Avaleht Reis 10 olulist punkti, millele peab enne reisile minekut mõtlema
10 olulist punkti, millele peab enne reisile minekut mõtlema

10 olulist punkti, millele peab enne reisile minekut mõtlema

Ülemaailmne tervisekriis  on kestnud juba rohkem kui aasta, kuid reisimine on jätkuvalt väga oluline osa inimeste elust, olgu see siis perekondlikel põhjustel või tööalaselt. Millele tuleks kindlasti enne reisile minekut praegu mõelda?

1) Sihtkoha valik

Kas ja millistel tingimustel on soovitud sihtriiki võimalik hetkel reisida? Paljudesse riikidesse saab hetkel siseneda vaid eritingimustel, näiteks tööga seotult või perekondlikel põhjustel. Mitmed riigid siiski ootavad turiste väga ja teevad kõik selleks, et mitte neid eemal hoida.

2) Kasuta turvalist reisibürood ja maanda riske

Reisi planeerides konsulteeri reisikonsultandiga, kes hoiab end igapäevaselt kursis sihtkohtade nõuetega. Reisibüroost ostes säästad tunduvalt aega, mida muidu eeltöö tegemisele kulutaksid. Kui reisil midagi juhtub, saab konsultant büroo kaudu broneeritud reiside osas kiirelt reageerida. Reisiabi on Estraveli klientidele 24/7 tasuta kättesaadav telefonil 6266 266.

3) Plaani COVID-19-testid juba ette

Varakult peab uurima, kas ja millist testi sertifikaati on sihtkohta reisides vaja esitada (kaasa arvatud transiitriigi ja lennufirma tingimused). Näiteks paljud riigid nõuavad sisenemiseks COVID-19-sertifikaati negatiivse PCR-testi tulemuse kohta, kuid üha rohkem riike aktsepteerib ka kiiremat ja lihtsamat antigeenitesti sertifikaati. Testiaeg tasub registreerida varuga. Oluline on üle vaadata, kui palju tunde varem võib test tehtud olla. Lisaks tuleb testimise vajadus kaardistada tagasipöördumisel. Kuigi Eestisse saavad alati sisse kõik Eesti elanikud, on testid tihti vajalikud transiitlennujaamade või lennufirma enda nõudmisel. Mõnes sihtkohas pakub 5-tärni hotell tasuta testimist kohapeal, kuid mõnel pool maksab see 200 dollarit inimese kohta.

4) Dokumentide kehtivus

Nüüd, kus paljud ei ole oma reisidokumenti pikalt kasutanud, tasub üle kontrollida, kas reisidokumendid kehtivad ja vastavad sihtriigi tingimustele. Euroopa Liidu riikides saab reisida nii kehtiva ID-kaardiga kui ka passiga, kusjuures kui reisijal on välisriigi pass, kuid Eesti ID-kaart, siis tuleb need Schengeni piiri ületades esitada korraga, isegi liidusiseselt reisides. Väljaspool Euroopa Liitu reisides on vajalik kehtiv pass. Näiteks Türki reisides peab pass kehtima vähemalt kuus kuud peale riiki sisenemist. Sama kehtib paljude kaugete sihtkohtade kohta. Mõnda riiki sisenemiseks on vajalik ka viisa või elektrooniline reisiluba.

5) Reisi tühistamise tingimused

Euroopa Turismikomisjoni tellitud uuringu järgi on inimeste jaoks hetkel Euroopas reisimisel üks olulisemaid faktoreid reiside paindlikud tühistamistingimused. Mitmed Eesti suurimad reisikorraldajad pakuvad praegu reisimisel väga paindlikke maksetingimusi ja ka COVID-19-pausi lisateenust, mis aitab juhul, kui reis on vaja haigestumise tõttu edasi lükata. Ka lennupileti ostmisel tuleb uurida, millistel tingimustel on võimalik piletit muuta või tühistada. Seda infot saab kiiresti ja tasuta reisibüroost.

6) Reisikindlustuse tingimused

Praegu on olulisem kui kunagi varem sõlmida iga reisi jaoks (kasvõi kogu aastaks ette) piisavate katetega reisikindlustus. Estravel müüb koostöös Salva Kindlustusega populaarset reisikindlustust, mis pakub ka COVID-19 haigestumisega seotud kaitset. Enamik levinud krediitkaardikindlustustest COVID-19-riski ei kata ja käsitavad seda oma tingimustes kui pandeemiast tulenevat välistust.

7) Välismaal viibimise registreerimine

Reisile minnes tasub alati ennast ja oma reisikaaslasi registreerida välisministeeriumi lehel. See on kiire ja tasuta. Lühiajalise välisriigis viibimise registreerimise eesmärgiks on tagada võimalikult kiire ja efektiivne konsulaarabi. Isegi kui sihtkohas ei ole Eesti konsulaaresindajat, saab välisministeerium info olemasolu korral organiseerida vajadusel konsulaarabi EL-i mõne teise liikmesriigi konsulaaresinduse kaudu.

8) Tingimused lennujaamades ja lennukis

Arvesta, et lennujaamades ei pruugi olla kõik teenused ega poed avatud. Samuti uuri, kas lennuki pardal pakutakse toitlustust või peaksid ise midagi kaasa varuma (oma alkohol on keelatud). Lennufirmal on kohustus mitte pardale lubada reisijaid, kes on enne lendu liigselt alkoholi tarbinud. Uuri, millised tingimused kehtivad lennuvedaja pardal. Näiteks mõni lennufirma lubab lennule vaid nn kirurgilise maskiga, mis peab reisijal endal kaasas olema. Seda kõike ja palju muudki saab alati küsida lennupiletimüüja käest, kui see on Eestis registreeritud reisibüroo, mitte aga välismaine robotportaal.

9) Olukord sihtriigis

Lisaks riiki sisenemise tingimustele on oluline teada, milline on üldine olukord kohapeal: kas ja mis kellani on restoranid avatud, kas kehtib öine liikumiskeeld, millised on maski kandmise reeglid, kuidas toimub toitlustus hotellis jne. Ole valmis, et reeglid võivad muutuda ka reisil.

10) Järgi reegleid Eestisse naastes

Eestisse saabuja elektroonilise piiriületaja tervisedeklaratsiooni saab täita ära juba 24 tundi enne Eestisse tulekut. See kiirendab piiriületust tunduvalt. Kui sa ei ole vaktsineeritud ega pole 72 tunni jooksul enne Eestisse naasmist teinud PCR-testi, tee see kindlasti naasmisel kohe Tallinna lennujaamas või sadamas. Järgi vajadusel eneseisolatsiooni- või piiratud isolatsiooni nõudeid. Rohkem infot leiab välisministeeriumi lehelt.

“Selleks, et reisimine saaks kiiremini taastuda normaalsele tasemele, palume klientidel nii reisil kui ka peale seda järgida kõiki kehtestatud reegleid. Toome viiruse asemel koju kõik need plussid meie tervisele ja elukvaliteedile, mida reisimine pakub!” sõnab Estraveli turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juht Katrin Aaslaid.