekindlaks ning lihtsalt puhastatavaks. Töötasapinna tagaseina võib ka uuesti plaatida või tapeetida. Viimasel puhul tuleks tapeet pritsmete eest kaitseks katta kas klaasi või värvitu põrandalakiga.

· Valgusribad töötasapinna kohal
Köögis kehtib reegel, et valgust võiks olla alati rohkem. Kui köögis pole töötasapinnad piisavalt valgustatud, on kõige praktilisem kasutada ülemiste köögipappide alla peidetavaid leed-valgusribasid.

VANNITUBA

· Keraamiline plaat uue värvi alla
Kümme või enam aastat seinas olnud keraamiline plaat on enamasti terve, aga pole enam meelepärase olemusega, samas on plaatimistöö reeglina kulukas. Keraamilise plaadi ülevärvimisega saab anda vannitoale uue välimuse, aga see on aeganõudev töö. Esmalt tuleb plaat korralikult pesta, seejärel karestada ja kruntida. Värv peab olema mõeldud spetsiaalselt õigeks otstarbeks ehk keraamilisele plaadile ja märgadele pindadele. Värvi kantakse peale kaks või kolm kihti, mille vahel tuleb anda värvile küllaldaselt aega kuivada, sest kärsitus võib vannitoa värvimisel hiljem kurjasti kätte maksta. Kõige lõpuks võiks värvi ka üle lakkida.

· Värsked vuugid
Mõnikord rikuvad vannitoa ilmet koledaks läinud vuugid. Lihtsamal puhul võib abi olla vuugipliiatsist, kehvemal juhul tuleb vana vuugimaterjal eemaldada ja uuega täita. Päris uue ilme saamiseks võib valida plaatidega kontrastse vuugivärvi.

· Vanast ripplaest lahti
Vanades vannitubades võib olla ilmetu ripplagi, mis teeb ruumi visuaalselt väiksemaks. Sageli on ripplae olemasolul praktiline põhjus – selle taha on peidetud torud ja juhtmed. Kui aga lagi on paigaldatud lihtsalt ripplagede poppajastul, võiks sellest loobuda ja lae kas pahteldada ja värvida või sooja laudisega katta.

ESIK

· Väikesesse ruumi valgust ja avarust
Kuna esik on reeglina pisike ja pime, on seal tähtis pöörata tähelepanu valgustusele ja teadlikule avaruse loomisele. Esiku valguslahenduse puhul tuleb arvestada nii piisava üldvalgustusega kui ka kohtvalgustitega. Peeglitega saab ruumi alati avaramaks muuta, sama kehtib ka heledate värvitoonide kohta ehk kui väikeses esikus võib pritsmetehirmus tekkida kiusatus kasutada tumedat seinavärvi, siis tegelikult tasub pigem valida hästipestav hele toon.

· Tõhus garderoobisüsteem
Koduse ruumipuuduse põhjuseks on enamasti kehv asjade paigutus, mis eriti torkab silma kitsas esikus. Ruumipõuda saab leevendada praktilise garderoobisüsteemiga, mis pole üksnes riidekapi asendaja, vaid aitab reaalselt ruumi kokku hoida ja nutikamalt riideid, jalanõusid ja teisi esemeid paigutada. Üldjuhul võiks riiete riputamiseks arvestada sügavusega minimaalselt 50 sentimeetriga ja kõrgusega 150 sentimeetrit. Mugavaim kõrgus sahtlite ja korvide jaoks on 1-1,5 meetrit. Jalatsite jaoks võiks kasutada madalat kappi või riiulit.